piątek, 23 grudnia 2011

Rozmowy pod namiotem Solidarnych 2010 - Bronisław Wildstein

Pod namiotem Solidarnych 2010 w deszczowe niedzielne popołudnie zagościł redaktor Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta, dziennikarz Rzeczpospolitej i tygodnika Uważam Rze.

DSC02381


Na pytanie o stosunek do protestu Solidarnych 2010 Bronisław Wildstein stwierdził, że ta inicjatywa bardzo mu się podoba, ponieważ jest inicjatywą obywatelską, i odpowiada na urągające wszelkim standardom zachowanie władz. Obywatele mają nie tylko prawo, ale obowiązek domagania się właściwego zachowania ze strony władz. Redaktor Wildstein stwierdził, że niezależnie od tego, czy zgadza się z każdą formą protestu to sam taki protest należy do standardów działań demokratycznych i powinien cieszyć się uznaniem.

Rozmawiano o lustracji, czy nawet szerzej o stosunku do komunizmu – na ile jest to problem wciąż aktualny, a na ile odchodzi w przeszłość. Bronisław Wildstein przywołał przykład Maurice Papona, francuskiego kolaboranta z czasów II Wojny Światowej, który został osądzony dopiero w latach 80/90, a wcześniej, już w powojennej Francji, pełnił różne ważne funkcje publiczne. Rozmawiano też o cynizmie partii rządzącej, o tym jak wyglądał program PO sprzed kilku lat i jak wygląda ta partia dzisiaj.

Kolejnym tematem były media. Prywatne media nie mogą robić tego co chcą, tylko dlatego że są prywatne – mają obowiązek trzymać pewne standardy, informować, a nie manipulować. W Polsce mamy rażącą nierównowagę medialną z głównym nurtem związanym teraz z partią rządzącą. Media nie zajmują się istotnymi kwestiami, takimi jak zagadnienia związane z energetyką (linie przesyłowe), czy niekorzystnymi dla Polski kontraktami na import gazu z Rosji. Mówiono też o przyszłości mediów (cyfryzacja), o świetnych dziennikarzach i producentach telewizyjnych usuniętych z TVP którzy nie mają zajęcia mimo swych kwalifikacji. Tu nie działają prawa rynku.

Mówiono też o polityce jagiellońskiej i Gruzji, o fenomenie Michaela Saakaszwilego Saakaszwili podniósł swój kraj z upadku – Gruzja z kraju skorumpowanego, przesiąkniętego bandytyzmem i sterowanego przez Rosję stała się krajem normalnym, a dokonano tego poprzez m. in. wymianę całości administracji i policji.

Pytano o Lesława Maleszkę i Stanisława Pyjasa, o najbliższe wybory, rozmawiano o nagonce na poprzedni rząd na przykładzie robienia bohaterów ze skorumpowanej posłanki i lekarza. Rozmawiano również o Węgrzech, Wiktorze Orbanie, o wymiarze sprawiedliwości, salonie, internecie, aksamitnym totalitaryzmie, nowomowie, cenzurze, i o nowej powieści Bronisława Wildsteina „Czas niedokonany”.











Audio:



DSC02393

DSC02384

DSC02376

DSC02385

DSC02392


Krzesełkowy Flash Mob

Po spotkaniu z redaktorem Wildsteinem na Krakowskim Przedmieściu odbył się krzesełkowy flash mob. Była to odpowiedź na absurdalne zachowania Straży Miejskiej, dla której krzesełko stojące pod namiotem było pretekstem do podjęcia interwencji przez ZDM i zagarnięcia namiotu.



DSC02421

DSC02418

DSC02432

Relacja: Bernard, Margotte i Czarek - pod namiotem byliśmy w silnym składzie :))

Jeszcze kilka fotek ze spotkania z Wildsteinem - niestety padał deszcz:

P6190118




P6190115




ale na szczęście nie była to ulewa i padało z przerwami

P6190103




P6190094



i flashmob krzesełkowy

P6190130

I jeszcze fotki Margotte:
Ze spotkania z Bronisławem Wildsteinem :)

Przed spotkaniem:





W trakcie:












Po spotkaniu:


Flash Mob: