Beata Szydło omówiła założenia programu gospodarczego PiS, który oparty na programie przyjętym na kongresie w 2009 roku, ale także na tezach, które pojawiły się na konferencji „Polska-Wielki Projekt”. Program podatkowy został przygotowany we współpracy z ekspertami. Jak stwierdziła, za dwa tygodnie będą przedstawione bardziej szczegółowe założenia, a komplet ustaw i rozporządzeń przygotowany zostanie na koniec sierpnia.
Program gospodarczy PiS jest oparty na zasadzie równych szans dla wszystkich grup społecznych i dla wszystkich regionów kraju.
Pierwsza ważna kwestia to naprawa systemu finansów publicznych, do końca 2011 roku zostanie przedstawiony sejmowi szczegółowy harmonogram działań, w 2010 roku będą wprowadzane wszystkie konieczne reformy i zmiany, oczywiście pod warunkiem, że PiS wygra wybory.
Naprawa finansów publicznych oparta jest na 7 założeniach. Są to:
- racjonalizacja wydatków (wprowadzenie budżetu zadaniowego)
- racjonalizacja dochodów (z naciskiem na system podatkowy)
- reforma administracji podatkowej
- efektywne wykorzystanie środków unijnych
- weryfikacja funkcjonowania agencji i funduszy
- zmiana systemu emerytalnego, oparta na zasadzie dobrowolności wyboru - czy ktoś chce być ubezpieczony w OFE czy w ZUS i zagwarantowanie możliwości zmiany oraz prawa do decydowania o wysokości składki
- zwiększenie nakładu na inwestycje przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności ich realizacji.
Nowa filozofia podatkowa będzie podstawą programu rozwoju. Wchodzą tu w grę dwie podstawowe ustawy – o podatku od towarów i usług i o podatku dochodowym.
Celem jest zastąpienie obecnej represyjności wysoką efektywnością. Przy czym ważne jest stworzenie etyki płacenia podatków.
Innne pomysły to – ustawa o rzeczniku praw podatnika, ministerstwo ds. rozwoju, które będzie wspólpracowało ze wszystkimi ministerstwami, zlikwidowanie ministerstwa skarbu, (jego funkcje przejmie minister gospodarki, a nadzór będzie sprawowała prokuratoria generalna), podział spółek na 3 kategorie – spółki strategiczne, spółki ważne z punktu widzenia funkcjonowania polskiej energetyki oraz na te przeznaczone do prywatyzacji; kodeks budowlany, powołanie Krajowej Agencji Drogowej i Urzędu Transportu Kolejowego, stworzenie Państwowego Instytutu Naukowego oraz Centrum Innowacji, skonsolidowanie inspekcji.
Szczegółowe założenia dostępne są w książce zawierającej program PiS.
Następnie głos zabrał przewodniczący Zespołu Pracy Państwowej Jarosław Zieliński. Zajął się dwoma problemami: bezpieczeństwem i edukacją. Celem PiS jest silne i sprawne państwo, które musi przychodzić z pomocą obywatelowi w sytuacjach kryzysowych, np. w czasie klęsk żywiołowych, a nie wykorzystywać siły przeciw obywatelom (jak w państwie policyjnym).
Służby państwa: policja, prokuratura, służby specjalne, sądownictwo powinny gwarantować praworządność oraz bezpieczeństwo państwa i obywateli, a nie zapewniać bezkarność i chronić rządzących jako grupy szczególnie uprzywilejowanej. Obecnie kontrola sejmu nad służbami specjalnymi jest iluzoryczna, to musi się zmienić.
Wprowadzony będzie zapis, by zawsze to przedstawiciel opozycji pełnił funkcję przewodniczącego komisji ds. służb specjalnych. Powinien być w sposób obligatoryjny powoływany koordynator ds. służb specjalnych.
Trzeba powrócić do rozwiązania, by prokurator generalny był podległy ministrowi. Konieczna jest zmiana przepisów prawa w zakresie bezpieczeństwa, zaostrzenie kar za najgroźniejsze przestępstwa. Przestępczość pedofilska powinna być w centrum uwagi państwa. Konieczne jest uchwalenie ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom terrorystycznym. Powinno się ustabilizować sytuację w policji, chodzi także o uchwalenie programu modernizacji służb mundurowych, który jest obecnie „w zamrażarce”.
Trzeba skończyć z powrotem w awansach na wyższe szczeble kierownicze osób, które zaczynały służbę przed rokiem 1990 (czasami jeszcze w ZOMO). Trzeba zapewnić wsparcie dla ochotniczej straży pożarnej, wprowadzić dodatki za wieloletnią służbę.
W sferze edukacji – musi być zachowany nadzór państwowy, MEN, nad polską edukacją, państwo nie powinno się wycofywać z odpowiedzialności za jakość i organizację edukacji i jej efekty.
Szkoły nie są przygotowane do przyjęcia dzieci 6-letnich, powinno się tą decyzję przesunąć o 8 lat. Nauczanie historii powinno być prowadzone od szkoły podstawowej do ostatniej klasy liceum.
Warto podkreślić – powiedział Jarosław Zieliński – że „tylko dzięki heroizmowi i odpowiedzialności polskich nauczycieli i dyrektorów szkół polska szkoła jeszcze jakoś sobie radzi. W edukacji to czego nie udało się zniszczyć komunistom w PRL, może być zniszczone przez liberalny rząd Donalda Tuska”.
Są dziedziny, z których państwo nie może się wycofać, należą do nich – bezpieczeństwo, bezpieczeństwo zewnętrzne, edukacja, ochrona zdrowia.
„Program PiS – powiedzial na koniec poseł – to dojrzały program dla Polski na dziś, a zwłaszcza na przyszłość”.
Konferencję podsumował prezes PiS, Jarosław Kaczyński, nawiązując ponownie do polityki zagranicznej.
„My się z tego procesu autodestrukcji wycofamy – powiedział. - W sposób konsekwentny”. Powrócimy do sprawy bezpieczeństwa energetycznego. Będziemy bardzo zdecydowanie bronili prawa do wydobywania gazu łupkowego. Powrócimy do odbudowy stosunków transatlantyckich.
Polski status został naruszony, dziś państwo polskie może być traktowane jako klientystyczne wobec Niemiec i wobec Rosji. Nie będziemy dążyli do konfliktów, ale się z tego wycofamy. Będziemy stawiali sprawę smoleńskiej tragedii i ustalenia przyczyn tego co się stało.
Będziemy zabiegać o odbudowę statusu liczącego się państwa, odbudowanie polityki jagiellońskiej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W zakresie polityki na południu i na wschodzie - zrezygnowano z niej, wywieszono białą flagę. „Ta biała flaga zostanie zwinięta – podkreślił Jarosław Kaczyński. – Wywiesimy z powrotem flagę biało-czerwoną. Będzie znów nad nami powiewała flaga biało-czerwona”.
Zebrani odśpiewali prezesowi PiS „Sto lat”, bo przecież 18 czerwca Jarosław Kaczyński obchodził 62. urodziny. Podziękował wszystkim serdecznie, ale powiedział, że dziś urodziny to dla niego niełatwy moment.
"Ważne jest to, by realnie i w przenośni dla wszystkich zrozumiałej, ta biało-czerwona flaga znów powiewała nad Polską".
Pełne audio:
Relacja: Margotte i Bernard.
Jeszcze kilka zdjęć:
Przypominam, że część 1 relacji z konferencji jest dostępna pod adresem::
http://www.blogpress.pl/node/8923
Uczestnicy konferencji otrzymali książkę będącą projektem programu PiS.
Ale treść książki jest dostępna także pod adresem:
http://mypis.pl/aktualnosci/1843-polska-musi-byc-nowoczesna-solidarna-i-bezpieczna