Jadwiga Chmielowska mówiła też o mało znanych faktach – takich jak ten, że w Ostaszkowie zginęło bardzo wielu Ślązaków (uczestników lub potomków powstańców) ewakuowanych na Wschód przed wkraczającymi Niemcami, czy o tym, że w Powstaniu Śląskim brali udział żołnierze Semena Petlury. Warto pamiętać, że to na Śląsku opór po wprowadzeniu stanu wojennego był najsilniejszy w całej Polsce. Jadwiga Chmielowska mówiła bardzo krytycznie o RAŚ, jako o rodzącym się zagrożeniu i niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą dopuszczanie tego ruchu do władzy (na Śląsku w koalicji z PO).
Rozmawiano też o obecnej sytuacji politycznej w Polsce i w krajach które zrzuciły sowieckie jarzmo, o nadchodzących wyborach i tragedii smoleńskiej i o Solidarności Walczącej.
Jadwiga Chmielowska podkreśliła ogromne zasługi śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie obrony suwerenności Gruzji. Stosunek do Rosji był powodem rozejścia się jej drogi politycznej z Kornelem Morawieckim.
Wspomniała także o mediach, dużą nadzieję pokładając w mediach elektronicznych.
Jadwiga Chmielowska – działała w opozycji jeszcze w latach siedemdziesiątych, ukrywała się od wprowadzenia stanu wojennego, aż do roku 1990. Dopiero w sierpniu 1990 został cofnięty list gończy...
Pod namiotem byli Margotte i Bernard