czwartek, 22 grudnia 2011

Spotkanie z Pawłem Nowackim - reżyserem filmu "Media III RP"

DKF przy Warszawskim Klubie Gazety Polskiej przedstawił film „Media III RP” na autorskim pokazie Pawła Nowackiego. Film zrealizowany dla Telewizji Polskiej nie został dotychczas przez nią wyemitowany, a ponieważ prawami właścicielskimi dysponuje telewizja to jedyną możliwością obejrzenia go są takie właśnie pokazy autorskie.









Pytania od Blogpressu:




Paweł Nowacki działał w opozycji w czasach PRLu. Współtworzył „Spotkania. Niezależne Pismo Młodych Katolików”. Współpracował z TVP, tworzył filmy dla TVP Historia, był wydawcą i autorem scenariuszy „Warto Rozmawiać” Jana Pospieszalskiego.

Producentem „Mediów III RP” jest Robert Kaczmarek, znany z takich filmów jak „Towarzysz generał”, „Solidarni 2010”, „Krzyż”, czy „Zobaczyłem zjednoczony naród”. Współautorem zaś Krzysztof Nowak. Film zamówiony i skolaudowany przez Anitę Gargas nie został dopuszczony do emisji przez Wojciecha Hoflika, wówczas dyrektora I programu TVP (i przez kolejnych dyrektorów również). Dziś tym bardziej nie ma na to szans.

Film składa się z trzech odcinków, przedstawia historię powstania mediów w III RP, dotyka lat dziewięćdziesiątych, jak też pierwszej dekady XXI wieku. Mowa jest zarówno o Gazecie Wyborczej, Radiu Zet, Polsacie, TVNie jak też o Telewizji Puls, czy Życiu. Pokazane są próby przełamywania monopolu medialnego jednej strony. Pojawiają się sylwetki ludzi mediów, bardzo często o PRLowskich, czy wręcz bezpieczniackich korzeniach. Zabawnie wygląda dzisiejszy europoseł Tadeusz Zwiefka pokazany w telewizji głębokiego PRLu, redaktor Mosz, czy Turski. Ale w filmie pojawia się też szereg wypowiedzi środowiska młodopolskiego, czyli tzw. „pampersów”. Są wypowiedzi Cezarego Michalskiego (z 2009 roku) szokująco brzmiące w zestawieniu ze współczesnymi wyborami Michalskiego. Mowa jest o kulisach przyznawania koncesji, aferze Rywina, reakcji na skandal z pijanym Kwaśniewskim.

W czasie rozmowy z Dorotą Kanią po emisji filmu nawiązano do szeregu kwestii obecnych w filmie. Była też mowa o przyczynach tego, że film o mediach III RP został III RP „półkownikiem”. O współczesnym „drugim obiegu”. O archiwach TVP. Do dyskusji włączyła się publiczność. Pytano m. in. o przemiany takich dziennikarzy jak Michalski czy Wołek, o media o. Tadeusza Rydzyka, o możliwość kontynuacji filmu – o roli mediów po 10 kwietnia, o lustrację dziennikarzy. Pytania zadawała m. in. pani Katarzyna Łaniewska, Elżbieta Królikowska-Avis, a ostatnie pytanie przedstawiciele Blogpressu :).











Relacja Margotte i Bernard