Pytania od Blogpressu:
Paweł Nowacki działał w opozycji w czasach PRLu. Współtworzył „Spotkania. Niezależne Pismo Młodych Katolików”. Współpracował z TVP, tworzył filmy dla TVP Historia, był wydawcą i autorem scenariuszy „Warto Rozmawiać” Jana Pospieszalskiego.
Producentem „Mediów III RP” jest Robert Kaczmarek, znany z takich filmów jak „Towarzysz generał”, „Solidarni 2010”, „Krzyż”, czy „Zobaczyłem zjednoczony naród”. Współautorem zaś Krzysztof Nowak. Film zamówiony i skolaudowany przez Anitę Gargas nie został dopuszczony do emisji przez Wojciecha Hoflika, wówczas dyrektora I programu TVP (i przez kolejnych dyrektorów również). Dziś tym bardziej nie ma na to szans.
Film składa się z trzech odcinków, przedstawia historię powstania mediów w III RP, dotyka lat dziewięćdziesiątych, jak też pierwszej dekady XXI wieku. Mowa jest zarówno o Gazecie Wyborczej, Radiu Zet, Polsacie, TVNie jak też o Telewizji Puls, czy Życiu. Pokazane są próby przełamywania monopolu medialnego jednej strony. Pojawiają się sylwetki ludzi mediów, bardzo często o PRLowskich, czy wręcz bezpieczniackich korzeniach. Zabawnie wygląda dzisiejszy europoseł Tadeusz Zwiefka pokazany w telewizji głębokiego PRLu, redaktor Mosz, czy Turski. Ale w filmie pojawia się też szereg wypowiedzi środowiska młodopolskiego, czyli tzw. „pampersów”. Są wypowiedzi Cezarego Michalskiego (z 2009 roku) szokująco brzmiące w zestawieniu ze współczesnymi wyborami Michalskiego. Mowa jest o kulisach przyznawania koncesji, aferze Rywina, reakcji na skandal z pijanym Kwaśniewskim.
W czasie rozmowy z Dorotą Kanią po emisji filmu nawiązano do szeregu kwestii obecnych w filmie. Była też mowa o przyczynach tego, że film o mediach III RP został III RP „półkownikiem”. O współczesnym „drugim obiegu”. O archiwach TVP. Do dyskusji włączyła się publiczność. Pytano m. in. o przemiany takich dziennikarzy jak Michalski czy Wołek, o media o. Tadeusza Rydzyka, o możliwość kontynuacji filmu – o roli mediów po 10 kwietnia, o lustrację dziennikarzy. Pytania zadawała m. in. pani Katarzyna Łaniewska, Elżbieta Królikowska-Avis, a ostatnie pytanie przedstawiciele Blogpressu :).
Relacja Margotte i Bernard