środa, 30 listopada 2022
NA ŻYWO: Chopin i europejski romantyzm - dr Kamila Stępień-Kutera (środa godz. 18:00)
Dr Kamila Stępień-Kutera: Chopin i europejski romantyzm.
Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski
wtorek, 29 listopada 2022
NA ŻYWO: Z dziejów polskiej książki w Kijowie (Tomasz Kuba Kozłowski - wtorek godz. 18:00)
Od Królewskiej Biblioteki do imperium wydawniczego Idzikowskiego. Z dziejów polskiej książki w Kijowie.
Wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego
Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski
niedziela, 27 listopada 2022
NA ŻYWO - Klub Ronina (UWAGA! Poniedziałek od godziny 18:00!)
Jakub Maciejewski przedstawia swoją książkę „Wojna. Reportaż z Ukrainy" (wydawnictwo Biały Kruk) - godz. 18:00.
Przegląd Tygodnia - Józef Orzeł i Jakub Maciejewski (godz.19:00)
Debata – co jeszcze można zrobić dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw? (godz. 20:00) - Dr Marek Woch (dyrektor Biura Rzecznika MŚP) - Marek Jakubiak (poseł, Prezes Federacji dla Rzeczypospolitej), - Cezary Kaźmierczak (Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) Debatę poprowadzi dr Piotr Grajkowski
Przegląd Tygodnia - Józef Orzeł i Jakub Maciejewski (godz.19:00)
Debata – co jeszcze można zrobić dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw? (godz. 20:00) - Dr Marek Woch (dyrektor Biura Rzecznika MŚP) - Marek Jakubiak (poseł, Prezes Federacji dla Rzeczypospolitej), - Cezary Kaźmierczak (Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców) Debatę poprowadzi dr Piotr Grajkowski
Książki o Wołyniu 1943 r., Jedwabnem i czasie zarazy laureatami Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza
Nagroda została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję. W skład Kapituły wchodzą: prof. Maciej Urbanowski – przewodniczący, Halina Mackiewicz, Paweł Witaszek, prof. Jacek Bartyzel, prof. Dorota Heck, prof. Krzysztof Dybciak, Wacław Holewiński, Rafał Ziemkiewicz i Stanisław Michalkiewicz – sekretarz.
Kapituła na publicznym posiedzeniu 10 listopada 2022 roku w Domu Dziennikarza w Warszawie ogłosiła, iż Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznaje Marcinowi Pilisowi za książkę “Cisza w Pogrance” wydaną przez Wydawnictwo Lira.
Nagrodzona powieść opowiada o wydarzeniach na Wołyniu w lipcu 1943 roku.
"Książka Marcina Pilisa nie przedstawia pełnej skali rzezi, nie zasypuje statystykami i obliczeniami. Cała doniosłość i ogrom tragedii emanują tutaj z pojedynczych historii bohaterów" - mówil w laudacji Maciej Urbanowski.
Kapituła przyznała również wyróżnienia:
- Mirosławowi Dzieniowi za książkę “O męczeństwie rozumu i zarazie świata” (Wydawnictwo Towarzystwo Przyjaciół Sopotu). Zbiór esejów Mirosława Dzienia jest intelektualną reakcją na czas pandemii oraz «widzialne symptomy niewidocznej infekcji».czasach zarazy.
- Tomaszowi Sommerowi, Markowi Janowi Chodakiewiczowi i Ewie Stankiewicz za książkę “Jedwabne. Historia prawdziwa” (Wydawnictwo Veritatis Splendor). Dwutomowa publikacja zawierająca problemowe omówienie nie publikowanych dotąd dokumentów, krytykę wcześniejszych prac poświęconych zbrodni w Jedwabnem oraz relacje i zeznania w sprawie Jedwabnego, w większości premierowe.
oraz
- Maciejowi Zakrzewskiemu za książkę “Rewolucja konserwatywna – przypadek Polski. Myśl polityczna “Buntu Młodych” i “Polityki” (1931-1939)” (Wydawnictwo IPN, Ośrodek Myśli Politycznej). Książka opisuje fenomen jednego z najciekawszych środowiska intelektualnego okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Laudacje wygłosili: Krzysztof Dybciak, Rafał Ziemkiewicz, Jacek Bartyzel i Maciej Urbanowski,
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72177720303915919







sobota, 26 listopada 2022
Jan Parys o polityce bezpieczeństwa i polityce zagranicznej rządu Jana Olszewskiego
Gościem zorganizowanego przez Fundację Archiwum Jana Olszewskiego spotkania z cyklu: „Jaka, czyja będzie Polska…?” był Jan Parys, minister obrony narodowej w latach 1991–1992.
Było to drugie z serii czwartkowych spotkań, w ramach której zapraszani będą w charakterze prelegentów ministrowie rządu Jana Olszewskiego.
Był adwokatem polskich spraw, takich najtrudniejszych, poważnych - tak o Janie Olszewskim mówił w czasie spotkania Jan Parys. - Zanim został premierem dał dowód dużej odwagi cywilnej. W czasach PRL podejmował się obrony w sprawach politycznych. Na prośbę Episkopatu Polski brał udział w oględzinach ciała ks. Jerzego Popiełuszki a potem był oskarżycielem posiłkowym w procesie sprawców zbrodni.
Jak przypomniał Jan Parys: Powołanie rządu Jana Olszewskiego zawdzięczamy temu, że Jarosław Kaczyński wykorzystał ówczesne zapisy konstytucyjne do pewnego rodzaju chwytu politycznego, który najpierw pozwolił powołać premiera, później powołać rząd [dzięki wsparciu PSL].
Jan Olszewski obejmował władzę po dwóch latach bezlitosnej transformacji ustrojowej, którą kierował Balcerowicz - zauważył. - Zmieniano wówczas gospodarkę w sposób dogmatyczno-liberalny, ale prawie nie zmieniano struktur politycznych państwa, np. wojska, służb specjalnych czy policji. Jednocześnie ta transformacja ustrojowa była bardzo kosztowna społecznie. Ludzka cierpliwość była wówczas na granicy wytrzymałości. Braki w zaopatrzeniu, szalała inflacja, pojawiły się bankructwa przedsiębiorstw i miliony bezrobotnych. Rząd Jana Olszewskiego wchodził na grunt niezwykle zapalny. Aby zbudować alternatywną polityką ekonomiczną, Jan Olszewski oparł się na Jerzym Eysmoncie, Tomaszu Gruszeckim, Adamie Glapińskim, Jerzym Kropiwnickim.. Budżet przygotowany przez rząd Olszewskiego został przyjęty po jego usunięciu przez ten sam sejm.
Za czasów rządu Jana Olszewskiego powstała polityka zbliżenia do Sojuszu Półnoatlantyckiego, a tym samym demontażu powiązań z ówczesnym Związkiem Radzieckim i obozem socjalistycznym, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i militarnym.
"Gdyby nie interwencja rządu podczas wizyty prezydenta Lecha Wałęsy w Moskwie, to Lech Wałęsa podpisałby traktat z Rosją, który dawałby Rosji prawo do wykorzystania dawnych baz radzieckich w Polsce jako enklaw handlowych, w których prawdopodobnie siedzieliby wywiadowcy rosyjscy, to by oznaczało, że Polska nie mogłaby wejść do NATO". - podkreślił były minister obrony narodowej Jan Parys. - "Według mnie brak lustracji był częścią porozumienia zawartego przez uczestników Okrągłego Stołu w Magdalence. I utrzymanie tych porozumień z czasów PRL było możliwe, kiedy Moskwa ma jakieś wpływy. To nie jest przypadek, że Lech Wałęsa proponował budowę NATO-bis i EWG-bis czyli alternatywy dla prozachodniej polityki rządu Jana Olszewskiego".
Relacja wideo: Bernard i Margotte.
Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #PROO. Komitet do spraw Pożytku Publicznego.


czwartek, 24 listopada 2022
NA ŻYWO: Fredro nie tylko komiczny (prof. Andrzej Fabianowski) godz. 18
Fredro nie tylko komiczny. Spacer śladem Aleksandra hrabiego Fredro
Prof. dr hab. Andrzej Fabianowski
Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski
wtorek, 22 listopada 2022
Andrzej Gwiazda, prof. Wojciech Roszkowski, Paweł Woldan i Arkadiusz Mularczyk - laureatami Nagrody "Żeby Polska była Polską"
6 listopada 2022 roku w Domu Technika NOT odbyła się Gala Nagród Towarzystwa Patriotycznego "Żeby Polska była Polską". W tym roku nagrody w postaci statuetki husarza będące wyrazem uznania dla „ludzi, postaw i dzieł służących Polsce”, przyznawane przez Kapitułę Towarzystwa Patriotycznego wybitnym Polakom za ich osiągnięcia były wręczane po raz dziesiąty.
Nagrody "Żeby Polska była Polską" otrzymali:
- Andrzej Gwiazda "za mądrość i odwagę w czasie historycznych wydarzeń Sierpnia 1980 roku zmieniających losy Polski, za niezłomną postawę w dążeniu do pełnej niepodległości". Laudację laureata wygłosił dr Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
- prof. Wojciech Roszkowski "za przenikliwe dzieła naukowe i publicystyczne objaśniające historię i teraźniejszość, odkrywające istotę polskości". Laudację wygłosił prof. Andrzej Nowak.
- reżyser Paweł Woldan "za bogatą filmową twórczość dokumentalną dotyczącą spraw i ludzi najważniejszych dla polskiej tożsamości". Sylwetkę laureata i jego dokonania przybliżył prof. Jan Żaryn.
- poseł Arkadiusz Mularczyk "za ważną pracę wykonaną dla ujawnienia prawdy o relacjach polsko-niemieckich w szczególnym kontekście reparacji wojennych". Laudację wygłosił redaktor Michał Karnowski.
W części artystycznej wystąpili: Jan Pietrzak, Paulina Grochowska, Dominika Świątek, Danuta Błażejczyk, Piotr Rafałko, Bartłomiej Kurowski oraz Kapela spod Egidy: Mariusz Dubrawski, Tomasz Bielski, Jerzy Czekalla, Wojciech Ruciński. Galę prowadziła Anna Popek.
Na zakończenie zabrzmiała pieśń "Żeby Polska była Polską", którą zaśpiewał Jan Pietrzak w towarzystwie wszystkich wykonawców.
Towarzystwo Patriotyczne powołane zostało w 2011 roku przez Jana Pietrzaka w celu promowania wartości patriotycznych w życiu publicznym, szczególnie w sferze kultury.
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72177720303903276

























Antoni Macierewicz o programie i roli rządu Jana Olszewskiego
Gościem zorganizowanego przez Fundację Archiwum Jana Olszewskiego spotkania z cyklu: „Jaka, czyja będzie Polska…?” był Antoni Macierewicz.
Pytanie "Jaka będzie Polska" jest nadal aktualne. Ale kwestia "czyja będzie Polska" rozgrywała się w latach 1989-1991. - mówił w czasie spotkania. - Działanie rządu Jana Olszewskiego miało fundamentalne znaczenie - przełamało rosyjską koncepcję pierestrojki.
Było to pierwsze z serii czwartkowych spotkań, w ramach której zapraszani będą w charakterze prelegentów ministrowie rządu Jana Olszewskiego.
Antoni MacierewicZ - harcerz, działacz niepodległościowy w PRL i więzień polityczny, pomysłodawca i inicjator Komitetu Obrony Robotników. Poseł siedmiu kadencji w okresie po 1991 r., w gabinecie Jana Olszewskiego minister spraw wewnętrznych. Podsekretarz stanu w MON w latach 2006-2007, przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej powołanej w związku z likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. i później – Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Tu-154M. Minister obrony narodowej od 2015 do 2018 r.
Relacja wideo: Bernard i Margotte.
Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach #PROO. Komitet do spraw Pożytku Publicznego.
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72177720303882146

niedziela, 20 listopada 2022
Klub Ronina NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia - Józef Orzeł; ks. dr Andrzej Kwaśniewski - Bożogrobcy (pn godz. 19:00)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła (godz. 19:00)
Ks. dr Andrzej Kwaśniewski - Bożogrobcy (godz. 20:00)
Ks. dr Andrzej Kwaśniewski - Bożogrobcy (godz. 20:00)
sobota, 19 listopada 2022
NA ŻYWO: Od Armii Kościuszki do Armii Hallera - prof. Andrzej Chwalba (Fundacja im. Janusza Kurtyki - sobota godz. 19:00)
Od Armii Kościuszki do Armii Hallera. Webinar z prof. Andrzejem Chwalbą
Fundacja im. Janusza Kurtyki
NA ŻYWO: Polski Ruch Oporu w czasie II Wojny Światowej (Fundacja im. J. Kurtyki - sobota godz. 11:00)
Webinar z dr Markiem Szymaniakiem
środa, 16 listopada 2022
NA ŻYWO: Estetyka i etyka w epoce romantyzmu. Nurty, gatunki, inspiracje (prof. A. Fabianowski)
Estetyka i etyka w epoce romantyzmu. Nurty, gatunki, inspiracje.
Prof. dr hab. Andrzej Fabianowski
Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski
poniedziałek, 14 listopada 2022
Wojczal, Wójcik, Orzeł o Międzymorzu w Klubie Ronina od 19
Zapraszamy na relację NA ŻYWO z wieczornego spotkania w Klubie Ronina.
19.00 – Międzymorze czy Trójmorze: Teresa Wójcik, Krzysztof Wojczal, Józef Orzeł
Piotr Naimski - o strategii bezpieczeństwa energetycznego dla Polski
Nawiązując do słów Jana Olszewskiego, które padły w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku: "Dzisiaj widzę, że to, czyja będzie Polska, to się dopiero musi rozstrzygnąć", Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego rozpoczęłą cykl spotkań pt. "Jaka, czyja będzie Polska...?".

12 listopada 2022 r. pierwszym gościem tego cyklu był Piotr Naimski, szef Urzędu Ochrony Państwa w rządzie Jana Olszewskiego, poseł (2011-2019), sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej (2015-2022). Na spotkaniu mówił o strategii bezpieczeństwa energetycznego dla Polski.
Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania:
Michał KK, Blogpresssobota, 12 listopada 2022
NA ŻYWO: "Sprawa Polska" w II Rzeszy Niemieckiej (1871-1918) - prof. Przemysław Waingertner (sobota godz. 18:00)
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Webinar z prof. Przemysławem Waingertnerem
czwartek, 10 listopada 2022
NA ŻYWO: Wręczenie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza
Marcin Pilis, autor powieści "Cisza w Pogrance”, został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Nagrodzona powieść opowiada o wydarzeniach na Wołyniu w lipcu 1943 roku.
Kapituła Nagrody przyznała również wyróżnienia:
- Mirosławowi Dzieniowi za książkę “O męczeństwie rozumu i zarazie świata” (Wydawnictwo Towarzystwo Przyjaciół Sopotu),
- Tomaszowi Sommerowi, Markowi Janowi Chodakiewiczowi i Ewie Stankiewicz za książkę “Jedwabne. Historia prawdziwa” (Wydawnictwo Veritatis Splendor) oraz
- Maciejowi Zakrzewskiemu za książkę “Rewolucja konserwatywna – przypadek Polski. Myśl polityczna “Buntu Młodych” i “Polityki” (1931-1939)” (Wydawnictwo IPN, Ośrodek Myśli Politycznej).
poniedziałek, 7 listopada 2022
NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia Józefa Orła; Wojna na Ukrainie - Marek Kozubel i Jakub Maciejewski (Klub Ronina - pn od godz. 19:00)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła (godz. 19:00)
Wojna na Ukrainie - Marek Kozubel i Jakub Maciejewski (godz. 20:00)
Wojna na Ukrainie - Marek Kozubel i Jakub Maciejewski (godz. 20:00)
piątek, 4 listopada 2022
NA ŻYWO: Adam Mickiewicz - kamienie milowe twórczości (prof. Andrzej Fabianowski - piątek godz. 18:00)
Adam Mickiewicz: kamienie milowe twórczości
Prof. dr hab. Andrzej Fabianowski
Prowadzenie: dr hab. prof. UAM Bartosz Korzeniewski
czwartek, 3 listopada 2022
NA ŻYWO: Miejsce Polski w geopolityce Rosji a wojna na Ukrainie (Fundacja im. Janusza Kurtyki - czwartek godz. 18:00)
Relacje polsko-ukraińskie. Miejsce Polski w geopolityce Rosji a wojna na Ukrainie
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Moderator: Maria Przełomiec
Paneliści:
- dr Jacek Raubo
- gen. Waldemar Skrzypczak
- Grzegorz Kuczyński
- Robert Czyżewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie.
wtorek, 1 listopada 2022
Koncert "Świat płonął wojną - ONI miłością"
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbył się koncert poświęcony Powstaniu Warszawskiemu „Świat płonął wojną - ONI miłością” do słów i muzyki Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego. Wystąpili: Barbara Tuzel Górczewska - śpiew i gitara, Leszek Czajkowski - śpiew i gitara, Klaudia Kołata - śpiew. Słowo wstępne wygłosił: Jacek Pawłowicz - wicedyrektor Muzeum. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Barbarze Tuzel Górczewskiej wręczył Sławomir Karpiński - prezes Stowarzyszenia 13grudnia.
Jak powiedziała Barbara Tuzel Górczewska, w czasie koncertu artyści zapraszają widzów i słuchaczy "na wędrówkę przez bardzo delikatną sferę ludzkiego życia, gdzie będziemy mówić o miłości, o tęsknocie, o stracie najbliższych".
wideo: Margotte i Bernard





Subskrybuj:
Posty (Atom)