środa, 31 lipca 2024
Pamięć. Losy bohaterów zaklęte w unikalnych zbiorach
Piasek w klepsydrze Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego przesypuje się nieubłaganie...
W przeddzień 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego okazuje się, że ta wyjątkowa instytucja może przestać istnieć, chociaż zgromadziła tysiące unikalnych eksponatów. O tym i innych aspektach działalności mowa była podczas spotkania zorganizowanego 22 lipca 2024 r. przez Fundację Archiwum Jana Olszewskiego „Pamięć. Losy bohaterów zaklęte w unikalnych zbiorach” z udziałem Tomasza Karasińskiego, komendanta Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław".
poniedziałek, 29 lipca 2024
czwartek, 25 lipca 2024
Leszek Żebrowski - Narodowcy w Powstaniu 1944
W dniu 24 lipca 2024 r. Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego zorganizowała spotkanie z cyklu „Głos o Polsce”, drugie poświęcone pamięci Powstania Warszawskiego w przeddzień 80. rocznicy jego wybuchu. Gościem był Leszek Żebrowski, a opowiadał o Narodowcach w Powstaniu 1944 r. Prelegent mówił o udziale i roli organizacji narodowych w konspiracji i powodach, dla których przez lata nie słyszeliśmy o bohaterstwie ich żołnierzy. Odpowiedział na zadane sobie pytanie, dlaczego można zakłamywać i szkalować polską historię: „Można, bo my na to pozwalamy”. Żeby temu przeciwdziałać, „musimy się spotykać, mówić o tym, bo nikt inny tego za nas nie zrobi!”.
Spotkanie odbyło się w Świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL w Warszawie.
niedziela, 21 lipca 2024
NA ŻYWO: Zdalny Przegląd Tygodnia Józefa Orła (Klub Ronina, poniedziałek godz. 19:00)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła: godz. 19:00
piątek, 19 lipca 2024
NA ŻYWO:Komedianci, Adwent, Cyrograf - spotkanie autorskie z Bronisławem Wildsteinem (prowadzi Antoni Libera - godz. 18:00)
Organizatorzy: Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczpospolitej i Fundacja Polska Wielki Projekt
niedziela, 14 lipca 2024
środa, 10 lipca 2024
Polska bez tortur - Protest w obronie ks. Michała Olszewskiego
"To są tortury wedle definicji Trybunału Praw Człowieka". - mówił były premier, prezes PiS Jarosław pod sejmem. - "Takie tortury nie wobec dwóch osób, tylko wobec trzech, obydwu pań, które pracowały w departamencie nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości. (...) To jest przekroczenie Rubikonu, to jest bandytyzm. (...) To całkowita kompromitacja, która powinna (...) doprowadzić w istocie do dymisji rządu. w prawdziwej demokracji to doprowadziłoby do dymisji rządu".
Wczoraj ponad 4 tysiące osób protestowało w obronie ks. Michała Olszewskiego, który po zatrzymaniu w sprawie Funduszu Sprawiedliwości był torturowany, jak się okazuje takie działania były prowadzone także wobec urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości. Protest przerodził się w manifestację w obronie praworządności w Polsce.
W czasie protest głos zabrał także Patryk Jaki z Suwerennej Polski oraz byli opozycjoniści z czasów PRL: Adam Borowski i Stanisław Fudakowski.
Zgromadzeni pod sejmem odmówili wraz z księżmi różaniec.
Relacja: Margotte i Bernard
Relacja filmowa TV Trwam:
Relacja TV Republika:















niedziela, 7 lipca 2024
NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia Józefa Orła (Klub Ronina, poniedziałek godz. 19:00)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła (godz. 19:00)
32 lata po nocnej zmianie - Antoni Macierewicz i Piotr Naimski
3 lipca w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyło się spotkanie "32 lata po nocnej zmianie. Strategia premiera Jana Olszewskiego dla Polski" z udziałem ministrów rządu Jana Olszewskiego Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Wstęp i zakończenie: dr Justyna Błażejowska. Spotkanie zorganizowała Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego.
piątek, 5 lipca 2024
Koncertowy wieczór autorski Jana Pietrzaka: Moje zakazane piosenki (PREMIERA WIDEO: godz. 11)
Na początku czerwca w Klubie Ronina odbył się specjalny koncert Jana Pietrzaka połączony z promocją książki "Moje zakazane piosenki".
Założyciel słynnego Kabaretu pod Egidą występuje na estradzie od 64 lat, niezłomnie budząc wśród kolejnych pokoleń Polaków narodowego ducha zgodnie z dewizą „Nie ma wolności bez wesołości”. To już nie tylko wielki artysta, to wielka narodowa instytucja; trudno opowiadać historię kilkudziesięciu ostatnich lat, pomijając jego twórczość. Twórczość ta musi przetrwać – stąd ta książka, bowiem występy sceniczne są siłą rzeczy bardziej ulotne.
„Moje zakazane piosenki” – tytuł książki nawiązuje do tego, że przez wiele lat utwory Jana Pietrzaka były faktycznie zakazane, a i dziś, w kraju niby wolnym, Autor doświadcza prowokujących napaści, łącznie z nasyłaniem nań prokuratorów.
Wielkim bogactwem tej książki jest także jej warstwa ilustracyjna – 175 zdjęć dokumentujących nie tylko życie i działalność Jana Pietrzaka, ale również opowiadające o ponad 50 latach życia artystycznego, estradowego w naszym kraju. Z Panem Jankiem bowiem współpracowali naprawdę najwybitniejsi.
https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/moje-zakazane-piosenki#tabs-nav
W czasie występu w klubie Ronina legendarnemu pieśniarzowi i satyrykowi towarzyszył muzyk Mariusz Dubrawski.
Subskrybuj:
Posty (Atom)