niedziela, 16 lutego 2020

Czy polska tożsamość narodowa jest zagrożona?

4 lutego w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia odbył się panel dyskusyjny poświęcony tożsamości narodowej. W dyskusji, którą prowadziła dr Barbara Stanisławczyk, wzięli udział: prof. Andrzej Szpociński (PAN), red. Witold Gadowski i red. Piotr Woyciechowski.
BS_1


Uczestnicy dyskusji odpowiadali na pytania: Czym dziś jest tożsamość narodowa? Czy to jest pojęcie podlegające historyzmowi? Czym jest polskość? Czy polska tożsamość narodowa jest zagrożona?

Prof. Andrzej Szpociński wymienił dwa podstawowe elementy tożsamości narodowej: identyfikacja ze wspólnotą narodową oraz kultura narodowa.

Zauważył, że obecnie ucieka się od kategorii narodowych, w sensie pozytywnym, natomiast kategorie narodowe przywołuje się w kontekście negatywnym. Socjolog powołał się na czołówki największych portali internetowych.

BS_3

Profesor Szpociński zwrócił uwagę na rolę instytucji bardzo ważnych z punktu widzenia tożsamości narodowej:
"Tzw. liderzy, przewodnicy narodu, którzy odgrywają bardzo ważną rolę w konstruowaniu kultury narodowej, w podtrzymywaniu napięcia wobec wspólnoty narodowej, są w tej chwili antypolscy. Cała trójka noblistów wieku XX i XXI jest niechętna tradycyjnej polskości. Nie dostał nagrody Herbert, natomiast dostał Miłosz, Szymborska i Tokarczuk. Mamy wspieranie liderów, którzy są przeciw Polsce. Widzę tu poważne zagrożenie".

Polskość to język, kultura, historia, kościół katolicki, wiara i tradycja tysiącletniego państwa - powiedział Piotr Woyciechowski.



BS_2

Piotr Woyciechowski, odnosząc się do kwestii tzw. uchodźców, zaznaczył, że w tym przypadku chodziło o migracje ekonomiczne i jest to masa ludzi należących do obcej kultury, wrogo nastawionych do chrześcijaństwa.
"W dobie kryzysu tożsamości, jest dla nas zagrożeniem kulturowym przyjmowanie niekontrolowanej ilości migrantów ekonomicznych".
Zwłaszcza, że we współczesnym świecie, pokolenia są bombardowane globalizmem za pomocą portali internetowych, mediów społecznościowych, (Youtube, Facebook, Twitter itd.).

Dr Barbara Stanisławczyk nawiązała do polityki wielokulturowości, która zmusza każdego obywatela do tolerowania i akceptowania czyjejś tożsamości. Na zachodzie jest to mus cywilizacyjny, za nieprzestrzeganie którego grożą sankcje.

Prof. Szpociński dodał: "Możemy tolerować homoseksualizm, ale to nie znaczy, że ma się on stać regułą życia powszechnego. (..) Ten ruch jest wzmacniany przez lewicę, która straciła swoich klientów czyli klasę robotniczą, dlatego wspiera małe grupy mniejszościowe i wysyła je na wojnę ze społeczeństwem".

BS_4

"Nie dajmy się wpuścić w opis polskiego sporu jako  dialogu między lewicą a prawicą. To jest spór pomiędzy niepodległościowcami, często instynktownymi a kompradorami, kosmopolitami". -  mówił Witold Gadowski. - "Po raz pierwszy od dłuższego czasu stało się tak, że instynktowna polska opcja zaczęła mieć więcej do powiedzenia niż kosmopolici".

Według Gadowskiego, "największe zagrożenie dla polskiej niepodległości kryje się nie w geopolityce, ale wewnątrz kraju, w zawłaszczeniu kultury przez kompletnie obce Polsce myślenie i ludzi".

Z kolei, jak zauważył Piotr Woyciechowski, my wyrastamy z ewangelicznego pojmowania życia, szacunku dla starszych, dla rodziny, a z zachodu przychodzi cywilizacja śmierci, wspierana przez instytucje finansowe.

Całość spotkania na filmie:


Relacja wideo: Michał KK
Tekst: Margotte