niedziela, 27 września 2020

Wieczór autorski Bohdana Urbankowskiego - Gniazdo polskie - wspólna pamięć narodu

"Sensem dla Polski jest i było od samego początku stworzenie gniazda na przedmurzu - chrześcijaństwa, kultury zachodu, razem z całym obciążeniem, jakie ta sytuacja niesie". 14 września w ramach Klubu Ronina odbył się wieczór autorski Bohdana Urbankowskiego, który poprowadził Marcin Wolski. Tematem rozmowy była najnowsza książka "Gniazdo polskie", wydana przez wydawnictwo Biały Kruk. IMG_4193m Jak czytamy w notce wydawniczej: Znakomity pisarz i filozof Bohdan Urbankowski dokonuje bowiem w „Gnieździe polskim” przeglądu wielkich polskich osiągnięć w dziedzinie sztuki i historii myśli, akcentując mocno wkład Polaków w rozwój cywilizacji łacińskiej, a przede wszystkim – w rozwój idei wolności. Autora fascynuje Rzeczpospolita jako przedmurze chrześcijaństwa, tak dawniej, jak i dziś. Snuje on swą opowieść piórem wrażliwego na piękno słowa prawdziwego mistrza literatury. Bohdan Urbankowski skupia swą uwagę na kilkudziesięciu znanych i mniej znanych, acz znakomitych, postaciach polskiej historii. Jak zawsze, jeśli chodzi o książki publikowane przez wydawnictwo "Biały Kruk", i tu urzeka bogata warstwa ilustracyjna, co zaznaczył na wstępie Marcin Wolski: "Doczekaliśmy się wydawnictwa, które jest ewenementem i darem bożym na naszym rynku. Od paru lat ukazują się tam naprawdę rzeczy świetne, co więcej, w znakomitej szacie edytorskiej". Warto przypomnieć, że Biały Kruk wydaje także m.in. monumentalne dzieło - kolejne tomy "Dziejów Polski" prof. Andrzeja Nowaka. IMG_4185m Autor "Gniazda polskiego" Bohdan Urbankowski wyjaśnił: "Ta książka jest spełnieniem obietnic, które dawaliśmy sobie, historii i przyszłości, mając lat kilkanaście i organizując "Konfederację Nowego Romantyzmu", młodych poetów". Jednym z elementów programu było przypomnienie polskiej tradycji, "żebyśmy wiedzieli, dlaczego jesteśmy i dlaczego mamy być Polakami". "Wydaje mi się" - zaznaczył - "że
każda narodowość, każda kultura jest pewnego rodzaju pracą w historii, która odbywa się na kilku poziomach jednocześnie, na poziomie ekonomicznym, (..), piętro wyżej jest kultura ludzka - oświata, przekazywanie doświadczeń z pokolenia na pokolenie, i co najważniejsze, także celów. Cel jest tym samym czym sens. (..) Takim sensem dla Polski jest i było od samego początku stworzenie gniazda na przedmurzu - chrześcijaństwa, kultury zachodu, razem z całym obciążeniem, jakie ta sytuacja niesie".
Polska chroniła Europę przed Turkami, potem przed bolszewikami - przypomniał pisarz. - To zadanie, jakie spełniamy od tysiąca lat.
Ponad kulturą i oświatą jest poziom najwyższy - są wartości sakralne i dlatego liczymy Polskę od chrztu Polski, bo w tym momencie zyskaliśmy zwieńczenie naszej kultury, cały pakiet wartości najwyższych, które nadają naszemu życiu sens.
Jak wyjaśnił Bohdan Urbankowski, wspomniana wcześniej Konfederacja Nowego Romantyzmu nawiązywała do romantyzmu jako szczytowego punktu naszej kultury, ale miał być to nowy romantyzm wytworzony w XX wieku. Pisarz wymienił najważniejsze projekty (postulaty) grupy: - Trzeba ocalić kanon polskiej kultury - kanon książek, które rozdawałoby się za darmo, tak, żeby znalazł się w każdym domu: m.in. Bogarodzica, Sienkiewicz, Żeromski, itd. aż do czasów dzisiejszych. - Plutarch polski. "Gdy pokazujemy ludzi, którzy w imię wartości bronili własnych rodzin, miast, dokonywali bohaterskich czynów na polu bitwy, widzimy te wartości w działaniu. (..) Myśmy próbowali tego rodzaju wartości i bohaterów przypominać". Jak zauważył Urbankowski, "Gniazdo polskie" jest po części spełnieniem dawnej obietnicy młodych poetów - skupia się albo na przypomnieniu wielkich okresów historycznych, z których możemy być dumni, a które są wykreślane, albo na innej próbie odczytania twórczości takich pisarzy, jak m.in. Sienkiewicz, Żeromski, Broniewski, Sebyła, Herbert. Ale, jak podkreślił Marcin Wolski, autor nie stroni od pokazywania "ciemnej strony Plutarcha", jak w w innej swojej książce "Czerwona msza", ludzi, którzy się sprzeniewierzyli. Relacja: Margotte i Bernard IMG_4204m IMG_4192m IMG_4208m Gniazdo polskie Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157716144239032