Przegląd Tygodnia Józefa Orła (godz. 19:00)
Wieczór Autorski Jolanty Sosnowskiej: Św. Jan Paweł Wielki - Do moich Rodaków (godz. 20:00)
poniedziałek, 26 czerwca 2023
piątek, 23 czerwca 2023
Nasze obyczaje. Wokół teologii moralnej o. Jacka Salija OP (Teologia Polityczna)
15 czerwca w redakcji Teologii Politycznej odbyła się premiera czwartego tomu wydawanego przez Teologię Polityczną cyklu „Dzieł wybranych” o. Jacka Salija OP, zatytułowanego „Nasze obyczaje”, oraz debata z udziałem Barbary Sułek-Kowalskiej - dziennikarki, publicystki i nauczyciela akademickiego, bp. Jacka Grzybowskiego - biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej i o. Janusza Pydy OP - teologa, filozofa, kaznodziei, duszpasterza. Rozmowę moderował Jakub Moroz.
środa, 21 czerwca 2023
„Porozumienie Centrum. Studium działalności partii i środowiska politycznego”
16 czerwca br. w Centrum Edukacyjnym IDMN przy ul. Andersa 20 w Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie promocyjne książki „Porozumienie Centrum. Studium działalności partii i środowiska politycznego” autorstwa dr. Adama Chmieleckiego. Publikacja została wydana nakładem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego oraz Wydawnictwa Neriton. W spotkaniu wzięli udział: dr Adam Chmielecki, prof. Jan Żaryn, dyrektor IDMN oraz dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Warto zauważyć, że Adam Chmielecki jest m.in. wpółautorem takich książek, jak "Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949–2005" o "Prezydent Lech Kaczyński 2005–2010". Jak zauważył jednak, Lech Kaczyński nie był formalnym członkiem Porozumienia Centrum, nie skupiał się na działalności partyjnej, gdyż był typem polityka państwowca. Ale był związany z tym środowiskiem, był posłem z ramienia PC, kandydatem PC na prezydenta w 1995 roku, prezesem NIK-u z nominacji Porozumienia Centrum, podzielał diagnozy tego środowiska dotyczące kierunków polskiej transformacji i życia politycznego.
Porozumienie Centrum - według Chmieleckiego - to najważniejsze środowisko polityczne w Polsce po roku 1989. A, jak zauważył, miało czarną legendę, kreowaną przez konkurencyjne środowiska i ugrupowania polityczne, stąd zamysł powstania tej książki, żeby pewne kwestie wyjaśnić.
Znaczenie Porozumienia Centrum w najnowszej historii Polski jest nie do przecenienia - zaznaczył autor książki - składają się na to następujące elementy:
- postać lidera Jarosława Kaczyńskiego - najwybitniejszego polityka po 1989 roku, który miał bardzo duży wpływ na rzeczywistość społeczno-polityczną>,
- dzięki działalności tego środowiska (PC i PiS) swoje urzędy pełniło 3 prezydentów RP i 6 premierów, w tym Jan Olszewski i Jarosław Kaczyński,
- to było jedyne środowisko, które skontruowało kompleksowy program dla Polski, który był w kontrze do dominującego modelu transformacji, przeciwstawił się wektorowi postkomunistycznemu, a w sferze społeczno-gospodarczej - modelowi neoliberalnemu.
Prof. Jan Żaryn zauważył, że Jarosław Kaczyński jest politykiem, który w dużej mierze spowodował, że możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy narodem, który ma reprezentację polityczną zgodną z naszymi wielonurtowymi, pluralistycznymi poglądami, a nie z narzuconym schematem przez Moskwę, i jeden tylko nurt solidarnościowy. A - jak podkreślił historyk - lewica laicka chciała zawłaszczyć całą przestrzeń solidarnościową.
Prof. Jan Żaryn zauważył, że Jarosław Kaczyński jest politykiem, który w dużej mierze spowodował, że możemy o sobie powiedzieć, że jesteśmy narodem, który ma reprezentację polityczną zgodną z naszymi wielonurtowymi, pluralistycznymi poglądami, a nie z narzuconym schematem przez Moskwę, czy też jeden tylko nurt solidarnościowy. Na tym moim zdaniem polega fenomen tego polityka. Fenomen, o którym możemy przeczytać w tej książce.
Prof. Sławomir Cenckiewicz nawiązał do osobistych wspomnień z początku lat 90. Jak zaznaczył: "Dla mnie powstanie rządu Jana Olszewskiego i później jego obalenie, było ostatnim etapem aktywności politycznej. Współorganizowałem w Trójmieście Komitet Obrony Parysa przekształcony później w Ruch Trzeciej Rzeczypospolitej. (..) W tamtym czasie o PC i braciach Kaczyńskim miałem dość krytyczne zdanie, dlatego, że wywodząc się że środowiska twardego antykomunistycznego części Federacji Młodzieży Walczącej, która nigdy nie zaakceptowała Okrągłego Stołu i Magdalenki, postrzegaliśmy ich jako ludzi strony okrągłostołowej. W dużej mierze doceniłem tamtą rolę Jarosława Kaczyńskiego później, krótko potem jak pojawiła się idea przyspieszenia i "wojna na górze".(..) Rozgrywka o to, żeby rozbić układ geremkoidów i układ Okrągłego Stołu była wielką wartością.
W czasie spotkania głos zabrały też osoby, które były związane z Porozumieniem Centrum: Teresa Bochwic, Michał Drozdek i Józef Orzeł.
Relacja: Margotte i Bernard








niedziela, 18 czerwca 2023
NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia Józefa Orła (Klub Ronina - godz. 19:00)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła - godz. 19:00
czwartek, 15 czerwca 2023
Trzy pokolenia Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich
6 czerwca w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki odbyło się spotkanie wokół książki Katarzyny J. Kowalskiej "Trzy pokolenia Opowieść o Izie Galickiej i jej rodzinie - rodach Gieysztorów oraz Mikulskich". O książce rozmawiali zaprzyjaźnieni z jej bohaterką - autorka Katarzyna J. Kowalska, reżyser i scenarzystka Anna Ferens, posłanka Joanna Lichocka oraz szef Klubu Ronina Józef Orzeł. Spotkanie prowadził Grzegorz Miśtal (TVP). Książkę wydał i wydarzenie zorganizował Instytut Pileckiego.
Zmarła w 2019 roku historyk sztuki dr Izabella Galicka od 1952 roku zajmowała się inwentaryzacją dzieł sztuki. Odkryła (wraz z Hanną Sygietyńską) jedyny w Polsce obraz El Greca "Ekstaza świętego Franciszka".
Więcej o książce:
https://www.sklepinstytutpileckiego.pl/Trzy-pokolenia-opowiesc-o-izie-galickiej-i-jej-rodzinie
poniedziałek, 12 czerwca 2023
NA ŻYWO: Olga Doleśniak-Harczuk o niemieckiej polityce oraz Przegląd Tygodnia (Klub Ronina)
Olga Doleśniak-Harczuk – polityka niemiecka (UWAGA godz. 18:00)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła i Antoniego Trzmiela (godz. 19:30)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła i Antoniego Trzmiela (godz. 19:30)
niedziela, 11 czerwca 2023
Piotr Naimski i Jan Parys rozmawiają o rządzie Jana Olszewskiego
Dnia 5 czerwca 2023 r, w siedzibie Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego miało miejsce spotkanie z ministrami jego rządu, Piotrem Naimskim i Janem Parysem. Na spotkaniu dr Justyna Błażejowska, Prezes Fundacji, zaprezentowała swoje opracowanie pt.: „Jan Olszewski wobec lustracji i dekomunizacji”.
Jan Parys (który był ministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego) przypomniał, że pierwszym dokumentem podpisanym przez Jana Olszewskiego jako premiera była zgoda wydana dla ówczesnego pełnomocnika rządu do spraw integracji europejskiej i pomocy zagranicznej dr. Jacka Sarjusza-Wolskiego na podpisanie umowy o stowarzyszeniu Polski z Europejską Wspólnotą Gospodarczą (tak się wtedy nazywała obecna UE).
"Umowa stowarzyszeniowa była ogromną szansą polityczną dla Polski, żeby przesuwać los naszego kraju ze wschodu na zachód. To nas związało z zachodem, to nam dawało nadzieję na środki finansowe, które były niezwykle potrzebne, gdyż Polska była niezwykle biedna nie tylko po latach PRL-u, ale także po 10 latach stagnacji gospodarczej, które upłynęły po stanie wojennym". - zaznaczył Parys. Jednak - jak zauważył - Jan Olszewski już wówczas zdawał sobie sprawę, że wejście w środowisko EWG niesie ze sobą pewne ryzyko, gdyż każda organizacja międzynarodowa, zwłaszcza gdy płaci, zaczyna wymagać, stawiać żądania. Ale trzeba było to ryzyko podjąć.
Jan Parys przypomniał, że pierwszą podróżą zagraniczną premiera Jana Olszewskiego była podróż do Watykanu, do Ojca Świętego Jana Pawła II. "Nie wyobrażał sobie, żeby było inaczej. Spotkał się tam z niezwykłą życzliwością". Jan Olszewski odbył też długą podróż do Stanów Zjednoczonych, prowadził tam rozmowy gospodarcze i polityczne, także o współpracy Polski z NATO.
"To otwarcie na świat było szerokie. Premier Olszewski uważał, że są potrzebne dwa filary współpracy zagranicznej: i Stany Zjednoczone i Unia Europejska". - podkreślił.
Zdaniem Jana Parysa, rząd Jana Olszewskiego był rewolucyjny, jeśli chodzi o politykę gospodarczą. Dwa poprzednie rządy to była de facto w dziedzinie gospodarczej i społecznej dyktatura Leszka Balcerowicza, który prowadził transformację ekonomiczną. "Dla Jana Olszewskiego, który był człowiekiem Solidarności, który się identyfikował z programem Solidarności, było rzeczą nie do przyjęcia, żeby rząd, który on tworzy, prowadził tak brutalną politykę gospodarczą, politykę, która oznacza to, że miliony ludzi nagle stały się bezrobotnymi, a setki przedsiębiorstw zaczęło upadać". - zauważył.
I podkreślił, że Jan Olszewski nie przyjął do rządu Leszka Balcerowicza, a zaprosił takich ludzi jak Jerzy Eysymontt (ekonomista i zwolennik gospodarki rynkowej), Tomasz Gruszecki (został kierownikiem Ministerstwa Przekształceń Własnościowych), Jerzy Kropiwnicki, czy Adam Glapiński (został ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą).
"To byli ludzie, na których mógł się oprzeć, bo nigdy nie byli związani z budową gospodarki socjalistycznej".
Jak zaznaczył Jan Parys, sytuacja jaką zastał rząd Jana Olszewskiego w gospodarce była tragiczna, a nie było nawet projektu budżetu.
"Jednym z osiągnięć rządu Jana Olszewskiego było sporządzenie i uchwalenie budżetu na rok 1992". - dodał Piotr Naimski. I nawiązując do ostatniego przemówienia premiera Jana Olszewskiego w sejmie, powiedział: "On uważał, że jednym z najważniejszych osiągnięć jego rządu było ustabilizowanie sytuacji finansowej".
Jan Parys zauważył: "Ten rząd nie miał nawet miesiąca spokoju. Były prawie od samego początku ataki opozycji, prasa była wyłącznie we wrogich rękach. Mieliśmy do dyspozycji tylko gazetę "Nowy Świat", w której ludzie z rządu mogli coś powiedzieć, bo gdzie indziej była cenzura: puszczą albo nie puszczą. To samo telewizja. W ostatnim tygodniu udało się zmienić prezesa telewizji, został nim Zbigniew Romaszewski. Dzięki temu społeczeństwo mogło wysłuchać całych transmisji z "nocnej zmiany" i wysłuchać przemówienia premiera".
Piotr Naimski, który był podsekretarzem stanu MSW, a od 1 lutego do 5 czerwca 1992 szefem Urzędu Ochrony Państwa wyjaśnił, że rząd Jana Olszewskiego zadeklarował od samego początku, że odchodzi od porozumienia sprzed 3 lat, z 1989 roku i chce prowadzić Polskę do pełnej suwerenności. "To było odebrane z niepokojem albo wrogo w stolicach zachodnich. Rząd Olszewskiego był pod atakiem zagranicy, a właściwie otoczony rodzajem ostracyzmu ze strony stolic zachodnich".
Naimski podkreślił: "Premier Jan Olszewski zdecydował, że nie ma innej drogi dla Polski, jak droga na Zachód. Że musimy zakotwiczyć Polskę w strukturach Zachodu, bo trzeba uciekać ze wschodu".
"Tego chcieli obywatele" - dodał Jan Parys.
Odnosząc się do okoliczności obalenia rządu Jana Olszewskiego i "nocnej zmiany", Parys podkreślił: "4 czerwca był ogromnym dramatem dla państwa polskiego. Okazało się, że nie jesteśmy w stanie aparatu państwowego na najwyższym szczeblu wyczyścić z ludzi, którzy mogą być uzależnieni od obcych mocarstw i że górę wzięło źle pojęte koleżeństwo. W parlamencie jest 460 osób, na liście [Macierewicza - byli na niej tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa] było 63 osoby. Prawie 400 nie miało się czego obawiać, a tymczasem histeria zrobiona przez media i historia szeptana spowodowała, że ten sejm stracił busolę. Kiedy premier Olszewski odwoływał się do sumienia posłów, to oni byli w histerii i bali się nie wiadomo czego. Czego mieli się bać ci, którzy mieli czystą hipotekę, którzy nie współpracowali?".
Jak zauważył Jan Parys: "Po głosowaniu w sejmie uwidocznił się ostatecznie podział w obozie Solidarności. Do 4 czerwca [1992 roku] Solidarność była pewną całością, mimo wielkich różnic, a Lech Wałęsa był dla milionów Polaków przed ponad 10 lat nadzieją na lepsze czasy, na prawdę. Teraz okazało się, że Lech Wałęsa broni agentury, że działacze opozycji demokratycznej związani z Michnikiem, Kuroniem, z Gazetą Wyborczą bronią agentury, że Unia Wolności, która prezentowała siebie jako elity, najważniejsza część społeczeństwa broni agentury, że środowisko młodych liberałów z Donaldem Tuskiem, na których wielu młodych ludzi patrzyło z podziwem, zdradza idee wolności i przechodzi na stronę agentury. to było wielkie rozczarowanie dla milionów Polaków".
"Ta histeria dzisiejsza w sprawie rosyjskich wpływów jest kontynuacją tamtej histerii z 1992 roku". - dodał Piotr Naimski.
Relacja: Margotte (tekst) i Michał KK (wideo)





czwartek, 8 czerwca 2023
Bronisław Wildstein i Michał Karnowski - Suwerenność a traktaty. Miejsce Polski w Unii Europejskiej
Spotkanie z cyklu Rozmowy Europejskie, zorganizowane przez Centrum Badań Polityki Europejskiej Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości prowadzi Karol Gac.
środa, 7 czerwca 2023
Janusz Szpotański "Bo mnie stać na blagę". Z Antonim Liberą rozmawia Jakub Moroz
W środę 31 maja 2023 r. w Księgarni PIW odbyło się spotkanie poświęcone książce „Bo mnie stać na blagę. Zebrane utwory satyryczne” Janusza Szpotańskiego. Jakub Moroz rozmawiał z Antonim Liberą, autorem opracowania. Fragmenty książki czytał Andrzej Mastalerz.
Jarosław Wróblewski - "Rotmistrz"
75 rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Jarosław Wróblewski - "Rotmistrz" Z udziałem Marka Ostrowskiego.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (27.05.2023).
poniedziałek, 5 czerwca 2023
NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia Józefa Orła; Wieczór Autorski Marcina Wolskiego (Klub Ronina - godz. 19:00)
Przegląd Tygodnia Józefa Orła (godz. 19:00)
Wieczór Autorski Marcina Wolskiego - Wariant Lotaryński (godz. 20:00)
Wieczór Autorski Marcina Wolskiego - Wariant Lotaryński (godz. 20:00)
sobota, 3 czerwca 2023
NA ŻYWO: XIII Kongres Polska Wielki Projekt 2023 - Suwerenność (dzień trzeci)
Poniżej program dnia:
10:00
Zielone miasta przyszłości
Paneliści:
Bolesław Stelmach - Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki
Jan Belina-Brzozowski - Współzałożyciel i Prezes Zarządu BBGK Architekci, architekt i urbanista
Urszula Forczek-Brataniec - Profesor Uczelni w Katedrze Architektury Krajobrazu
Moderator:
Andrzej Szczerski
11:30
Wojna i kultura
Paneliści:
Piotr Gliński - socjolog
Wojciech Roszkowski - historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki
Maksym Ostapenko - p.o. dyrektora generalnego rezerwatu Ławra Kijowsko-Peczerska
Moderator:
Grzegorz Górny
13:25
Prezentacja książki „Freski Sykstyny i inne arcydzieła Michała Anioła” w opracowaniu prof. Jerzego Miziołka
14:30
Wręczenie Medalu Odwaga i Wiarygodność
piątek, 2 czerwca 2023
NA ŻYWO: XIII Kongres Polska Wielki Projekt 2023 - Suwerenność (dzień drugi)
Poniżej program dnia:
10:00
Made in Poland – polski sukces za granicą
Paneliści:
Jacek Sasin - Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych
Zdzisław Sokal - Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
Witold Wiliński - GPW Tech S.A., CEO
Moderator:
Grzegorz Górny
11:30
Sprawiedliwy pokój – reparacje, zadośćuczynienie, pojednanie
Paneliści:
Spero Simeon Z. Paravantes - historyk, wykładowca Uniwersytetu w Utrechcie
Aleksandra Rybińska - Politolog
Omiros Tachmazidis - Dziennikarz, filozof, tłumacz
Uria Nandiuasora Mazeingo - Prezes Fundacji Ovaherero Genocide
Moderator:
Zdzisław Krasnodębski
14:00
Źródła nadziei – przyszłość konserwatyzmu (Partnerem panelu jest New Direction)
Paneliści:
Mary Eberstadt - Catholic Information Center oraz Faith & Reason Institute
Zbigniew Stawrowski - filozof polityki
Bronisław Wildstein - Pisarz, eseista, publicysta
Moderator:
Michał Łuczewski
15:30
Quo vadis universitas?
Paneliści:
Brett Bourbon - filozof, teolog, Uniwersytet w Dallas
Jacob Phillips - teolog, Uniwersytet St. Mary w Londynie, kierownik Instytutu Teologii i Nauk Humanistycznych.
Nicholas Eberstadt - American Enterprise Institute
Moderator:
Piotr Czekierda
17:00
Wręczenie Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
czwartek, 1 czerwca 2023
NA ŻYWO: XIII Kongres Polska Wielki Projekt 2023 - Suwerenność (dzień pierwszy)
Poniżej program dnia:
10:00
Oficjalne otwarcie Kongresu
10:30
Globalna przebudowa. Konsekwencje wojny na Ukrainie dla ładu europejskiego i światowego
Paneliści:
Mateusz Morawiecki - Premier
Jacek Czaputowicz - Profesor nauk społecznych, były szef MSZ
Jacek Saryusz-Wolski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Doktor ekonomii, pierwszy minister ds. europejskich, negocjator polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.
Jan Parys - Dr nauk humanistycznych , polityk, publicysta i pracownik naukowy, były szef MON
Moderator:
Jacek Karnowski
12:30
Podmiotowość gospodarcza w Unii Europejskiej
Paneliści:
Tomasz Grzegorz Grosse - Politolog, socjolog
Jadwiga Emilewicz - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej
Grigoris Zarotiadis - Profesor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach
Bartosz Marczuk - Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
Moderator:
Marek Dietl
15:00
Regionalne odpowiedzi na neoimperializm
Paneliści:
Ryszard Legutko - Filozof, publicysta, europoseł
David Engels - Historyk
Dominic Burbridge - Doktor nauk prawnych, Canterbury Institute
Moderator:
Andrzej Zybertowicz
16:30
Polska i Francja – nowe przywództwo w Europie?
Paneliści:
Zdzisław Krasnodębski - Profesor, socjolog, filozof społeczny
dr Philippe Fabry - Historyk
Eryk Mistewicz - doradca polityczny, konsultant strategii marketingowych, dziennikarz i publicysta
Max-Erwann Gastineau - Historyk, redaktor naczelny części politycznej czasopisma „Limite”
Moderator:
Antoni Opaliński
Subskrybuj:
Posty (Atom)