środa, 16 sierpnia 2017

W Ossowie odsłonięto popiersia Marii Kaczyńskiej i kpt. Pawła Janeczka - szefa ochrony Prezydenta RP

W Panteonie Bohaterów przy Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku odsłonięto popiersia dwóch ofiar tragedii smoleńskiej: Pierwszej Damy śp. Marii Kaczyńskiej i śp. kpt. Pawła Janeczka, funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu.
IMG_1002m


Popiersia stanęły wśród "dębów pamięci", symbolizujących 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. To kolejne z serii pomników, w ubiegłych latach odsłonięto ich już osiemnaście, m.in. popiersia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, bp. polowego Tadeusza Płoskiego, szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszka Gągora, gen. Andrzeja Błasika, gen. Bronisława Kwiatkowskiego i adm. Andrzeja Karwety.

Miejsce to symboliczne, gdyż w pobliżu przy kaplicy znajduje się cmentarz żołnierzy poległych w czasie Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

W uroczystości wzięła udział rodzina kpt. Pawła Janeczka, w tym wdowa Joanna Racewicz i jego syn Igor.

IMG_0930m

Obecni byli: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister Paweł Mucha - przedstawiciel Prezydenta RP Andrzeja Dudy, były min. Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego poseł Jacek Sasin oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych.

P8150010m

W uroczystości wzięli udział oficerowie, w tym gen. bryg. Krzysztof Żabicki - szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych DG RSZ, żołnierze i studenci Wojskowej Akademii Technicznej.

Popiersia poświęcił arcybiskup Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

P8150045m

IMG_0924m

"Odsłaniamy dzisiaj pomniki naszych bohaterów, odsłaniamy pomniki dwóch osób być może najbliższych panu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu; tych, którzy byli przy nim zawsze – jego małżonki, Pierwszej Damy, ukochanej osoby pana prezydenta, i jego najbliższego obrońcy, tego, który z nim był zawsze, który go strzegł aż do końca, który razem z nim poniósł śmierć w tym okrutnym dramacie smoleńskim" - mówił minister Antoni Macierewicz.


AM1

"Byli mu wierni, tak jak żołnierz musi być wierny swojemu dowódcy, tak jak wojsko jest wierne ojczyźnie". - podkreślił szef MON. - "Odsłaniając te pomniki, dziękujemy im za służbę. Służbę żony i matki, służbę żołnierza, funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu. Dziękujemy im za służbę dla człowieka, ale i dla Polski, dla ojczyzny. Bo to była misja państwowa, bo polecieli tam, aby oddać hołd tym, którzy polegli, tym, którzy zostali zniszczeni, aby naród został zniszczony, bo taki był cel ludobójstwa katyńskiego".

"Ta dzisiejsza uroczystość i ta aleja wielkich polskich bohaterów będzie nam zawsze przypomniała, co to jest służba dla narodu. Będzie zawsze przypominała o najwyższych wartościach, jakimi Polacy, służąc, budują swój naród jako wielki pomnik dla Boga, dla ludzkości, dla przyszłości. Budują świadectwo jak być wiernym najwyższym wartościom, świadectwo, które daje nam wielką siłę, moralną ale i zdolność do obudowy niepodległości naszego kraju, naszej ojczyzny". - zaznaczył Antoni Macierewicz. - "Tych dwoje ludzi - ale i ci wszyscy, którzy są w tej alei, i ci wszyscy, którzy polegli na polach Ossowa i w obronie Warszawy w 1920 r. i we wszystkich innych wielkich bitwach - jest świadectwem niezmożonego ducha narodu polskiego, który wyrasta z wiary, z wierności najwyższym wartościom".



Antoni Macierewicz złożył podziękowania wszystkim rodzinom poległych w katastrofie smoleńskiej "za męstwo, jakie okazali w obronie ich czci, godności, w obronie tego, czemu oni służyli. Bo wierna pamięć dla tych, którzy polegli jest najlepszym świadectwem naszego patriotyzmu i wartości, które tworzą Polskę".

JR1

Joanna Racewicz, wdowa po por. Pawle Janeczku, awansowanym pośmiertnie na kapitana BOR, skierowała słowa do zebranych:
"Wielkie "dziękuję" tym wszystkim, którzy dbają o pamięć tych, którzy zginęli w Smoleńsku. Dziękuję, że w tym szeregu wielkich Polaków znalazł się mój mąż, z nieodłączną słuchawką w lewym uchu. Dziękuję panu ministrowi, że powiedział, że był - bo rzeczywiście [mój mąż] był - bardzo blisko pary prezydenckiej. Nie zapomnę wielu ciepłych słów, które usłyszałam od pani prezydentowej, kiedy byliśmy w trudnych życiowych sytuacjach, kiedy walczyliśmy o dziecko razem z Pawłem. Wreszcie się udało: jest Igor - najpiękniejszy pomnik Pawła. Raz jeszcze bardzo dziękuję za to popiersie, za to, że państwo są tutaj, że państwo pamiętają, bo pamięć to najważniejsze co zostaje po ludziach".



Syn Pawła Janeczka, Igor dodał: "Bardzo dziękuję wszystkim za pamięć o moim tacie".

Podczas uroczystości poseł Andrzej Melak odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.



"Polecając Panu Bogu duszę śp. Marii Kaczyńskiej, niepodobna nie prosić o wieczne zbawienie dla wszystkich, którzy polegli 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Smoleńska. Za umiłowanie ojczyzny oni zapłacili najwyższą cenę - cenę życia. Ta ich ofiara, tak jak ofiara ich poprzedników, którzy zginęli za Polskę, jest dla nas co najmniej podwójnym zobowiązaniem". - napisał brat śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - "Żyjąc w naszej pamięci i istniejąc w różnych wymiarach w przestrzeni publicznej, ofiary tragedii smoleńskiej nadal służą Rzeczypospolitej , wskazując poprzez swoje życiorysy, jak być dobrym chrześcijaninem, dobrym obywatelem, dobrym Polakiem".

P8150073m

IMG_0908m

IMG_0919m

IMG_0902m

P8150088m

IMG_0929m

IMG_0933m

Panteon Bohaterów w Sanktuarium Narodowym w Ossowie w Dolinie 96 Dębów Smoleńskich przy Kaplicy Matki Boskiej Zwycięskiej funkcjonuje pod patronatem Arcybiskupa Henryka Hosera, Ordynariusza Diecezji Warszawsko – Praskiej. Jego budowę realizuje Ryszard Walczak, prezes Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki i Kapituły Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj”, wspierany przez ks. Dziekana Jana Andrzejewskiego, kustosza sanktuarium.

IMG_0879m

IMG_1007m

IMG_0868m

Relacja: Margotte i Bernard

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157684147365362

Nasze relacje z odsłonięcia popiersi w Ossowie

- 15 sierpnia 2013 - Odsłonięcie popiersia gen. Franciszka Gągora:
http://blogpress.pl/node/17301

- 15 sierpnia 2014 - Odsłonięcie popiersi gen. Andrzeja Błasika i abp. Mirona Chodakowskiego:
http://blogpress.pl/node/19743

- 8 kwietnia 2017 - Odsłonięcie popiersi śp. ks. Ryszarda Rumianka oraz śp. min. Aleksandra Szczygły:
http://blogpress.pl/node/23870