Sala żywo reagowała na film, szczególnie widoczne to było w momencie, gdy na ekranie ukazała się scena z miejsca katastrofy, w tym premier Tusk i premier Putin w znanym już dobrze uścisku.
Po projekcji (a długo trwały owacje na stojąco) uczestnicy pokazu mieli okazję zadawać pytania twórczyniom tego filmu: Marii Dłużewskiej i Joannie Lichockiej, a także bohaterom – pracownikom kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Adamowi Kwiatkowskiemu i Pawłowi Zołoteńce.
Większość pytań koncentrowała się na szczegółach dotyczących dnia katastrofy, padły jednak także pytania m.in. o wybór tytułu filmu oraz o szanse jego dystrybucji w Polsce i za jej granicami. Nie zabrakło też pytania o Tomasza Turowskiego i pospieszne przejmowanie przez Bronisława Komorowskiego obowiązków prezydenta. Zapytano także o zbliżającą się rocznicę katastrofy, czy uczestnicy spotkania zamierzają w tym dniu wyjechać na uroczystości do Smoleńska.
Tomasz Sakiewicz wspomniał o tym, że już niedługo pojawią się propozycje środowiska Gazety Polskiej dotyczące uczczenia tej rocznicy i namawiał gorąco na przyjazd do Warszawy w tym dniu (a będzie to niedziela) w jak najszerszym gronie, by "policzyć się" i pokazać, że jest nas wielu. Zachęcał także do uczestnictwa w nabożeństwach, które odbywają się w katedrze warszawskiej w kolejne miesięcznice tej tragedii.
Swoje przesłanie na koniec wygłosili także goście - twórcy i bohaterowie filmu.



Audio:
Początek spotkania (wstępne wystąpienia twórców filmu i jego bohaterów):
Druga część nagrania video - wybrane odpowiedzi na pytania z sali, które dotyczyły wyboru tytułu filmu, pochówku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, zbliżającej się rocznicy tragedii smoleńskiej, a także słowo na zakończenie spotkania od jego uczestników.
Tę część relacji przygotowała: Margotte
To jeszcze kilka zdjęć:
11. Witalis Skorupka prezes Związku Więźniów Politycznych Skazanych na Karę Śmierci w Okresie Reżimu Komunistycznego