Warto pamiętać w jakim kontekście padła ta wypowiedź. Było to w sierpniu 2010 roku w czasie szczególnie gorących zajść przed Krzyżem Pamięci, którym Gazeta Wyborcza przyklaskiwała. Odsyłam do relacji z premiery filmu „Krzyż” Ewy Stankiewicz.
Przed wyznaczoną porą rozprawy ludzie zapełnili nie tylko korytarz przed salą rozpraw, ale też hol na drugim piętrze sądu. Kto się spóźnił miał małe szanse by przecisnąć się w pobliże sali rozpraw. Adwokaci przedarli się z trudem, jak też sam pozwany. Były kamery, aparaty, zwykli ludzie, ale też ludzie kultury, dziennikarze, dokumentaliści, poeci (m. in. Maria Dlużewska, Grzegorz Braun, Andrzej Tadeusz Kijowski, Marek Nowakowski, Paweł Piekarczyk, Tomasz Sakiewicz i inni). Skandowano hasła w obronie Jarosława Rymkiewicza i wolności słowa.




Gdy w pewnym momencie w trakcie procesu drzwi się otworzyły tłum szybko zapełnił salę po brzegi. Jarosław Rymkiewicz prosił o opuszczenie sali i umożliwienie dokończenia rozprawy. Mimo sporych emocji, wszystko odbywało się spokojnie.






Po wyjściu z sali poeta przedstawił przebieg rozprawy, która została odroczona do 7 lipca. Odpowiadał tez na pytania dziennikarzy i zgromadzonych ludzi. Również i mi udało się zadac kilka pytań (w materiale wideo).
Jarosław Rymkiewicz powiedział, że do ugody nie dojdzie. Poeta gotów był uznać za przesadę stylistyczną i wycofać się ze słów, że wielu redaktorów GW miało rodziców i dziadków komunistów i przeprosić tych redaktorów, którzy nie mieli rodziców i dziadków komunistów, a poczuli się dotknięci tym uogólnieniem. Jednocześnie postawił warunek, że oczekuje przeprosin ze strony Gazety Wyborczej za nazwanie go ideologiem skinów, faszystą, stalinistą, grafomanem, oszołomem, oraz za to, ze napisała że Jarosława Rymkiewicza trzeba powiesić. Propozycja nie została przez reprezentanta Agory, mecenasa Rogowskiego przyjęta.






Jarosław Rymkiewicz podziękował zgromadzonym ludziom za obecność, jak również poetom którzy podpisali się pod apelem w jego obronie. Uważa też, ze jest to walka z wolnością słowa, natomiast proces nie będzie miał wpływu na twórczość poety.
Wideo
Bernard, przygotowanie wideo Rzepka