niedziela, 18 lutego 2018

„Czego chcą od nas biedni Niemcy”. Wieczór autorski Ewy Polak-Pałkiewicz

"Ta książka jest rozrachunkiem dokonywanym w epoce, w której jesteśmy poddawani przemożnej sile kłamstwa, bardzo wyrafinowanego". 15 lutego w klubie Księgarza na Starym Mieście odbyło się spotkanie z Ewą Polak-Pałkiewicz, autorką książki „Czego chcą od nas biedni Niemcy”, wydanej przez Oficynę Wydawniczą Volumen. Podczas wieczoru literackiego fragmenty książki czytał Józef Pałkiewicz, a rozmowę z autorką poprowadził Wojciech Piotr Kwiatek.
IMG_4982m


Jak sugeruje tytuł tego tomu, pisarka w swojej książce nawiązała do trudnych relacji polsko-niemieckich.
Ale "Czego chcą od nas biedni Niemcy” to kontynuacja wydanego dwa lata temu "Powrotu pańskiej Polski" (premierę relacjonowaliśmy na naszym portalu:
Dyskusja wokół książki Ewy Polak-Pałkiewicz "Powrót pańskiej Polski").

Książki Ewy Polak-Pałkiewicz to ciekawa lektura dla tych, których żywo interesuje historia Polski i jej przyszłość. Autorka maluje barwną wizję Rzeczypospolitej Obojga Narodów i II Rzeczpospolitej z jej kulturą ziemiańską. Z nich czerpie nadzieję na odzyskanie ładu w życiu rodzinnym, społecznym, a wreszcie politycznym. Nie stroni od nawiązywania do aktualnych wydarzeń politycznych w Polsce. Pokazuje ludzi, którzy odznaczyli się pozytywnie w dziejach naszego kraju. Nie chodzi tu tylko o czyny, ale przede wszystkim o postawy życiowe, które mogłyby być wzorcem dla kolejnych pokoleń. Przywołuje takie postaci, jak Zofia Kossak-Szczucka, Jan III Sobieski, Mieszko I, rotmistrz Witold Pilecki, Andrzej Bobola, Józef Piłsudski i Roman Dmowski.

"To erudycyjny esej pisany sercem" - zaznaczył na wstępie Wojciech Piotr Kwiatek.

Jak stwierdziła Ewa Polak-Pałkiewicz, jej książka jest pewnego rodzaju rozrachunkiem z naszą historią, "rozrachunkiem dokonywanym w epoce, w której jesteśmy poddawani przemożnej sile kłamstwa, bardzo wyrafinowanego".

IMG_4974m

Zwracając uwagę na ozdabiające książkę realistyczne malarstwo Elżbiety Hałasy, przedstawiające polską przyrodę, autorka podkreśliła: "Polska ziemia nie kłamie. (..) Historię niemieckiego stosunku do Polski, historię naszych wzajemnych tragedii, dramatów, niesprawiedliwości, jakich doświadczaliśmy ze strony Niemiec, należy pokazywać w pełnej prawdzie, ponieważ wiele lat minęło, kiedy nie mogliśmy mówić tej prawdy".

Ale jak zaznaczyła Ewa Polak-Pałkiewicz, książka nie składa się tylko z rozdziałów poświęconych Niemcom. "Jej zadaniem jest ukazanie, w jaki sposób rzeczywistość odsłania się wtedy, gdy ideologia przestaje dominować w naszym życiu".

Autorka książki „Czego chcą od nas biedni Niemcy” wyjaśniła: "Ta ideologia, z którą mieliśmy do czynienia, to nie tylko ideologia zakłamywania polskiej historii przez III Rzeszę i jej następców i wartości duchowej, jaką jest Polska, ale to także ideologia współczesna, w której tracą znaczenie pojęcia, słowa".

I dodała: "Chciałam pokazać osoby, Polaków, którzy mocny akcent stawiali na polski byt".

Ewa Polak-Pałkiewicz, odnosząc się do tytułu książki powiedziała: "Poznając osobiście wielu Niemców uświadomiłam sobie, że jest głęboki problem, który zakorzenił się w psychice naszych sąsiadów. Przy całym uznaniu tego co prezentują Niemcy (..), trzeba stanąć w prawdzie".



Relacja: Margotte i Bernard

IMG_4970m

IMG_5002m

P1540458m

IMG_5009m
Elżbieta Hałasa, malarka. To jej obrazy zdobią książkę

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157665846928348