wtorek, 28 stycznia 2014

Elżbieta Bieńkowska jest szefową sztabu wyborczego PO - Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina


Tydzień w Klubie Ronina przeglądali: Joanna Lichocka, Dorota Kania i Piotr Gociek. Czy Marcin Meller mógł czuć się bezpiecznie w PRL-u? Czy Jerzy Owsiak powtarza antykościelne kalki swojego ojca? Jak Platforma przygotowuje się do wyborów europejskich? Ile deweloperom zapłaci Platforma?

IMG_0383m
Tydzień w Klubie Ronina przeglądali: Joanna Lichocka, Dorota Kania i Piotr Gociek. Czy Marcin Meller mógł czuć się bezpiecznie w PRL-u? Czy Jerzy Owsiak powtarza antykościelne kalki swojego ojca? Jak Platforma przygotowuje się do wyborów europejskich? Ile deweloperom zapłaci Platforma?

IMG_0411m

Pierwszą część Przeglądu publicyści poświęcili echom wywołanym przez „Resortowe dzieci”, których 130 tys. egzemplarzy trafiło już na rynek. Jak powiedziała Dorota Kania, by zapobiec możliwości zablokowania sprzedaży w kolejnych dodrukach, twarz Jacka Żakowskiego z okładki zastąpił znak zapytania. Współautorka „Resortowych dzieci” odniosła się też do krytycznych głosów pojawiających się pod adresem książki, skomentowała m.in. list siostry Andrzeja Turskiego, która podważała treść publikacji dotyczącej rodziców. Dorota Kania zapewniła, że „Resortowe dzieci” oparte są na dokumentach - to „tylko i wyłącznie dokumenty, nie będziemy wchodzić w żadną polemikę.”

Piotr Gociek nawiązał do publikacji Łukasza Warzechy, który napisał, że „jeżeli ojciec Jerzego Owsiaka z dumą był opisywany w raportach jako człowiek, który szczególnie nienawidzi kleru, to zwróćmy uwagę w ilu wypowiedziach Jerzego Owsiaka powtarza się ta sama retoryka. To są rzeczy, które się wynosi z domu. O czym opowiada ta książka? – o replikacji pewnego kodu kulturowego, o dziedziczeniu.

Joanna Lichocka: „To nie tylko dziedziczenie światopoglądu i systemu wartości wyniesionego z domu, ale też dziedziczenie pozycji.” A książka opisuje zjawisko socjologiczne jakim jest tworzenie się elit i ich reprodukowanie.

IMG_0416m

Joanna Lichocka skomentowała też „zarzygany” tekst Marcina Mellera, który w czasach NZS-u i Pomarańczowej Alternatywy „był bardzo aktywny, spotykałam go na manifestacjach, był w tej grupie, która knuje i robi konkretne rzeczy, ale w tym tekście Marcin pisze – mój dziadek był komunistą, ale ani razu nie pojawia się słowo KPP. Bo wie, że to jest jednak złowróżbny symbol. Był ideowym komunistą, to tak jakby ktoś w Niemczech powiedział, że był ideowym nazistą.”

Przytoczony przez Mellera opis, jak ojciec z dziadkiem, starym KPP-owcem, jeżdżą po „dołkach”, żeby wyciągnąć zatrzymanego za działalność w NZS-esie Marcina i dziadek krzyczy na milicjantów, został skomentowany następująco: „To pokazuje dwuznaczność sytuacji. Miał pewien bufor bezpieczeństwa, miał dziadka. Zwykły Kowalski dziadka nie miał.” To zdaniem Joanny Lichockiej przypomina pokolenie komandosów, dzieci stalinowskiej elity buntującej się przeciwko „starym”, które miało jednak poczucie bezpieczeństwa.

Piotr Gociek: „Z rekonstrukcją rządu ruszyła kampania wyborcza. To będzie dwuletnia, bardzo ostra i bardzo ciężka kampania wyborcza. [...] Elżbieta Bieńkowska tak naprawdę jest szefową sztabu wyborczego Platformy Obywatelskiej, który będzie zarządzał kwotą 300 mld zł i przez najbliższe parę lat pod pozorami prowadzenia polityki modernizacyjno-unijno-dotacyjnej będzie dbał o to, żeby Platforma Obywatelska wygrała wybory.

Joanna Lichocka: „Jest kilka haseł, które spinowie Platformy mają opracowane i codziennie będziemy słyszeć jakąś wspaniałą receptę. [...] Widać, że oni do tych wyborów europejskich zabrali się bardzo poważnie, wcale nie mają zamiaru oddawać pola PiS-owi, nie uważają, że mogą mieć gorszy wynik niż PiS.

IMG_0472m

Piotr Gociek: Spini Platformy będą izolowali poszczególne grupy wyborców, które są potencjalnie niebezpieczne z ich punktu widzenia, które mogą się od nich odwrócić, nie zagłosować lub zagłosować na kogo innego, i te zagrożenia będą neutralizowali. Będą walczyli o to, żeby minimalizując straty ugrać swoje 27–30%.” Co powinno, zdaniem red. Goćka, wystarczyć na skonstruowanie antypisowej koalicji.

Te cele Tusk będzie próbował osiągnąć poprzez objazd Polski przed wyborami, zapowiedzi przeznaczenia pieniędzy na drogi lokalne, rewitalizację centrów miast. Platforma chce uruchomić program transferu 5 mld złotych do firm budujących mieszkania pod pozorem tworzenia programu mieszkań na wynajem. Firmy te prawdopodobnie będą zasilać fundusz wyborczy Platformy. Ważnym elementem kampanii będą umowy śmieciowe, z którymi Donald Tusk zapowiada rozprawę. Publicyści przewidują też używanie haków.

O domknięciu systemu medialnego, stacjach radiowych, Jerzym Iwaszkiewiczu, nartach Donalda Tuska w filmie poniżej:


Relacja: Bernard i Margotte



IMG_0424m

IMG_0401m

IMG_0482m

IMG_0381m

IMG_0429m

Więcej zdjęć: http://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157639735864846/

Opublikowano:
Blogpress, śr., 15/01/2014 - 01:00