niedziela, 10 kwietnia 2016

Wystawa "Ofiarom katastrofy smoleńskiej"

W Galerii Kordegarda, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego, tuż obok miejsca, gdzie Polacy gromadzili się 10 kwietnia 2010 roku, by przeżywać wspólnie narodową tragedię, otwarto wystawę malarstwa, grafiki i rzeźby w hołdzie wszystkim, którzy wówczas zginęli, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.
20160407_175907m


Po raz pierwszy plastyczna wystawa zbiorowa poświęcona ofiarom katastrofy była prezentowana rok temu w Sokołowie Podlaskim, zgromadzono wtedy 45 obrazów i grafik oraz 1 rzeźbę. Życie idei tej wystawy dała Joanna Błońska, artysta plastyk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Do projektu zaprosiła przyjaciół i znajomych.


Schowek01n

Tak z dala od wielkich ośrodków i środowisk powstał pierwszy w Polsce zbiór dzieł plastycznych poświęconych dramatowi smoleńskiemu. Jego wartością jest nie tylko poziom artystyczny, lecz także to, iż jest on efektem oddolnej inicjatywy. Nie powstał w wyniku starań którejś partii, instytucji czy ruchu. Jest owocem uczuć, które przepełniają wiele polskich serc.

Z okazji 6 rocznicy katastrofy smoleńskiej, dzięki życzliwości kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz dr. Izabelli Galickiej, przeniesiono wystawę do Warszawy, jednak ze względu na niewielkie rozmiary Kordegardy, ograniczono liczbę prac, dokonując ich wyboru. Kuratorem wystawy jest oczywiście Joanna Błońska.

Dzieła prezentowane na ekspozycji, jak podkreśla dr Izabella Galicka we wstępie do katalogu - "przekazują w różnorodnej formie artystycznej odczucia, skojarzenia i przemyślenia autorów. Są to obrazy i grafiki symboliczne, abstrakcyjne, kolorystyczne, metaforyczne, w każdym jednak obiekcie odczytać można, że powstał on w związku z tematem wystawy".
Warto zaznaczyć, że jedyny obiekt rzeźbiarski, którego autorem jest zakonnica s. Natanaela, nawiązuje formą do krzyża, z kolei niemal plakatowy obraz Grzegorza Kalinowskiego przedstawia biało-czerwoną szachownicę zbryzganą krwią. Do hołdu składanego przed Pałacem Prezydenckim nawiązuje obraz Anety Jaźwińskiej "96 kwiatów", uwagę przykuwają także: wizerunek Matki Bożej wykonany przez Zdzisławę Ludwiniak i "Pieta smoleńska" Joanny Błońskiej. Wśród autorów nie zabrakło znanych artystów warszawskich: Janusza Lewandowskiego, Jacka Maślankiewicza i Andrzeja Kaliny.

"Galeria Kordegarda była niemym świadkiem tego, co się stało tuż po katastrofie smoleńskiej". - mówił na wernisażu Marek Mutor, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - "Nie ma lepszego miejsca w Warszawie, gdzie taka wystawa mogłaby się odbyć, poza Sejmem RP, gdzie jeszcze będzie prezentowana. To wystawa prac, które powstały z emocji, z pamięci."

Schowek02n

"To ważne dla nas wszystkich, żeby zachować pamięć o tym, co się wydarzyło 10 kwietnia, dla państwa i dla całego narodu. Będziemy o tym pamiętać i przekażemy tę wiedzę naszym dzieciom". - zaznaczyła Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Schowek01x
Senator Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc mówiła o historii ekspozycji przygotowanej początkowo w Sokołowie Podlaskim. "Zdawaliśmy sobie sprawę, że dla artystów nie będą to łatwe wybory, czy wziąć udział w tej wystawie, czy przekazać swoje dzieło czy też nie. Do niedawna jeszcze jakakolwiek forma upamiętnienia Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej postrzegana była jako akt polityczny. Ktokolwiek podejmował taką próbę, był sytuowany po drugiej stronie sceny politycznej, co wiązało się z różnymi konsekwencjami. Ale artyści odpowiedzieli na nasze zaproszenie entuzjastycznie. Powstało wiele wspaniałych, bardzo wyrazistych, pełnych emocji, ekspresji dzieł. Możemy je oglądać tutaj dzisiaj w Kordegardzie".

Schowek02m

"Ta wystawa składa hołd wszystkim ofiarom, ale jest także wyrazem uczuć i zjednoczenia z rodzinami, które nadal cierpią i czekają na prawdę" - podkreśliła kurator wystawy, Joanna Błońska.

Artyści uczestniczący w warszawskiej wystawie to Marek Andała, s. M. Natanaela, Barbara Pierzgalska, Maria Sawicka-Biczyk, Włodzimierz Dawidowicz, Andrzej Dworakowski, Aleksander Grzybek, Aneta Jaźwińska, Helena Jacyno, Anna Kaczor, Andrzej Kalina, Krzysztof Koniczek, Grzegorz Kalinowski, Zdzisława Ludwiniak, Janusz Lewandowski, Jacek Maślankiewicz i Joanna Błońska.

Ekspozycji towarzyszą zbiór wierszy Joanny Błońskiej oraz poezja Leszka Długosza.

Wystawa "Ofiarom katastrofy Smoleńskiej" w Galerii Kordegarda będzie dostępna dla zwiedzających do 17 kwietnia 2016 roku, od wtorku do niedzieli, w godzinach 11.00-19.00.




Relacja: Margotte

Schowek01m

Schowek03m

20160407_175914m

20160407_175947m

20160407_175934m

Schowek05m

20160407_175951m