niedziela, 23 czerwca 2019

Amerykański przegląd Tygodnia Michała Rachonia (Klub Ronina)

Dominującym tematem poniedziałkowego przeglądu tygodnia w klubie Ronina była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych – „Kluczowe zdarzenie o charakterze politycznym dotyczące strategicznego miejsca Polski w Europie, kluczowe na wielu poziomach, relacji polsko-amerykańskich, związane bezpośrednio z amerykańską polityką, która jest w tej chwili w bardzo istotnym momencie - trwają przygotowania największych obozów politycznych przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku.”
IMG_1143m


Michał Rachoń, który był specjalnym wysłannikiem relacjonującym wizytę zagraniczną prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Stanach Zjednoczonych, przedstawił główne tematy spotkań prezydenta Polski Andrzeja Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Było to znaczenie Polski i Polaków w zbliżających się wyborach prezydenckich w USA, miejsce Polski w Europie, bezpieczeństwo naszego kraju, znaczenie Trójmorza dla strategicznej gry politycznej odbywającej się na świecie. Jedną z najważniejszych decyzji było zwiększenie obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce. Ma to wymiar militarny, ale też polityczny.

Rachoń wspomniał też o wywiadach, które przeprowadził z doradcami Donalda Trumpa: Sebastianem Gorką i Stevem Bannonem - szefem kampanii wyborczej Trumpa, oraz z Markiem Janem Chodakiewiczem i Ianem Brzezińskim.

Co ważne, prezydentowi Dudzie w czasie wizyty w USA towarzyszył polski biznes, były obecne banki i sektor zbrojeniowy. Warto też zauważyć, że idea Trójmorza jest popierana ponad podziałami politycznymi w Stanach Zjednoczonych.

O znaczeniu Trójmorza świadczy wizyta Ricka Perrego w trakcie szczytu Trójmorza, który odbył się tuż przed wizytą prezydenta Dudy w USA. W trakcie wizyty zawarte zostało porozumienie w sprawie sprzedaży gazu oraz porozumienie dotyczące energetyki nuklearnej, ma to fundamentalne znaczenie, również jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

W kontekście europejskim Trójmorze poprzez liczbę państw, które je tworzy, a co za tym idzie liczbę głosów, jakie te kraje posiadają, daje Polsce, jako liderowi grupy, możliwość wpływania na finansową politykę Unii Europejskiej. Może to doprowadzić do powstania funduszy europejskich, które mogłyby udźwignąć budowanie infrastruktury w osi północ-południe w obszarze Trójmorza.

„Mamy do czynienia z fundamentalną zmianą geopolityczną, cywilizacyjną zmianą w rejonie, który znalazł się po niewłaściwej stronie Żelaznej Kurtyny.” - podkreślił Michał Rachoń.

Konferencja prasowa prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski i wystąpienia obu prezydentów były transmitowane przez stacje telewizyjne na całym świecie.

„Wszystkie amerykańskie telewizje transmitowały te wystąpienia, również wystąpienie prezydenta Dudy. [...] W materiałach, które podsumowywały tę konferencję, Polska pojawiała się w zupełnie innym kontekście niż może nam się wydawać, tzn. przypomniano jak to się stało, że Polska znalazła się po niewłaściwej stronie Żelaznej Kurtyny, przypomniano jaka jest w tej chwili pozycja polityczna i gospodarcza Polski. Przypominano o tym, że Polska jest jednym z niewielu państw, które spełnia warunki członkostwa w NATO i przeznacza na zbrojenia 2% i więcej swojego PKB.” - mówił dziennikarz.


IMG_1139m

Jak podkreślił Rachoń, obecność Stanów w Europie Środkowej wiąże się z interesami - np. z gazem. Wojska amerykańskie będą gwarantem, że porty Trójmorza nie zostaną odcięte przez działania militarne Rosji.


Rzeczą która szczególnie bulwersuje Donalda Trumpa jest fakt, że Niemcy pośrednio finansują rosyjskie zbrojenia, a ciężar obrony Europy ponoszą USA. Dlatego żołnierze, którzy mają trafić do Polski będą prawdopodobnie przesunięci z terytorium Niemiec.

„Niemcy budują swoje porozumienie z Federacją Rosyjską i w pewien gospodarczy, geopolityczny sposób próbują rzucić wyzwanie Stanom Zjednoczonym. Stany Zjednoczone świetnie sobie z tego zdają sprawę i z takich powodów krytykują Niemcy za niedopełnianie obowiązków wynikających z członkostwa w NATO. W kontekście tych słów prezydenta Trumpa należy zrozumieć to co się wydarzyło w trakcie konferencji prasowej i puszczenie takiego prztyczka w nos". - zauważył.

„W mojej ocenie, to co się wydarzyło w ostatnich dniach w Waszyngtonie i Stanach Zjednoczonych daje nam możliwość i perspektywę spojrzenia na trzydzieści lat naszej najnowszej historii III RP. Wszystko wskazuje na to, że ten geopolityczny pomysł (o czym pisano w drugim obiegu w PRL, o czym pisała Paryska Kultura, czy nawet odnosząc się do koncepcji Piłsudskiego) jest realizowany. Od nas, Polaków zależy, na ile będziemy w stanie wytrzymać w tym kursie i na ile nasi partnerzy w Stanach Zjednoczonych będą chcieli ten kurs dalej realizować.”

Rachoń zwrócił też uwagę na to, że w czasie wizyty strona amerykańska podkreślała znaczenie wyborców polskiego pochodzenia, to Polacy przeważyli szalę zwycięstwa w kilku kluczowych stanach i hrabstwach, a w 2020 roku znaczenie Polaków w wyborach będzie jeszcze większe.

„Bardzo udana, dobra i bardzo pozytywnie rokująca dla Polski wizyta która się tam odbyła.” - podsumował Michał Rachoń.

Więcej o ambasadorze Schnepfie, liście ambasadorów, Ludwiku Dornie, samolotach F35 i F16, Ukrainie, ćwiczeniu ataku nuklearnego na Warszawę, Niemcach w Trójmorzu w filmie poniżej.



Relacja: Bernard i Margotte

IMG_1148m

IMG_1150m

IMG_1156m

Więcej zdjęć;
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157709211943637