czwartek, 4 czerwca 2015

Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina (Trzmiel, Gociek, Poczachowski)

P1520006m

Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina prowadził Antoni Trzmiel, a towarzyszyli mu Piotr Gociek i Wojciech Poczachowski, na widowni pełzał mały Trzmielik ;-)

Trzmiel zwrócił uwagę na tematy, które obecna władza będzie chciała pospiesznie rozstrzygnąć na swoją korzyść co będzie powodowało konflikty: Trybunał Konstytucyjny, Telewizja Polska, Narodowy Bank Polski.

IMG_9479m

Pogratulował też Roninom wyboru prezydenta: „Kariera świadomościowa Andrzeja Dudy zaczęła się od tego, że na zamkniętym spotkaniu Klubu Ronina opowiedział o tym jak wyglądało przejmowanie władzy przez Bronisława Komorowskiego, po czym nasza znamienita koleżanka Joanna Lichocka [i Maria Dłużewska, film „Mgła” red. ] zrobiła o tym film, bo powiedziała, że tego tak zostawić nie można.”

Piotrowi Goćkowi spory wewnątrz obozu władzy o to, kto będzie kierował telewizją przypominają spory ludożerców o prawa człowieka właśnie pożeranych: „Dla nas i dla Polski to jest żadna różnica czy to frakcja pani Odorowicz będzie kierowała telewizją polska, czy frakcja Jana Dworaka, czy jakakolwiek inna frakcja.” Zdaniem Goćka telewizję należy zlikwidować i stworzyć na nowo.

IMG_9516m

Wojciech Poczachowski: „Media publiczne na całym cywilizowanym świecie stanowią rodzaj wzorca, do którego dostosowują się media komercyjne. [...] Media publiczne, które miały być takim BBC stały się prostym pasem transmisyjnym rządowej propagandy i to w dodatku bardzo prymitywnej.”

Poczachowski zwrócił też uwagę, że TVP obchodzi rocznicę powstania polskiej telewizji z roku 1952, z czasów stalinowskich (na sowieckim sprzęcie), podczas gdy telewizja polska powstała w 1937 roku, pierwszy program był wyemitowany w 1938 roku, a pierwszy seryjny w 1939. Wojna przerwała jej działalność.

Piotr Gociek: „Wyznaczenie celów, jakie prawica jesienią ma osiągnąć. Myślę, że taki cel minimum to jest 35% głosów w parlamencie. Wydaje mi się, że wynik Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich to jest w tej chwili poziom naturalnego poparcia dla obozu zjednoczonej prawicy. [...] Czy uda się ugrać więcej? To będzie bardzo ciężkie, ponieważ nie da się już zorganizować jednej drużyny wokół jednego kandydata i wybory parlamentarne to jest też wypadkowa czasem sprzecznych interesów w łonie tej samej partii czy tej samej koalicji [...] Dochodzimy do punktu, który jest bardzo ważny - kandydat ma znaczenie.”

IMG_9478m

Pokazał też drogę, jaką przeszedł Andrzej Duda w czasie kampanii i jaką taktykę często przyjmował PiS w poprzednio w wyborach (wystawianie zasłużonych, którzy nie mają szans na wygraną) i jaką powinien przyjąć obecnie (kandydat ma znaczenie).

Gociek zwrócił też uwagę, że w nadchodzącej kampanii kandydaci na posłów powinni postępować podobnie jak Andrzej Duda w kampanii prezydenckiej - odbywać spotkania z wyborcami. Klikadziesiąt, czy kilkaset spotkań.

Piotr Gociek: „To były pierwsze wybory, w których na tak dużą skalę kandydaci mówili to co myślą, a nie to co uważali, że gazety by chciały, żeby oni mówili. [...] Był deficyt prawdy w polskim życiu publicznym.”

„To jakie znaczenie dla polskiej polityki, dla najbliższych lat, dla standardów, sposobu mówienia o polityce, robienia polityki, tego kto do niej wchodzi, kto z niej wychodzi, ani zwolennicy Andrzeja Dudy, ani jego przeciwnicy jeszcze w tej chwili nie zdają sobie sprawy z tego jak ta zmiana będzie głęboka. Ona będzie gigantyczna.” podsumował Piotr Gociek:

P1520014m

Józef Orzeł: „Nie dlatego Duda wygrał, że pociągnął zmianę polityczną w kraju, tylko dlatego, że ją zapoczątkował. Według mnie teraz ta zmiana się toczy i będzie zupełnie inaczej. Trzeba przyglądać się temu co się właśnie dzieje, dlatego, że to co się zaczęło przed wyborami może bardzo Polskę zmienić.”

„Ludzie przestali się bać platformianej władzy i to jest według mnie klucz tego co się stało i co się dopiero będzie działo. Jak z ludzi zdejmujemy strach, czy jak sami z siebie go zdejmują, to naprawdę nie wiadomo co się potem będzie działo.”


Rozmawiano też o wyborach, kluczowych miejscach z punktu widzenia geografii wyborczej takich jak Śląsk, mobilizacji wyborców w poszczególnych rejonach Polski.

Dyskutowano też o Górnym Śląsku, patriotyzmie, konserwatyzmie Ślązaków i szansach prawicy patriotycznej na tym terenie, inicjatywie uczciwych mediów, jak również o wsi i protestujących rolnikach. Więcej w filmie poniżej:


Relacja: Bernard i Margotte



IMG_9511m

IMG_9548m

P1520005m

IMG_9556m

P1520020m

IMG_9538m


Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157651639740213