piątek, 27 października 2017

Wymiana premiera byłaby zagrożeniem. Przegląd Tygodnia Stanisława Janeckiego (Klub Ronina)



Zdaniem Stanisława Janeckiego wymiana premiera byłaby dużym zagrożeniem dla PiSu i perspektywy rządzenia w drugiej kadencji. Perspektywa większości zdolnej odrzucić veto prezydenta jest złudna, a konflikt z prezydentem jest zjawiskiem trwałym.

IMG_2428m

Zdaniem Stanisława Janeckiego wymiana premiera byłaby dużym zagrożeniem dla PiSu i perspektywy rządzenia w drugiej kadencji. Perspektywa większości zdolnej odrzucić veto prezydenta jest złudna, a konflikt z prezydentem jest zjawiskiem trwałym.

PA230002m

Przed rozpoczęciem właściwego Przeglądu Tygodnia nastąpiło uroczyste wręczenie nagrody artRonina Bohdanowi Urbankowskiemu.



Stanisław Janecki rozpoczął przegląd od „wydarzenia najbardziej enigmatycznego i najważniejszego” czyli tzw. rekonstrukcji rządu, a spekulacje dotyczące rekonstrukcji odnoszą się głównie do stanowiska premiera. Powodem miałaby być „niedecyzyjność” premier Beaty Szydło i krnąbrność ministrów.

Według Janeckiego Kaczyński jako premier nie miałby czasu, by czuwać nad politycznym zapleczem rządu i utrzymać w ryzach zarówno swoją partię, jak i zapewnić spójność koalicji. Obóz rządzący straciłby też swoistą „instancję odwoławczą” w postaci Kaczyńskiego stojącego poza rządem. Ale przede wszystkim zmiana premiera byłaby sygnałem kolejnego konfliktu w obozie władzy (przy trwającym konflikcie z prezydentem Andrzejem Dudą).

„Duża część elektoratu Prawa i Sprawiedliwości nie zrozumiałaby, dlaczego zmienia się premiera. Istotniejsze jeszcze jest to, że miałyby miejsce jednocześnie dwa negatywne komunikaty, pierwszy - że rządząca większość, rząd i jego zaplecze polityczne mają problem z panem prezydentem Andrzejem Dudą (to jest realny problem, mimo że nic jeszcze nie zostało przesądzone na tyle, żeby można mówić o rozwodzie) i drugi komunikat o domniemanym konflikcie, bo każda wymiana premiera byłaby interpretowana jako rodzaj konfliktu.”

Zdaniem Janeckiego, Jarosław Kaczyński zachowuje dużą ostrożność w tej kwestii - chodzi o to, by nie eskalować konfliktów, które mogłyby zablokować drugą kadencję Prawu i Sprawiedliwości. Stąd też wspólna konferencja Kaczyńskiego, Gowina i Ziobry, podkreślająca jedność obozu Dobrej Zmiany.

IMG_2372m

Brak reformy KRS i SN jest zagrożeniem dla zmian przeprowadzanych przez PiS. „Pan prezydent Duda za mocno stara się rozumieć interesy środowiska sędziowskiego, ono nie dało żadnych przesłanek do tego, żeby je traktować lepiej, niż na to zasługuje. Samo to środowisko nie wysłało żadnego sygnału, ze chce coś zmienić.” W razie braku prawdziwej reformy Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe zrezygnować na razie z reformy sądownictwa.

Stanisław Janecki uważa, że większości parlamentarnej zdolnej do obalenia weta prezydenckiego po następnych wyborach nie będzie, a być może nie będzie nawet takiej większości, jaka jest teraz. A jeśliby nawet doszło do porozumienia z prezydentem w kwestii ustaw o KRS i SN, to pojawią się kolejne konflikty z prezydentem przy okazji innych ustaw. Wynika to z przyjętego przez prezydenta sposobu budowania swojej niezależności, i z tym Jarosław Kaczyński oraz Prawo i Sprawiedliwość musi się liczyć i dlatego Kaczyński nie zaognia sytuacji w kontaktach z prezydentem Dudą. Do wymiany niektórych ministrów, zdaniem Janeckiego, powinno jednak dojść.

Stanisław Janecki poświęcił też nieco uwagi konwencji Platformy i programowi rozbicia dzielnicowego zaprezentowanego przez Schetynę.

„Opozycja zaprezentowała niby program samorządowy, ale de facto program dzielnicowy. To jest rozbicie Polski jako jednolitego organizmu. Propozycja rzucenia 88 miliardów zł z CITu i PITu na samorządy to jest większe złodziejstwo.”

IMG_2430m

„Likwidacja wojewodów to jest absolutna autonomizacja regionów; księstwa udzielne, rozbicie Polski jako jednego państwa, plus danie im pieniędzy czyli możliwość korumpowania na większą skalę. Grzegorz Schetyna zaprezentował program likwidacji Polski jako państwa suwerennego.”

Janecki podkreślił, że po vecie prezydenta ustawy o RIO samorządy są tak naprawdę poza kontrolą, może z wyjątkiem niektórych działań CBA.

Więcej o projekt jawnego państwa Mariusza Kamińskiego, który został przyjęty bez entuzjazmu, imigrantach, wyborach w Austrii i Czechach w filmie poniżej.