wtorek, 16 września 2014

Konferencja w Gdańsku: Przesłanie Sierpnia – zdrowie, praca, rodzina, bezpieczeństwo – dziś - cz. 2

W drugiej części konferencji z cyklu "Polska Solidarna Lecha Kaczyńskiego" głos zabrali eksperci: profesorowie Jakub Stelina, Józefina Hrynkiewicz i Stephan Portet, którzy mówili o prawie pracy w koncepcji Lecha Kaczyńskiego, a także bezpiecznym zatrudnieniu oraz niskich płacach jako barierze rozwoju.
IMG_0096

W historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się 26 sierpnia 2014 roku konferencja z cyklu: Polska Solidarna Lecha Kaczyńskiego, nt. "Przesłanie Sierpnia – zdrowie, praca, rodzina, bezpieczeństwo – dziś".

Debatę prowadził Janusz Śniadek, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Obrony ideałów Solidarności. W części drugiej przy stole prezydialnym zasiedli: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Maciej Łopiński, prezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego Łopiński oraz Piotr Duda, lider „Solidarności”, a swoje wystąpienia przedstawili eksperci.

Prof. Jakub Stelina, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego wygłosił wykład pt. "Prawo pracy w koncepcji Lecha Kaczyńskiego", mówił m.in. o pracy doktorskiej przyszłego Prezydenta Polski. Zaznaczył, że Lech Kaczyński zajmował się wówczas kwestią wolności przysługującej zatrudnionym, a trzeba pamiętać, że był to przełom lat 70. i 80. W swoim doktoracie wykazał, że "na podstawie tych przepisów, które wtedy obowiązywały, pracownikom przysługuje wolność w zakresie kształtowania treści warunków pracy". "To był cios dla pewnej ideologii, która wtedy obowiązywała". - dodał prelegent. Z kolei pracy habilitacyjna Lecha Kaczyńskiego pt. "Renta socjalna", opublikowana w 1989 roku, poświęcona była sprawom prawa socjalnego. W latach 90. skupił się natomiast na kwestii porozumień społecznych i układów zbiorowych pracy, postulował porozumienie pracodawców z organizacjami związkowymi.
"Lech Kaczyński był jednym z najwybitniejszych teoretyków prawa pracy w Polsce" - podsumował prof. Stelina. - "Zajmował się wolnością, sprawiedliwością, solidarnością".

Socjolog prof. Józefina Hrynkiewicz w czasie swojego wystąpienia pt. "Bezpieczne zatrudnienie szansą na rozwój" powiedziała: "Współczesne stosunki pracy pozostają pod przemożnym wpływem konkurencji, która oznacza wyścig po zysk. Dlatego coraz częściej dochodzi do przedmiotowego traktowania pracownika. Tymczasem bez podmiotowego traktowania pracownika nie ma solidarności pracy, gdzie pracownicy mogą tworzyć harmonijnie pracujące zespoły, nastawione na wysoką jakość pracy". Prof. Hrynkiewicz podkreśliła: "Społeczna przestrzeń pracy musi być otwarta dla wszystkich - obdarzonych mniejszymi i większymi możliwościami, uzdolnieniami i talentami. I tak rozumiem dzisiaj bezpieczeństwo pracy. Bezpieczna praca to także praca, w której buduje się solidarną wspólnotę".
I dodała: "Kryzys społeczny ma swoje źródło w kryzysie zatrudnienia. (..) Bezpieczne zatrudnienie to droga do sukcesu w całej gospodarce".

Prof. Stephan Portet (ekspert związkowy, współpracujący z „Solidarnością"), który skupił się na kwestii: "Niskie płace barierą rozwoju", zaznaczył: "Wydajność polskiego pracownika sięga 74 procent średniej europejskiej. Ale polskie płace netto to tylko 32 procent poziomu europejskiego. Oznacza to, że można znacząco podnieść wynagrodzenia, nie ryzykując utraty konkurencyjności polskiej gospodarki".

Prof. Jakub Stelina i prof. Józefa Hrynkiewicz:


Prof. Stephan Portet:



IMG_0096

IMG_0091

IMG_0101

IMG_0108

IMG_0067


Organizatorami konferencji byli: Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Zespół Parlamentarny Obrony Ideałów „Solidarności”.

Relacja: Anna Szmuda
Tekst: Margotte

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157647130918989/