środa, 12 września 2018

Arkadiusz Gołębiewski w klubie Ronina o najnowszej edycji Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Przyczyniliśmy się do mody na polską historię, do opowiadania filmowego".
29 września rozpocznie się X edycja Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Z tej okazji, w klubie Ronina, pomysłodawca i twórca tego ważnego wydarzenia reżyser, scenarzysta i producent filmowy Arkadiusz Gołębiewski opowiadał o historii festiwalu i jego najnowszej odsłonie.
P1550129m


Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, była chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie.

"Festiwal od samego początku był ważnym miejscem, gdzie można było zobaczyć filmy, które nie miały szansy być pokazane. Przyczyniliśmy się w jakimś sposób do mody na polską historię, do opowiadania filmowego. [Weczas] nie mieliśmy takich filmów gdzie pokazywać, a jak nie ma gdzie, to po co je robić? Telewizja Polska ich nie chciała. Jak stworzyliśmy takie miejsce, to takich filmów zaczęło powstawać znacznie więcej. Teraz zwiększyły się znacznie możliwości emisji tych filmów w różnych kanałach: TV Republika, Telewizja wPolsce i wiele portali, które chętnie przyjmą taką produkcję, [...] TVP Historia. Jest gdzie pokazywać te filmy".

Jak przypomniał gość klubu Ronina, pierwsza edycja Festiwalu NNW odbyła się w 2008 roku w Ciechanowie, a jego laureatami zostali wówczas: Grzegorz Braun za film „Oskarżenie” i Piotr Zarębski za film „Więźniarki”. W 2011 roku festiwal przeniósł się do Gdyni.
Obecnie to nie tylko sam konkurs filmowy, to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi, rozmowami o książkach historycznych. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne.

Przy festiwalu powstał także Projekt Młodzi dla Historii, skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W ramach tego projektu rozpisano cztery konkursy: filmowy, na stylizację modową, teatralny i po raz pierwszy na inicjatywę społeczną.

P1550131m

"Chcemy wyłuskiwać różne ciekawe pomysły, zapraszamy szefów instytucji, tak żeby festiwal stał się miejsce wzajemnego poznania się, forum wymiany pomysłów, skumulowania energii na większych projektach". - podkreślił.

W tym roku po raz trzeci kapituła wyłoni także nagrodę literacką, przyznawaną za bezkompromisowość w poszukiwaniu tematów. Nagroda im. Błogosławionego ks. Władysława Bukowińskiego w ubiegłych latach została przyznana profesorowi Andrzejowi Nowakowi i Janowi Polkowskiemu.
Inny charakter ma nagroda Źródła, w tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Dotychczas uhonorowano w ten sposób m.in. Zofię Pilecką-Obtułowicz, Lidię Lwow-Eberle i prof. Krzysztofa Szwagrzyka.

Jak podkreślił Gołębiewski, festiwal nie kończy się na Gdyni. Filmy są pokazywane później w innych miastach w ramach retrospektywy, co miesiąc w innym miejscu.

Arkadiusz Gołębiewski wspomniał także o swoim najnowszym filmie "Naukowa Kawaleria", opowiadającym o zapomnianych, polskich naukowcach, którzy swoim talentem i determinacją przyczynili się do cywilizacyjnego postępu ludzkości, konstruując rzeczy, maszyny, budowle w Polsce, Europie i na innych kontynentach. W przewodników wcielili się Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec.
Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Scena Kultury we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej można obejrzeć na kanale youtube festiwalu NNW.



Relacja: Margotte i Bernard

P1550133m

P1550134m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157701073033915

Film Arkadiusza Gołębiewskiego "Naukowa Kawaleria":