niedziela, 4 września 2016

Narodowe czytanie "Quo Vadis" 2016

W całej Polsce w niedzielę czytano powieść Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis". To już piąta edycja Narodowego Czytania wielkich polskich powieści - akcji, którą swoim patronatem objęła Para Prezydencka.
IMG_0497m


Zebranych w Ogrodzie Saskim powitał dziennikarz Aleksander Laskowski.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przypomniał, że Henryk Sienkiewicz w 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla właśnie za powieść "Quo Vadis".

To mrówcza praca pisarza przeszukującego źródła nie tylko historyczne, połączona z ogromną fantazją, wybitnym talentem sprawiły, że w wypiekami na twarzy pokolenia Polaków sięgały i sięgają nie tylko po "Trylogię", "Quo Vadis", "Krzyżaków", ale i "W pustyni i w puszczy", nowele, opowiadania, humoreski i powieści współczesne.

IMG_0420m

Tegoroczną edycję zainaugurował w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Prezydent w swoim wystąpieniu uzasadniał wybór powieści Sienkiewicza:

IMG_0447m

„Quo vadis”. Dzisiaj Narodowe Czytanie to spotkanie z tą właśnie wielką, wspaniałą powieścią Henryka Sienkiewicza. Pan premier prof. Piotr Gliński mówił przed momentem o Henryku Sienkiewiczu, o jego powieści, o specyfice jego pisarstwa, ale dziś trzeba powiedzieć przede wszystkim jedno – to Państwo wybraliście tę właśnie powieść, jako tę, która w tym roku będzie czytana w całej Polsce. To Narodowe Czytanie to także nasze wielkie, wspólne spotkanie z naszą literaturą, klasyczną literaturą, z pięknym polskim językiem. Ktoś może powie: przestarzałym w tych powieściach, jakimś takim anachronicznym; a jednak to właśnie ta powieść została przez Państwa wybrana, to ją wskazaliście jako tę, która z którą chcecie się w tym roku spotkać.

Pytanie dlaczego chcemy czytać powieść, która nie jest o Polsce, w której nie pojawia się ani jeden Polak. Może dlatego właśnie, że jest tak bardzo ludzka. Bo Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Bo jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest także nienawiść, okrucieństwo. Ale przede wszystkim to, co zawsze ujmuje nasze serca i to co zawsze wlewa otuchę - zwycięża dobro. Na końcu zwycięża dobro. Dobro, które nie miało siły militarnej, nie miało siły władzy, dobro, które miało tylko siłą ducha, siłę wiary. Może właśnie dlatego Polacy jeszcze w tamtym okresie pod zaborami, kiedy Polski nie było, a Sienkiewicz napisał swoją powieść, tak bardzo ją pokochali Bo jakże to było wtedy dla nich znajome. Nie mamy siły, ale mamy wiarę, nie mamy władzy, ale mamy ducha. Jesteśmy nawet gotowi za tą naszą wiarę, w Polskę, polskość, za tę naszą wiarę chrześcijańską oddać życie. Czyli kwintesencja tego, co jest w tej powieści zawarte, choć nie jest to powieść wprost mówiąca o Polsce i nie jest to powieść wprost mówiąca o Polakach. Może właśnie dlatego, że jest tak uniwersalna, została przetłumaczona na ponad 50 języków w 60 krajach. Jest więc nie tylko powieścią polską, jest dziś dziełem światowej literatury

Andrzej Duda podziękował prof. Tomaszowi Burkowi, literaturoznawcy za przygotowanie adaptacji tej powieści w związku z tegoroczną akcją Narodowego czytania.

IMG_0478m

Głos zabrała także Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda:

Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny możemy spotkać się na wspólnym czytaniu w ramach Narodowego Czytania.
Bardzo się cieszę, że tak licznie Państwo przybyliście do Ogrodu Saskiego. Cieszę się również, że ta rozpoczęta w 2012 roku przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego małżonkę jest kontynuowana i przede wszystkim, że zebrała już liczne grono wielbicieli, fanów, które, jak widać, z roku na rok coraz bardziej się powiększa. Bardzo cieszę się również, że „Quo vadis” jest dzisiaj czytane na tak wiele różnych sposobów, bowiem każda miejscowość i każda społeczność ma własną koncepcję na przeprowadzenie czytania. Ta niezwykła pomysłowość jeszcze bardziej ożywia dzieło Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie pokazuje, że chcemy wracać do klasyki polskiej literatury, chcemy sięgać po lektury dobre, sprawdzone, o których dyskutujemy i które od tylu lat nas poruszają. Oczywistym jest, że inaczej poruszają ludzi młodych, uczniów, studentów, a inaczej ludzi starszych, ale właśnie ta różnorodność lektury i ta jej ponadpokoleniowość jest taka piękna.
I dodała:
Nie pozostaje mi nic nowego, jak tylko zachęcić Państwa do czytania. Czytajmy przede wszystkim naszym dzieciom., młodszym na głos. to jest wspaniała forma spędzania wolnego czasu z rodziną, a także tworzenia dobrych relacji międzypokoleniowych. NA starszym dzieciom polecajmy dobre, wartościowe, interesujące lektury, takie które skłaniają do refleksji i o których możemy z nimi rozmawiać. Życzę wielu miłych wrażeń i wielu wzruszeń podczas lektury „Quo vadis”.

Para Prezydencka przeczytała dwa krótkie urywki powieści Henryka Sienkiewicza, wybrane przez Pierwszą Damę.

W Ogrodzie Saskim przez cały dzień aż do wieczora fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza czytali aktorzy, m.in.: Małgorzata Kożuchowska, Ewa Dałkowska, Jan Nowicki, Sonia Bohosiewicz, Redbad Klijnstra, Antoni Królikowski i Olgierd Łukasiewicz.

Przed rozpoczęciem Narodowego Czytania wystąpili Orkiestra Rozrywkowa i Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej z udziałem solistów: Joanny Freszel i Mariusza Wawrzyńczyka, którzy zaśpiewali "Dove Vai" oraz "Quo Vadis, domine?".

IMG_0431m

IMG_0536m

IMG_0585m

IMG_0412m

IMG_0554m

IMG_0408m

IMG_0544m

IMG_0587m

IMG_0560m

IMG_0641m

Relacja: Margotte




Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157670157918444