czwartek, 21 grudnia 2017

Ziarno wschodzi w ranie. Spotkanie z okazji 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

11 grudnia, w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wręczono członkom Stowarzyszenia 13grudnia medale "Pro Patria" nadawane przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.
IMG_3886m


Wśród odznaczonych członków Stowarzyszenia 13grudnia znaleźli się: Piotr Chlebowicz, Jadwiga Chmielowska, Sławomir Gajduk, Henryk Komorowski, Piotr Kozicki, prof. Jan Żaryn oraz prezes Stowarzyszenia Sławomir Karpiński. Medale wręczał Leszek Czajkowski, w zastępstwie szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

IMG_1277m

IMG_3809m

IMG_3779m

Wiceprezes Stowarzyszenia 13’grudnia Piotr Kozicki odczytał list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego skierowany do uczestników spotkania.

Następnie Hanna Dobrowolska przedstawiła sylwetkę Marka Baterowicza, autora książki „Ziarno wschodzi w ranie”. Wyświetlony został film z wypowiedzią pisarza, nagrany w Australii przez państwa Grażynę i Janusza Tydda.



Marek Baterowicz debiutował na łamach "Tygodnika Powszechnego" w 1971 roku, jego debiut książkowy "Wersety do świtu" (1976) był aluzją do nocy PRL-u. W 1981 roku wydał zbiór wierszy poza cenzurą "Łamiąc gałęzie ciszy". Od 1985 roku przebywa na emigracji i tam wydaje kolejne utwory.
Jak napisał Marek Dyżewski, "nie widzę w tej chwili w naszej literaturze tego rodzaju "dziennika", który by dał świadectwo temu, jak wielkim upokorzeniem dla wrażliwego człowieka był komunizm, jak wielkie spustoszenie czynił w duszy, i jaką zbrodnię popełniał okradając nas z najlepszych, najbardziej twórczych lat".

Pierwsze wydanie książki Marka Baterowicza "Ziarno wschodzi w ranie" ukazało się w 1992 roku w Sydney, polska tegoroczna edycja była możliwa dzięki finansowemu wsparciu członków Stowarzyszenia Solidarni 2010.

IMG_3846m

Ryszard Walczak, Prezes Kapituły Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki ogłosił decyzję o przyznaniu tegorocznej nagrody "Zło dobrem zwyciężaj" Markowi Baterowiczowi. Nagrodę w imieniu nieobecnego pisarza odebrał Grzegorz Kutermankiewicz.

IMG_3860m

Legendarny kapelan Solidarności ksiądz Stanisław Małkowski odmówił modlitwę za ofiary stanu wojennego i ich rodziny.

"W wydarzeniach stanu wojennego uczestniczyłem jako kapłan zapraszany przez Solidarność, pełniący posługę duszpasterską. Stan wojenny zastał mnie w Pałacu Mostowskich, ale mimo groźby internowania nie zostałem internowany, o 4 nad ranem mnie wypuszczono. (..) Prawda jest warunkiem wolności, prawda o stanie wojennym, o sprawcach najczęściej nieosądzonych i nieukaranych, niekiedy nawet nienazwanych, o ofiarach stanu wojennego w naszej Ojczyźnie, która różnym postaciom stanu wojny przeciwko Polsce, wewnętrznej i zagranicznej, była i jest do dziś poddawana". - mówił ks. Małkowski.

Na zakończenie spotkania działacze opozycji antykomunistycznej z czasów PRL wspominali tamte trudne czasy i okres internowania.

Całość na filmie:

Relacja: Margotte i Bernard

IMG_3749m

IMG_3743m

IMG_3871m

IMG_3768m

IMG_3883m

IMG_3815m

IMG_3851m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157689772206391/page1

Wieczór rozpoczął się klipem „Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy”, zmontowanym na postawie inscenizacji pacyfikacji strajku przez ZOMO, która miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie 12 grudnia 2016 r.