Osiemnastego lutego przez centrum Warszawy przeszedł marsz w obronie Telewizji Trwam, która nie otrzymała miejsca na tzw. multipleksie cyfrowym, który będzie umożliwiał nadawanie naziemne. Organizatorami demonstracji był poznański klub Gazety Polskiej i Stowarzyszenie Solidarni 2010.
Osiemnastego lutego przez centrum Warszawy przeszedł marsz w obronie Telewizji Trwam, która nie otrzymała miejsca na tzw. multipleksie cyfrowym, który będzie umożliwiał nadawanie naziemne. Organizatorami demonstracji był poznański klub Gazety Polskiej i Stowarzyszenie Solidarni 2010.
Film z migawkami z marszu:
Kilkutysięczny tłum zgromadził się przed Sejmem na ulicy Wiejskiej. Przed wymarszem oprócz organizatorów głos zabrał Andrzej Melak, Ryszard Czarnecki, ks. Stanisław Małkowski, Maria Ochman i Ryszard Walczak.
Film z wystąpieniami wygłoszonymi przed Sejmem:
Ryszard Czarnecki zadeklarował „Jesteśmy tutaj po to, żeby zadeklarować naszą solidarność z Telewizją Trwam i wszystkimi mediami katolickimi, które służą ludziom wierzącym, a więc służą Polakom, służą Polsce i dlatego nie mogą być dyskryminowane. Będziemy walczyć w sejmie, senacie, Parlamencie Europejskim, ale także będziemy walczyć na naszych polskich ulicach, będziemy pokojowo demonstrować nasz sprzeciw wobec tego, że władze państwowe [...] podejmują decyzje sprzeczne z interesem publicznym.”
Andrzej Melak: „Od przeszło prawie dwóch lat obserwujemy straszliwe zmagania Polaków o prawdę o Smoleńsku. Trucizna sączona przez jedyne słuszne media i prasę zatruwa Polaków i Polskę już od kilkudziesięciu lat.[...] Staliśmy się manipulowani przez środki masowego przekazu”.
Maria Ochman: „W tym miejscu kłaniam się nisko w imieniu całego NSZZ Solidarność których przedstawicieli nie mogłoby zabraknąć w tym dniu, w tym miejscu w obronie mediów które są jedynymi mediami w Polsce dającymi swobodę wypowiedzi, dającymi możliwość upominania się o nasze prawa.”
Ks. Stanisław Małkowski nawiązał do kazania późniejszego arcybiskupa ks. Antoniego Szlagowskiego wygłoszonego w czasie mszy pogrzebowej ks. Skorupki 17 sierpnia 1920 roku: „U wrót Warszawy toczy się bój. Ważą się losy Polski, losy Europy się ważą. Czy Polska będzie, czy Europa będzie. Bój to z pogaństwem nowożytnym, bój to z szatanem samym. Jakże aktualne są te słowa. Ważą się losy Polski, losy Europy się ważą.”
Ryszard Walczak: "Apeluję o przyznanie pasma cyfrowego Telewizji Trwam i apeluję o nieodbieranie prawa katolikom do wyznawania publicznej wiary na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja i wyznawania wiary wszędzie. I przed Pałacem Prezydenckim i przed parlamentem Rzeczpospolitej i na ulicach."
Przed Pałacem Prezydenckim głos zabrali m.in. Ryszard Czarnecki, Jan Szyszko, Maciej Małecki, ks Stanisław Małkowski, ks. Jerzy Garda, Marek Wernic.
Film z wystąpienimi przed Pałacem Prezydenckim:
Ewa Stankiewicz, szefowa Solidarnych 2010 odczytała „dyscyplinarne wypowiedzenie z pracy” dla Jana Dworaka.
Film z wypowiedzią Ewy Stankiewicz:
„Oświadczamy że rozwiązujemy z panem umowę o pracę. Przyczyną rozwiązania angażu jest stosowanie podwójnych standardów związanych z przyznawaniem zgody na umieszczenie na multipleksie cyfrowym firm ubiegających się o tę zgodę, oraz stosowaniu niejasnych kryteriów konkursu.
Rada przez Pana kierowana wydała zgodę firmom które nie mają zaplecza finansowego, merytorycznego i technicznego, które w tej chwili nadają tylko plansze informacyjne. Rada przez Pana kierowana nie przyznała takiej zgody Telewizji Trwam która od 9 lat codziennie nadaje programy publicystyczne, serwisy informacyjne, programy kulturalne.[...]
My, reprezentanci miliona czterystu tysięcy osób, które podpisały się pod petycją przeciwko dyskryminacji Telewizji Trwam dzisiaj mówimy Panu dość. Następny krok to będzie wywiezienie Pana na taczce z Pana urzędu.”
Ewa Stankiewicz oświadczyła, ze w poniedziałek Solidarni 2010 wysyłają zawiadomienie do przedstawiciela do spraw mediów przy OBWE o naruszeniu podstawowych praw, gwarancji demokracji, o łamaniu wolności słowa w Polsce.
I na koniec jeszcze jedna migawka z marszu - pełne nagranie z marszu na wysokości Placu Trzech Krzyży. Po drodze dołączali kolejni manifestanci, a część ludzi czekała przed Pałacem.
Marsz na wysokości Placu Trzech Krzyży
Przed Sejmem
Przemarsz
Przed Pałacem Prezydenckim
Relacja Bernard