niedziela, 12 lutego 2012

"Towarzysz generał idzie na wojnę" Grzegorz Braun w Klubie Ronina

IMG_3716mb

„Poza rocznicą, która zawsze sprzyja tego typu produkcjom, wydawało nam się bardzo ważnym to, że to jest początek rzeczywistości w której teraz żyjemy. To nie jest film historyczny, tam jest kamień węgielny położony pod to co dzisiaj mamy, czyli sprywatyzowany PRL z ogólnie dostępnymi Pewexami.”


Robert Kaczmarek: „W przypadku tego filmu udała się rzecz wyjątkowa – udało mi się umieścić ten film w „Planete” był tam już kilka razy pokazywany i dotarł do większej liczby osób, choć nie do takiej jak pierwszy film „Towarzysz generał”, którego obejrzało 3 mln 600 tys., ale tylko raz...”

„Ten film powstał z potrzeby dopowiedzenia istotnych rzeczy, których nie udało nam się umieścić w poprzednim filmie, czyli stan wojenny jako najważniejszy moment w biografii towarzysza Jaruzelskiego. Dysponując siedemdziesięcioma minutami na całą biografię i do tego żeby jeszcze w tle umieścić historię Polski - z czegoś trzeba było zrezygnować.”

„Poza rocznicą, która zawsze sprzyja tego typu produkcjom, wydawało nam się bardzo ważnym to, że to jest początek rzeczywistości w której teraz żyjemy. To nie jest film historyczny, tam jest kamień węgielny położony pod to co dzisiaj mamy, czyli sprywatyzowany PRL z ogólnie dostępnymi Pewexami.”

„Zrobienie szumu wokół tego [wielokrotnie publikowanego dokumentu o Bronisławie Geremku] miało na celu niedyskutowanie o „mniejszym źle” - bo to jest podstawowa sprawa. Dopiero wyrok sądu, który - jak czytałem uzasadnienie - to sąd chyba obejrzał nasz film i spisał z niego tezy. [...] Niestety ten film jest bardzo aktualny.”



Lech Kowalski: ”Kiedy gromadziłem materiały do książki o Jaruzelskim, to właściwie stało się to przy okazji poszukiwań różnych innych materiałów archiwalnych. Czego nie dotknąłem, tam pojawiał się Jaruzelski. Czy w 44 roku, czy 46 kiedy mówił, że walczył tylko z ukraińskim podziemiem – a trafiałem na dokumenty, gdzie było czarno na białym że niszczył polskie podziemie niepodległościowe. Po kolei wędrowałem od dekady do dekady - w końcu zrozumiałem, że muszę coś z tym materiałem zrobić i tak powstała o nim książka.”

„Stan wojenny dokładnie prześledziłem na podstawie dokumentów z posiedzeń Komitetu Obrony Kraju. To była instytucja o której Polacy nic nie wiedzieli. Spędziłem w sekretariacie KOK prawie rok czasu. Dostałem pozwolenie na zrobienie dokładnej kwerendy archiwalnej i to mnie po prostu przeraziło co tam zastałem, dlatego, że oni na forum KOK byli sobą. Nic nie wychodziło na zewnątrz, to była ich instytucja. Są oni tam, że tak powiem, "bardziej bandyccy". Tam się tego nie owija w jakąś ideologię, oni tam mówią takim kodem otwartym: to zlikwidować, to przyciąć, tych wywieźć. To są ludzie którzy nie mieli żadnych skrupułów. [...] Oni chcieli zrobić stan wojenny i go zrobili.”

„W połowie 88 roku zostały uruchomione, krótko przed obradami w Magdalence, wszystkie takie same mechanizmy które obowiązywały przy wprowadzeniu stanu wojennego. Ostatnio wydałem książkę na ten temat pt. „Komitet Obrony Kraju”, która wyszła w oszałamiającym nakładzie – 800 egzemplarzy. Gdzie to trafi? Do żadnej księgarni, można ją nabyć tylko przez internet.”

Grzegorz Braun: „Czy my zdążymy jeszcze cokolwiek opowiedzieć na temat tamtego stanu wojennego, bo tutaj za chwilę pewnie będzie potrzebne rozróżnienie. Trzeba będzie mówić „tamten pierwszy stan wojenny” w odróżnieniu od tego „drugiego” który właśnie nadchodzi wielkimi krokami. W zeszłym roku przez parlament przeszła nowelizacja prawa o takich stanach nadzwyczajnych, bo np. władza ludowa w latach osiemdziesiątych nie planowała sieci internetowej, a teraz musi sobie uzupełnić prawo możliwości ingerencji w przestrzeni wirtualnej. Już w tej chwili zadeklarowano, że zarządzona będzie podwyższona gotowość bojowa wojska polskiego na czas Mistrzostw Europy w piłce kopanej. Do czego ta armia ma służyć? [...] Widziałbym nawet paru kandydatów do jakiejś nowej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego [...] myślę, że Grzegorz Schetyna nie siedzi na żadnej ławce rezerwowych, on się rozgrzewa przy linii bocznej. [..] w takiej radzie z prawej strony widziałbym generała Petelickiego, a z lewej Skrzypczaka który został już świetnie wylansowany kilka lat temu [...].”

Grzegorz Braun o Janie Dworaku: Jaki mundur przysługuje Janowi Dworakowi?


Grzegorz Braun: Za kim do Polski został wysłany były
wiceszef BND (zachodnioniemieckiej bezpieki), a obecnie ambasador RFN w Polsce Rüdiger Freiherr von Fritsch, który w latach 80tych utrzymywał kontakty z polską opozycją?




IMG_0574

IMG_0563

IMG_0564

IMG_0571

IMG_0576

IMG_0578

IMG_3675mb

IMG_3684mb

IMG_3711mb

IMG_3704mb

IMG_3700mb

IMG_3709mb

IMG_3692mb

IMG_3702mb

IMG_3716mb

Relacja: Margotte & Bernard