"Czym jest dziś patriotyzm, czym jest dziś dla nas to piękne hasło towarzyszące pokoleniom Polaków: Bóg, Honor i Ojczyzna? Dziś, 1 marca, możemy znaleźć odpowiedź. Tą odpowiedzią są biografie wybitnych, wspaniałych Polaków, Żołnierzy Wyklętych." - mówił prof. Jan Żaryn przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Przedstawiamy drugą część relacji ze społecznych obchodów. Pierwsza część:
http://www.blogpress.pl/node/11842
W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na placu Piłsudskiego odbył się wieczorem Apel Pamięci i złożono wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Oprawę wojskową przygotowało Dowództwo Garnizonu Warszawa.
Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych, prof. Jan Żaryn.
"Czym jest dziś patriotyzm, czym jest dziś dla nas służba, czym jest dziś dla nas to piękne hasło towarzyszące pokoleniom Polaków: Bóg, Honor i Ojczyzna? Czym dla nas jest to zawołanie? Mamy to wielkie szczęście, że dziś, 1 marca, możemy znaleźć odpowiedź. Tą odpowiedzią są biografie wybitnych, wspaniałych Polaków, Żołnierzy Wyklętych. To oni swoją postawą, swoim wyborem, dali nam dzisiaj szansę, byśmy dalej mogli być Polakami, patriotami, i byśmy nie tylko stawiali sobie te same pytania, które oni postawili, ale też udzielili na nie sobie i Polsce odpowiedzi.
Kim byli Żołnierze Wyklęci? To wielcy polscy patrioci, którzy wywodzili się przede wszystkim z tej najwspanialszej armii polskiej, Armii Krajowej. Którzy rozpoczęli walkę z okupantem niemieckim i sowieckim we wrześniu 1939 roku i nie przerwali w 1944, 1945, bo przerwać jej nie mogli".
Prof. Żaryn przypomniał, że kilka godzin wcześniej odbyły się lokalne uroczystości w 19 miejscach Warszawy, gdzie złożono kwiaty w miejscach kaźni i pochówku ofiar terroru komunistycznego.
"Mamy nadzieję, że to stanie się polską dobrą tradycją, że 1 marca każdego roku będziemy pamiętali o tym, żeby tam złożyć kwiaty i znicze". I dodał: "Będziemy tam 365 dni".
"Wspominajmy ich wszystkich, bo wspomnienie o nich żywe, przez serce i rozum nasze przeżywane, odpowie nam, że jesteśmy Polakami, jesteśmy patriotami i nimi na pewno pozostaniemy". - zakończył prof. Żaryn.
Następnie wspólnie odmówiono modlitwę.
Adam Borowski i Katarzyna Łaniewska odczytali Apel Pamięci "po poległych, zamordowanych Żołnierzach Wyklętych".
Następnie odbyła się uroczystość złożenia wieńców na grobie Nieznanego Żołnierza - wieńce składali m.in. przedstawiciele organizacji tworzących Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w tym Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza z prof. Janem Żarynem oraz Klub Parlamentarny PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.
Następnie z placu Piłsudskiego w kierunku Krakowskiego Przedmieścia przy dźwięku bębnów wyruszył Marsz. Uczestnicy trzymali portrety Żołnierzy Wyklętych. Na czele szedł transparent: "Chwała Żołnierzom Wyklętym. Podziemna Armia powraca". Skandowano: "Cześć i chwała Bohaterom".
W archikatedrze warszawskiej odprawiona została msza św. w Ich intencji, której przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
W homilii powiedział m.in.:
"Przywracamy pamięć o tych, którzy zostali przez swoich rodaków wyklęci i wymazani z pamięci na wiele, wiele lat. (..) Postanowili walczyć o suwerenność i niepodległość Polski na różne sposoby i na różnych frontach. (..) Byli prześladowani, byli sądzeni w niesprawiedliwych sądach, osądzani na karę śmierci. (..) Dziś możemy powiedzieć - ocaleni w naszej pamięci."
Modlitwa wiernych
Homilia
Relacja:
Foto i video - Bernard
Tekst - Margotte