sobota, 30 marca 2013

Podziemna Armia Powraca - W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

P1380737m
"Jesteśmy tymi, którzy nie tylko chcą pamiętać, ale chcą tę bezcenną pamięć o historii przekazywać dalej". W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu została odprawiona msza św. w Ich intencji, a potem z okolicznościowym koncertem wystąpili Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk i Jerzy Zelnik.

Dzień Żołnierzy Wyklętych to święto żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy przez lata byli nie tylko zapomniani, ale także podlegali ostracyzmowi, zarówno oni, pamięć o nich, jak i ich bliscy. - powiedział na wstępie uroczystości prof. Jan Żaryn, który powitał w imieniu Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (gromadzącego blisko 80 organizacji) licznie zgromadzonych w kościele św. Krzyża uczestników tej uroczystości.

W mszy świętej koncelebrowanej m.in. przez ks. Józefa Maja, ks. Stanisława Małkowskiego, o. Jerzego Gardę, ks. Jacka Soprycha wzięły udział poczty sztandarowe oraz grupy rekonstrukcyjne.

"Chcemy na Chrystusowym ołtarzu złożyć ofiarę za bohaterów" - mówił kapłan celebrujący mszę św. - To okazja, żeby dziękować za dar ich życia. Nie tylko wspominać, ale i uczyć się bohaterstwa, patriotyzmu, i aby dobremu miłosiernemu Bogu powierzać nas samych. (..) Jesteśmy tymi, którzy nie tylko chcą pamiętać, ale chcą tę bezcenną pamięć o historii przekazywać dalej".

P1380660m

Homilię wygłosił ks. prałat Józef Maj, który powiedział: "Wspominamy żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego z głęboką wdzięcznością za to, że w oparciu o osobistą prawość i męstwo w najtrudniejszym okresie historycznym za cenę bezwzględnego bohaterstwa nieśli nad zniewolonym narodem z dumą biało-czerwony sztandar, mówiący tylko jedno: Chcemy wolności. W sytuacji beznadziei, spodlenia się wielu, zdrady narodu, państwa i Kościoła przez wielu, kapitulanctwa, byli tymi, którzy dawali świadectwo, że obrona wartości konstytuujących polskie życie narodowe warta jest najwyższej ceny".

P1380666m

P1380681m

P1380674m

P1380708m

Tablica, ufundowana przez Ogólnopolski Komitet Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki, 1 marca zostanie umieszczona w budynku katowni - dawnego Sowieckiego Trybunału Wojennego, prokuratory i NKWD przy ul. Szwedzkiej.

P1380694m

Po zakończeniu mszy św. odbyła się uroczystość wręczenia medalu "Zło dobrem zwyciężaj". Kapituła Medalu przyznała to wysokie wyróżnienie Wacławowi Sikorskiemu ps. "Bocian", żołnierzowi AK skazanemu przez NKWD na karę śmierci, zamienioną na dożywocie.

Medalem "Zło dobrem zwyciężaj" zostali uhonorowani także historyk, prof. Jan Żaryn oraz artysta operowy Bernard Ładysz - w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej członek Armii Krajowej (obwód wileński), uczestnik "Akcji Burza" na Wileńszczyźnie, potem więzień sowieckich łagrów.

P1380716m

P1380763m

Po mszy św. i części oficjalnej z koncertem "Podziemna Armia Powraca" wystąpili Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk. Artyści wykonali piosenki poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Towarzyszył im aktor Jerzy Zelnik, który recytował wiersze oraz fragmenty wspomnień.

P1380723m

P1380737x

P1380738m


Koncert Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika



P1380746m

P1380744m

P1380752m

Relacja: Margotte (tekst), Bernard (foto i wideo)

Okolicznościowy klip wideo


Blogpress.pl jest patronem medialnym społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.