Był to kwiat Rzeczypospolitej, niezwykli ludzie, wszyscy, którzy tam zginęli tego dnia w Smoleńsku. Tam poległ kwiat polskiej inteligencji i ta sprawa nie dawała mi spokoju – powiedział reżyser Antoni Krauze na konferencji poświęconej swojemu nowemu filmowi pod roboczym tytułem “Smoleńsk”.
„Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica, polej wodki Grisza, zaraz oddasz strzał. W tył głowy, do dołu, ciało na ciało się rzuci…” swoją dramatyczna pieśnią “17 września. Polsza nie zagranica” Paweł Kukiz rozpoczął pierwszą konferencję prasową dotyczącą filmu pod roboczym tytułem „Smoleńsk”.
Film realizowany przez Antoniego Krauze ma zrekonstruować prawdziwe wydarzenia poprzedzające tragedię smoleńską, ukazać przebieg katastrofy, a także jej następstwa. Do napisania scenariusza reżyser namówił Marcina Wolskiego, muzykę skomponuje Michał Lorenc, autor słynnej „Różyczki”, utworu, który towarzyszył ofiarom katastrofy w ich ostatniej drodze.
Może zaskakiwać robienie filmu o tym, co się teraz dzieje, co nas dotyka, co nas boli, co wywołuje najgorętszy spór – mówił prowadzący konferencję Bronisław Wildstein. Musimy dochodzić do prawdy o wypadku smoleńskim w wymiarze politycznym, ale i w wymiarze artystycznym. Prawda w sztuce jest głębsza, ma wiele więcej wymiarów i jest w stanie dotrzeć do dużo szerszego grona odbiorców – konkludował.
Film będzie oparty na materiałach archiwalnych oraz na ustaleniach Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M, ale fakty zostaną przedstawione w formie fabuły. Choć obraz ma przede wszystkim przybliżyć postać Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, bohaterką opowieści fabularnej jest niezłomna dziennikarka, Ewa, która próbuje sama dojść do prawdy o katastrofie. Nie trzeba wiele wysiłku, by odgadnąć, kto stał się pierwowzorem tej postaci. Technikę rekonstrukcji prawdziwych wydarzeń w formie fabularnej Antoni Krauze wypróbował już w znakomitym "Czarnym Czwartku".
Film ma jednak mieć także bardziej uniwersalne przesłanie. Sięgając do wydarzeń sprzed tragedii, do kampanii nienawiści wobec Prezydenta Kaczyńskiego wówczas rozpętanej, autorzy mają nadzieję dokonać głębokiej analizy współczesnych polskich spraw. Będzie więc to także opowieść o dramatycznym podziale polskiego społeczeństwa, poddanego po tragedii bezwzględnym manipulacjom mainstreamowych mediów, ale również o jego zjednoczeniu się w bólu i rozpaczy po utracie elit.
Antoni Krauze zwrócił uwagę na metafizyczny wręcz związek między dwiema tragediami w polskiej historii – zamordowaniem polskich oficerów przez sowietów w Katyniu i katastrofą samolotu Tu-154M w Smoleńsku. „Bez Katynia nie byłoby Smoleńska, bez zbrodni katyńskiej, która do dziś nie znalazła całkowitego wyjaśnienia, nie byłoby podróży Prezydenta Rzeczypospolitej i towarzyszących mu osobistości, w tym całego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego”. W sprawie katastrofy smoleńskiej też nie ma właściwej reakcji ani ze strony władz, ani ze strony sojuszników z NATO, dodał reżyser. „Żyjemy w kłamstwie, które można porównać z tym, co się działo po odkryciu zbrodni dokonanej przez sowieckie władze wiosną 1940 roku. Świadczy to o tym, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, które zasługuje na nazwę Katyń 2.
Reżyser nie ukrywał swego wzburzenia tym, w jaki sposób są wyjaśniane przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem. Film powstaje po to, żeby wyjaśnić tajemnicę, która się za tą tragedią kryje. „Naszym filmem na pewno nie rozwikłamy wszystkich tajemnic, ale liczę, że próba pokazania tego, co się naprawdę wydarzyło, nie pozwoli zapomnieć.”
Specjalnie dla tej produkcji powołano fundację „Smoleńsk 2010”, która zajmie się zbiórką pieniędzy na ten cel, bowiem film nie ma szans na dofinansowanie z komitetu kinematografii i może powstać tylko z inicjatywy społecznej. Producent Maciej Pawlicki stwierdził, że na ten film czeka wielu ludzi. “Zapraszam wszystkich, którym zależy, żeby ten film powstał, do bycia jego sponsorem, bo bez was ten film nie powstanie”.
Wszelkie informacje a także numer konta, na którym zbierane są środki na produkcję filmu „Smoleńsk” można znaleźć na stronie internetowej www.fundacjasmolensk2010.pl
Konferencja odbyła się 6 listopada w Warszawie.
Relacja: Emaus i Włodzimierz Sobczyk