niedziela, 23 października 2016

Przemysław Dakowicz laureatem Nagrody im. Jacka Maziarskiego

Przemysław Dakowicz, autor "Afazji polskiej" otrzymał nagrodę im. Jacka Maziarskiego za rok 2015. Wyróżnienie przyznano mu za twórczość literacką, która łączy nowatorstwo formy i wyobraźni poetyckiej z odpowiedzialnością za słowo oraz za obronę podstawowych wartości polskich i uniwersalnych.
IMG_2479m


W piątek 21 października 2016 r. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na Foksal w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Jacka Maziarskiego za rok 2016.

Nagrodę przyznaje od 2010 roku Fundacja Jacka Maziarskiego, której celem jest upowszechnianie twórczości literackiej i publicystycznej o wysokich walorach humanistycznych i historycznych oraz działanie na rzecz wysokich etyczno–moralnych standardów w twórczości literackiej i publicystycznej.

Laureatami poprzednich edycji byli: Paweł Zyzak, Michał i Jacek Karnowscy, Ewa Stankiewicz, z Sławomir Cenckiewicz, Krzysztof Skowroński i Tadeusz M. Płużański.

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Jan Żaryn, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, dr Izabella Galicka, prof. Zofia Zielińska, red. Krzysztof Czabański i prof. Krzysztof Dybciak.

IMG_2386m

Uroczystość wręczenia tegorocznej nagrody poprowadził Witold Gadowski, a o samej nagrodzie i działalności Fundacji im. Jacka Maziarskiego, w tym Akademii Skolimowskiej czyli seminariach dla młodzieży, mówił Tadeusz Żurański - członek tzw. rady programowo-kuchennej tej akademii.

"Jacek Maziarski znany był z bezkompromisowości, śmiałości myślenia, z odwagi myślenia, z poruszania tematów trudnych, nie bał się ich, on je po prostu wyjaśniał. I takich cech kapituła szuka w kandydatach do tej nagrody". - stwierdził.
Akademia Skolimowska działa już 5 lat, pomagając kształtować kolejne roczniki młodych ludzi w duchu Fundacji Jacka Maziarskiego, próbując "zaszczepić ciekawość świata, odwagę w myśleniu i poruszanie się po tematach trudnych".
Jak ujawnił Żurański, wielu z nich pracuje obecnie w ministerstwach i w różnych instytucjach.

IMG_2410m

Sylwetki nominowanych w tym roku do Nagrody im. Jacka Maziarskiego przedstawił przewodniczący kapituły prof. Jan Żaryn. Wśród nich znaleźli się: Przemysław Dakowicz, ks. Adam Parszywka SDB, Maria Przełomiec, Barbara Stanisławczyk i Antoni Trzmiel.

Laureatem Nagrody im. Jacka Maziarskiego za rok 2015 został Przemysław Dakowicz, jak to określił prof. Jan Żaryn: "talent poetycko-pisarsko-dokumentacyjny". Dakowicz w roku 2015 wydał eseje o historii i kulturze "Afazja polska" oraz pracę "Poeta (bez)religijny. O twórczości Tadeusza Różewicza". Jest także m.in. autorem tomiku "Łączka" oraz diariusza "Przeklęte continuum. Notatnik smoleński".

IMG_2416m

Nagrodę otrzymał "za twórczość literacką, która łączy nowatorstwo formy i wyobraźni poetyckiej z odpowiedzialnością za słowo oraz za obronę podstawowych wartości polskich i uniwersalnych".

"To pierwsza Nagroda im. Jacka Maziarskiego przyznana poecie"
- zauważył dr Krzysztof Dybciak w laudacji.
PA210086m
"Szczęśliwym wydarzeniem dla współczesnych Polaków jest twórczość Przemysława Dakowicza, pisarza łączącego obronę polskości i fundamentów zachodniej cywilizacji ze sztuką słowa oryginalną i nowatorską. To połączenie talentu z charakterem, sprawności artystycznej z silną osobowością jest szczególnie cenne. Widzieliśmy i ciągle to obserwujemy, jak tylu innych utalentowanych twórców nie wytrzymuje presji współczesnego nihilizmu, oddaje swe pióra i umysły do dyspozycji antycywilizacyjnych ruchów i antynarodowych akcji.

Nasz laureat odczytuje sytuację Polaków jako wspólnoty zagrożonej w swojej tożsamości a nawet w swoim istnieniu, najpierw przez dwa totalitaryzmy a potem przez ich kontynuację i mutacje dążące do zmiany istoty polskości oraz przebudowy kształtu życia narodowego, niszczące biologiczne i duchowe zasoby polskiego społeczeństwa, burzące wartości chrześcijańskiej kultury. Wedle rozpoznania Przemysława Dakowicza szczególnie negatywną rolę odegrały w tych procesach nowe elity komunistyczne i postkomunistyczne, niszczące tradycję, szerzące niepamięć i duchowe spustoszenie.

W wyniku historycznych katastrof i zorganizowanych na dużą skalę działań socjotechnicznych współczesna polska kultura jawiła się naszemu laureatowi jako wielki niemowa, człowiek chory na afazję czyli ktoś niepotrafiący mówić o sobie i swojej przeszłości. Dlatego cała jego twórczość, nie tylko tom esejów zatytułowany "Afazja polska" jest walką o głos, o wysłowienie doświadczeń jednostkowych i zbiorowych, które były udziałem Polaków.

Niełatwo wyrazić doświadczenia współczesnego człowieka oraz przedstawić mechanizmy najnowszej historii. Zadanie trudne. (...) I to mu się udaje, jak chyba nikomu w ostatnim ćwierćwieczu.

Jak zauważył Dybciak, ze strony mainstreamu spotykały Dakowicza przemilczenie, lekceważenie, a nawet werbalna agresja.

Ale to tylko świadczy o trafności wybranej drogi twórczej i znakomitości jego pisarstwa. Gdyby nie było tak dobre, a więc groźne dla ruchów dekonstruujących polskość i chrześcijaństwo, łaskawszym okiem by na nie patrzono.

IMG_2462m

Przemysław Dakowicz, dziękując za otrzymaną nagrodę powiedział:
Ogromnie raduje mnie w kontekście dotychczasowych wyborów jurorów Nagrody im. Jacka Maziarskiego to wskazanie na długie trwanie, ponieważ kultura i literatura są domenami długiego trwania. Niekiedy kontaktują się z rzeczywistością, to było moim dojmującym i w zasadzie wbrew woli przychodzącym doświadczeniem w ostatnich latach, wtargnięciem historii, zagadnień wspólnoty, jej rozczłonkowania, problemów ze świadomością. Było to nagłe wtargnięcie w rzeczywistość wewnętrzną człowieka, który tego nie przeczuwał. To z jednej strony ciężar, ale z drugiej strony jest to wielki dar i za ten dar jestem wdzięczny wspólnocie, która mnie wydała i tym, którzy byli tu przed nami i którzy zostawili nam postawy, słowa, imiona, o które możemy się wesprzeć dzisiaj.
Laureat ujawnił, że w przyszłym tygodniu ukaże się drugi tom "Afazji polskiej".



Relacja: Margotte i Bernard

IMG_2373m

PA210012m

PA210049m

PA210062m

IMG_2397m

IMG_2403m

PD

IMG_2469m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157674348514870