piątek, 12 października 2012
Sławomir Cenckiewicz dla Blogpress.pl o swojej książce „Długie ramię Moskwy” i konkursie „Książka Historyczna Roku”. Głosujmy!
Publikacja naukowa Sławomira Cenckiewicza "Długie ramię Moskwy: wywiad wojskowy Polski Ludowej 1943-1991" jest nominowana do Nagrody „Książka Historyczna Roku” w kategorii „najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”
Autora nominowanej do tej nagrody publikacji spotkaliśmy na wieczorze autorskim Krzysztofa Wyszkowskiego i zapytaliśmy o to, dlaczego warto głosować na "Długie ramię Moskwy".
"To książka nowatorska, - powiedział Cenckiewicz - która jako pierwsza traktuje o tajnych służbach wojskowych PRL, ale opisuje także losy ludzi, środowiska tajnych służb wojskowych w okresie III RP."
Jak dodał, co dla wielu może być zaskoczeniem, książka, pokazuje zewnętrzną, wywiadowczą niekompetencję ludzi tajnych służb LWP.
Rok minął od ukazania się tej publikacji - zaznaczył naukowiec - ale brakuje na jej temat dyskusji, polemiki naukowej. Nie ukazała się żadna naukowa recenzja, a publikacja rozeszła się do tej chwili w nakładzie ok. 40 tys. egzemplarzy.
Za co przepraszał Cenckiewicza gen. Marek Dukaczewski? Co miało ukazać się na stronie SOWA? O tym w naszym wywiadzie.
W czasie swojego wieczoru autorskiego Krzysztof Wyszkowski zachęcał do głosowania na książkę "Długie ramię Moskwy".
Warto dodać, że portal Blogpress.pl sporządził relacje z kilku spotkań promocyjnych Sławomira Cenckiewicza.
Oto kilka wypowiedzi Cenckiewicza z tych spotkań:
„To co było dla mnie jako badacza niesamowite, to że jako historyk, jako naukowiec, mogłem na tajne służby PRL, na ludzi, którzy tworzyli te służby LWP, których spotkałem w gmachu na Niepodległości czy w budynku kontrwywiadu, spojrzeć od wewnątrz. Mogłem dotknąć fizycznie struktury osobowej, która suchą nogą przeszła z okresu PRL-u do III RP”.
"Pierwszym i jedynym szefem Sztabu Generalnego, który nie skończył szkoły sowieckiej był Franciszek Gągor, który zginął w Smoleńsku. Wszyscy inni, na czele z generałem Mieczysławem Cieniuchem, który od razu zajął jego stanowisko, są oficerami szkół sowieckich. (..) To ciekawe, że wolna Polska stawiała na ludzi wykształconych na sowieckich uczelniach”
"To były służby, których rola polegała na wsparciu, na roli pomocniczej względem najpierw GRU, a później innych służb tzw. bratnich wywiadów państw Układu Warszawskiego".
„Na sowieckość tych służb, a z drugiej strony antypolskość, składała się walka z Polakami w wolnym świecie, którzy stawiali sobie jasny cel – odzyskanie przez Polskę niepodległości. Po 1956 roku wywiad cywilny głównie tym się zajmował".
Nasze relacje ze spotkań promocyjnych publikacji "Długie ramię Moskwy":
http://www.blogpress.pl/node/9976 (Traffic Club)
http://www.blogpress.pl/node/10196 (spotkanie pod namiotem Solidarnych 2010)
http://www.blogpress.pl/node/10619 (klub Ronina)
http://www.blogpress.pl/node/11612 (dyskusja w IPN)
Książka Sławomira Cenckiewicza jest dedykowana śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, inicjatorowi likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, będących kontynuacją wywiadu wojskowego PRL.
Przypominamy zasady konkursu na Książkę Historyczną Roku
Organizatorami konkursu są: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Warunkiem uczestnictwa w głosowaniu jest wypełnienie ankiety na stronie internetowej www.ksiazkahistorycznaroku.pl
W ankiecie internetowej należy podać: imię i nazwisko, PESEL oraz adres czytelnika.
Głosowanie odbywa się poprzez zaznaczenie przez czytelnika na stronie www.ksiazkahistorycznaroku.pl wybranej książki historycznej w dwóch kategoriach:
- najlepsza książka naukowa i
- najlepsza książka popularnonaukowa,
przy czym możną zaznaczyć tylko jedną książkę w każdej z dwóch kategorii. Nagrodę czytelników w konkursie w danej kategorii otrzyma książka, na którą oddana zostanie największa liczba głosów.
Głosowanie trwa od 1 października 2012 r. do 31 października 2012 r., a więc zostały już tylko dwa tygodnie!
Jeden czytelnik może wysłać jeden głos internetowy dziennie, a więc można głosować codziennie!
Książkę "Długie ramię Moskwy" można zakupić m.in. w księgarni Multibook:
http://www.multibook.pl/pl/p/Slawomir-Cenckiewicz-Dlugie-ramie-Moskwy/1375
Relacja: Margotte i Bernard