środa, 30 maja 2012
Otwarcie wystawy "Za chleb i wolność" w gmachu Sejmu
"Historia kołem się toczy. Po 31 latach od momentu powstania Solidarności cały czas musimy walczyć o podstawowe prawa pracownicze, o godność pracownika" - powiedział Tadeusz Majchrowicz - przedstawiciel strajkującej przed Sejmem Solidarności w czasie otwarcia wystawy "Za chleb i wolność" przygotowanej przez Stowarzyszenie 13grudnia.
Na uroczystości obecni byli parlamentarzyści PiS, w tym Mariusz Błaszczak, Marek Kuchciński, Janusz Śniadek, Jarosław Zieliński, Anna Fotyga, Jadwiga Wiśniewska, Izabela Kloc, Jarosław Sellin. Zaproszono także przedstawicieli protestującej przed sejmem Solidarności, w tym Andrzeja Kropiwnickiego, przewodniczącego Zarządu regionu Mazowsze NSZZ Solidarność i zastępcę przewodniczącego Komisji Krajowej, Tomasza Majchrowicza.
To miejsce jest symboliczne - powiedział marszałek Marek Kuchciński otwierając wystawę. - Za nami jest tablica, która upamiętnia parlamentarzystów, którzy polegli za niepodległość Polski w czasie II wojny światowej. Dziś trwa wielka manifestacja Solidarności przeciwko podstawowym prawom, w związku z przepisami, które dotyczą wszystkich Polaków, tego naszego pokolenia i wszystkich następnych. To wystawa, która upamiętnia jedno z największych wydarzeń, które się negatywnie wpiszą do naszej współczesnej historii, 13 grudnia 1981 roku. Ale chciałbym Państwa zachęcić, żebyśmy na te zdjęcia patrzyli także z nadzieją, że ta wielka niezłomność, ten heroizm, jaki wydobyli z siebie nasi rodacy, większość z Państwa także, w tamtym czasie, w czasie Solidarności spowodował, że w 1989 roku mieliśmy szanse budować niepodległą Polskę.
Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS dodał - Jakże aktualny jest tytuł tej wystawy. Dziś też walczymy za chleb i wolność. To co dziś dzieje się w sejmie, dociskanie kolanem ustawy emerytalnej, protesty społeczne, Solidarność przed Sejmem powoduje, że przypominają się tamte lata. Mam wrażenie, że wracają te czasy, czasy zrywu narodowego. Następuje przełom w postawach ludzi.
Prezes Stowarzyszenia 13grudnia Sławomir Karpiński podkreślił, że w przygotowaniu wystawy pomagali historycy i pracownicy IPN, w tym Anna Jagodzińska, Grzegorz Majchrzak, Dominik Cieszkowski,a także prof. Jan Żaryn. Zachęcał parlamentarzystów, żeby w swoich regionach pokazywali tą ekspozycję, podkreślił, że obecnie po Polsce wędruje replika tej wystawy. A są już przygotowywane kolejne przedsięwzięcia.
Tadeusz Majchrowicz - zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i jednocześnie przedstawiciel strajkujących przed Sejmem związkowców powiedział: "Historia kołem się toczy. Po 31 latach od momentu powstania Solidarności cały czas musimy walczyć o te podstawowe prawa pracownicze, o godność pracownika".
Wiceprezes Stowarzyszenia 13grudnia, prof. Jan Żaryn zwrócił uwagę na trzy elementy - nazwał je filarami - bez których uzyskanie niepodległości nie byłoby możliwe. To Kościół i katolicyzm, robotnicy polscy (którzy mieli być beneficjentem systemu komunistycznego, a stali się główną siłą, która dopominając się chleba dopominała się także wolności), i wreszcie sztafeta pokoleń.
Wystawa będzie prezentowana w Sejmie w dniu 19 maja podczas Nocy Muzeów. Specjalnie przedłużono termin prezentacji dla odwiedzających w tym dniu Sejm. Będzie wyłożona księga wystawy.
Po tym adresem można znaleźć kolejne miejsca jej ekspozycji:
http://13grudnia.org.pl/za-chleb-i-wolnosc
Relacja: Margotte