środa, 30 maja 2012

Promocja pamiątkowej księgi naukowej poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiemu



W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta promocja naukowej księgi pamiątkowej dedykowanej śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu: "Wolność i sprawiedliwość w zatrudnieniu". Jest to praca zbiorowa pod redakcją prof. Michała Seweryńskiego i prof. Jakuba Steliny, ucznia Lecha Kaczyńskiego, dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska oraz przyjaciele i współpracownicy Lecha Kaczyńskiego.

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się uroczysta promocja księgi pamiątkowej i jednocześnie księgi naukowej dedykowanej śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu: "Wolność i sprawiedliwość w zatrudnieniu". Jest to praca zbiorowa pod redakcją prof. Michała Seweryńskiego i prof. Jakuba Steliny, ucznia Lecha Kaczyńskiego, dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Rzecz ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. Jarosław Kaczyński, Marta Kaczyńska, przyjaciele i współpracownicy Lecha Kaczyńskiego.

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego:



W pierwszą rocznicę śmierci Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku odbyła się sesja naukowa, która była swoistym hołdem ze strony przyjaciół, współpracowników, uczniów, środowiska naukowego Lecha Kaczyńskiego pogrążonego w żałobie i żalu. Pokłosiem tamtej sesji sprzed roku jest właśnie opublikowana księga pamiątkowa, ma ona charakter naukowy, nie jest panegirykiem, jak zaznaczył prof. Seweryński. Pokazuje śp. Lecha Kaczyńskiego nie tylko jako polityka, działacza, prezydenta, ale jako naukowca. Mottem książki jest cytat z wypowiedzi Lecha Kaczyńskiego: „Państwo jest dla narodu wartością najwyższą”.

Prowadzący spotkanie profesorowie Seweryński i Stelina wręczyli księgę pamiątkową Jarosławowi Kaczyńskiemu, Marcie Kaczyńskiej oraz poprosili o przekazanie egzemplarza matce obu braci Jadwidze Kaczyńskiej.

Poniżej fragmenty wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego:

Panie Profesorze, Panie Dziekanie, Szanowni Państwo.
Z wielkim wzruszeniem przyjąłem wiadomość o tym, że ta inicjatywa, inicjatywa upamiętnienia mojego brata, także tym wszystkim co wypełniło wielką i bardzo ważną dla niego część życia została podjęta i zrealizowana. Leszek był politykiem, był, mam nadzieję że historia to przyzna, mężem stanu, ale był w ogromnej mierze człowiekiem głęboko, osobiście zaangażowanym w działalność akademicką, w działalność której zasadnicze kierunki, cele wyznaczały te słowa i te pojęcia o których mówił tutaj pan dziekan. „Wolność i sprawiedliwość, ograniczenie swobody umów w umowie o pracę” - taki był tytuł jego pracy doktorskiej, tytuł wymyślony jeszcze przez twórcę polskiego prawa pracy profesora Święcickiego. Temat pozostał i chociaż później przyszły kolejne prace to jednak wyznaczył główny przedmiot zainteresowań.


[Lata dziewięćdziesiąte] to był taka przerwa, ale przerwa owocna jeżeli chodzi o pracę naukową, przerwa w której funkcjonował w nauce prawa pracy jako naukowiec dojrzały, jako członek komisji kodyfikacyjnej prawa pracy, jako ktoś kto w tej dziedzinie odgrywa rzeczywiście znaczącą rolę. Miał taką ambicję, żeby w swoich kolejnych pracach po tej książce którą miał ukończoną kiedy nagle został mianowany ministrem sprawiedliwości zająć się czymś co można by już określić jako filozofia prawa pracy, zająć się podstawami aksjologicznymi tej dziedziny prawa. Zadać pytanie dotyczące roli pracy i roli pracowników we współczesnym społeczeństwie, w zmieniającym się społeczeństwie i zmieniającym się w Polsce.

Tak się czasem w życiu zdarza, że coś co zaczyna się od przypadku, bo mój brat został specjalistą od prawa pracy w istocie przez przypadek, przedtem zajmował się teorią prawa, staje się później powołaniem. Tak właśnie było, jeśli chodzi o mojego brata. I to, że to powołanie zostało zapamiętane, można powiedzieć uwiecznione w tej księdze jest czymś dla mnie, jestem przekonany, że dla mamy, dla córki Marty, ale także być może dla wielu innych spośród państwa, spośród przyjaciół brata, a miał wielu przyjaciół, bardzo ważne. Chciałbym przede wszystkim bardzo, bardzo serdecznie podziękować panu profesorowi Seweryńskiemu, bo znam jego rolę w tym przedsięwzięciu, panu dziekanowi Stelinie, podziękować za to, że dopilnowali tego dzieła.

To jest naprawdę wdzięczność płynąca z głębi serca, to jest wdzięczność którą zachowam do końca życia. Serdecznie dziękuję.


Film z uroczystości promujących księgę pamiątkową



Pod koniec zamieszczonego filmu znajduje się też fragment rozmowy którą z Jarosławem Kaczyńskim przeprowadził Jacek Karnowski, dotyczący pomnika Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Jarosław Kaczyński powiedział, że pomnik mógłby stać w pobliżu Muzeum Powstania Warszawskiego a ulica Towarowa mogłaby zmienić nazwę na Lecha Kaczyńskiego, natomiast na Krakowskim Przedmieściu powinien stanąć pomnik ofiar katastrofy.

P1260930

P1260919_1

P1260938

P1260951_1

P1260940_1

P1260923

P1260962

P1260966

P1260925_1

P1260972_1

P1260978

P1260960_1

P1270086

P1270042

P1260883

P1270021

P1270001

P1270002

P1270060

P1260973

P1260903

P1260894

Relacja: Bernard