czwartek, 27 grudnia 2012

To pismo powoli staje się prawdziwą marką - promocja 7/8 numeru "Na poważnie"

Historia jest i będzie w naszym miesięczniku obecna. Nie tylko dlatego, że jesteśmy historykami, ale także dlatego, że my Polacy jesteśmy narodem historycznym, żyjemy na ziemi tysiąc lat, jesteśmy bardzo mocno związani historią i komunikacja wewnętrzna w naszej wspólnocie odbywa się za sprawą historii.”- mówił prof. Jan Żaryn w czasie spotkania promocyjnego najnowszego numeru dwumiesięcznika "Na poważnie".
IMG_4800m

W Centrum Jana Pawła II odbyła się promocja nowego numeru dwumiesięcznika „Na Poważnie”. O czasopiśmie, jego zawartości rozmawiali: red. naczelny Jan Żaryn, wydawca Jacek Karnowski i członek redakcji Michał Karpowicz. W spotkaniu, które prowadził Paweł Gierech, uczestniczyli redaktorzy i sympatycy „Na Poważnie”.

Czasopismo, jak stwierdził na wstępie Jacek Karnowski, „w swoim segmencie, miesięczników, kwartalników, sprzedaje się bardzo dobrze. W tym segmencie to jest sukces”. „To pismo powoli staje się prawdziwą marką.” – dodał.



Prof. Jan Żaryn wspomniał na początku swojej wypowiedzi o niedawno zmarłym Erazmie Ciołku, znanym fotografiku i bardzo ważnym współpracowniku czasopisma. Następnie przedstawiał zawartość najnowszego numeru. Opowiadając o zespole redakcyjnym, zaznaczył: „połączyła nas konserwatywno-prawicowa, chrześcijańska wrażliwość”.

Wiodący temat obecnego numeru „Na Poważnie” to życie. Ze względu na czas przedświąteczny, w którym się on ukazuje, jest to przede wszystkim odwołanie do Bożego Narodzenia. Ta kwestia poruszana jest w wywiadzie z ks. prof. Józefem Naumowiczem (UKSW), znawcą pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale w czasopiśmie znajdują się także na inne artykuły, których tematem jest życie: „Matka Świętego” Mileny Kindziuk poświęcony postaci Marianny Popiełuszki, matki księdza Jerzego oraz Antoniego Zięby „Historia legalizacji aborcji” o tym, jak bardzo człowiek od poczęcia jest człowiekiem.

Prof. Żaryn tłumaczył się z wyboru takiej a nie innej grafiki na okładkę tego numeru. Odpowiedź na to pytanie jest wewnątrz czasopisma – w wywiadzie Janusza Kotańskiego z malarzem religijnym Michałem Świdrem, ale jak wyjaśnił jest to też próba dialogu z czytelnikiem na temat granic sztuki.

Michał Karpowicz, jeden z redaktorów „Na Poważnie”, zwrócił z kolei uwagę na artykuły związane z edukacją - Elżbiety Królikowskiej-Avis o skutkach reformy systemu edukacji w Wielkiej Brytanii oraz prof. Aleksandra Nalaskowskiego zawierający konkretny projekt zmian w systemie polskim.

Ale życie to także to co nas otacza, a więc pamięć historyczna i współczesność. „Historia jest i będzie w naszym miesięczniku obecna” – zaznaczył prof. Żaryn. – „Nie tylko dlatego, że jesteśmy historykami, ale także dlatego, że my Polacy jesteśmy narodem historycznym, żyjemy na ziemi tysiąc lat, jesteśmy bardzo mocno związani historią i komunikacja wewnętrzna w naszej wspólnocie odbywa się za sprawą historii, językiem historycznym, i tak długo jak to będzie się działo, tak długo będziemy się nazywać Polakami”.

W najnowszym numerze można więc znaleźć artykuły związane z rocznicami ważnymi dla polskiej historii oraz tożsamości narodowej: powstania listopadowego, powstania styczniowego, stanu wojennego oraz wkroczenia sowieckich wojsk do Warszawy 17 stycznia.

Zapraszamy do lektury dwumiesięcznika "Na Poważnie".

Relacja: Margotte i Bernard

IMG_4801m

IMG_4795m
Paweł Gierech, Centrum Jana Pawła II

IMG_4838m
Jan Żaryn, redaktor naczelny

IMG_4796m
Michał Karpiński, redaktor

IMG_4820m
Jacek Karnowski

IMG_4850m

IMG_4827m

IMG_4846m