"Warto, abyśmy dzisiaj, odwołując się do tych dramatycznych wydarzeń sprzed 31 lat i kolejnych miesięcy i lat wpisanych w tamte decyzje, odwołali się do ludzi, którzy w momencie aresztowania czy internowania, przesłuchań czy zamykania w ośrodkach odosobnienia nie zatracili w swoim sercu nadziei i wiary, która potrafiła ich przeprowadzić, uczynić z nich mocarzy.” – mówił biskup Marek Solarczyk w czasie mszy świętej z okazji 31 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.
12 grudnia 2012 r. w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Katedrze Warszawsko-Praskiej odbyła się wieczornica „Za Niepodległość i Solidarność”.
W intencji ofiar stanu wojennego biskup Marek Solarczyk odprawił mszę świętą, a wśród koncelebrantów znalazł się ks. Bogdan Bartołd. Artystyczną oprawę przygotował Międzyuczelniany Chór Akademicki PRO PACE.
„Warto, abyśmy dzisiaj, odwołując się do tych dramatycznych wydarzeń sprzed 31 lat i kolejnych miesięcy i lat wpisanych w tamte decyzje, odwołali się do ludzi, którzy w momencie aresztowania czy internowania, przesłuchań czy zamykania w ośrodkach odosobnienia nie zatracili w swoim sercu nadziei i wiary, która potrafiła ich przeprowadzić, uczynić z nich mocarzy.” – mówił biskup Marek Solarczyk w czasie homilii. – „Jakże potrzeba, abyśmy z naszej bezradności, bezsilności i nieumiejętności zobaczenia jasnych efektów naszych starań uczynili siłę i oręż, która w połączeniu z mocą Boga da zwycięstwo”.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezes IPN Łukasz Kamiński, historyk prof. Jan Żaryn, Ryszard Walczak, Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki, sędzia Bogdan Nizieński oraz Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej.
Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie „13 grudnia”, Fundacja „Odpowiedzialność Obywatelska”, NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze oraz Proboszcz Parafii Katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie.
Blogpress.pl jest patronem medialnym Wieczornicy.
Msza święta:
Artyści scen polskich: Ewa Dałkowska i Jerzy Zelnik odczytali Apel Poległych: nazwiska ofiar stanu wojennego. Na rozwieszonym ekranie pokazywano slajdy z tamtych czasów.
Apel Poległych:
Dalsza część wieczornicy, w tym występy artystyczne Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka oraz Ewy Dałkowskiej i Jerzego Zelnika, a także Wojciecha Świętońskiego w drugiej części naszej relacji:
http://www.blogpress.pl/node/15349
Relacja: Margotte i Bernard