wtorek, 26 sierpnia 2014

Manifestacja przeciw rządowi Tuska

24 czerwca przed Kancelarią Premiera w Warszawie odbyła się, zorganizowana przez koalicję młodzieżowych organizacji patriotycznych w składzie: Stowarzyszenie KoLiber, Studenci dla Rzeczypospolitej, Młodzi dla Polski, demonstracja, która była wyrazem sprzeciwu wobec trwania Donalda Tuska na stanowisku premiera pomimo kompromitujących rząd nagrań ujawnionych przez media oraz skandalicznych działań służb naruszających wolność słowa w Polsce.
IMG_1356m


Wzięło w niej udział blisko 1000 osób z bardzo różnych środowisk prawicowych i obywatelskich.

IMG_1368m

IMG_1318m

Zgromadzenie rozpoczęło wystąpienie prezesa Studentów dla Rzeczypospolitej Pawła Leszczyńskiego, który przedstawił opinię organizatorów na temat „afery taśmowej” i jej konsekwencji. Podkreślał m.in., że z nagrań wynika, iż naruszona została niezależność Narodowego Banku Polskiego. Mówił także, że jego zdaniem taśmy zdemaskowały słabość państwa.

Piotr Mazurek wiceprezes Stowarzyszenia Koliber o demonstracji:


Następnie głos zabrał wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber Piotr Mazurek. Zarzucił on Platformie Obywatelskiej zdradę liberalnych ideałów, z którymi szła do władzy i prowadzenie polityki dławiącej wolność na każdym możliwym polu: gospodarki, mediów, praw obywatelskich. Podkreślił także, że kompromitująca akcja służb w redakcji tygodnika „Wprost” była jedynie kolejnym z wielu przypadków ataków na wolne media, przypominając o sprawie Wojciecha Sumlińskiego oraz różnego typu działaniach władzy wymierzonych m.in. w „wSieci”, „Gazetę Polską” czy Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Kolejny mówca, Mateusz Parys z Młodych dla Polski, mówił natomiast o patologiach rządu Tuska. Przypominał o licznych aferach, w jakie zamieszani byli politycy związani z obecną władzą m.in. sprawie Amber Gold, aferze hazardowej, patologiach związanych z budową autostrad, aferami w lubuskiej PO czy na warszawskim Bemowie. Zaznaczył, że organizatorzy demonstracji domagają się komisji śledczej ws. „afery taśmowej” i postawienia m.in. Marka Belki przed Trybunałem Stanu.

Następnie o zabranie głosu poproszeni zostali przedstawiciele środowisk, które były obecne na wiecu. Demonstracja zgromadziła bowiem ponad bieżącymi podziałami reprezentantów bardzo różnych nurtów prawicy. Przemówienia wygłosili: działacz opozycji niepodległościowej Adam Borowski, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz, poseł Przemysław Wipler (Republikanie, KNP), wiceprezes Polski Razem prof. Krystyna Iglicka-Okólska oraz Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy).

IMG_1338m

Schowek03m


Obecni byli również m.in. szefowa warszawskiego klubu „Gazety Polskiej” Anita Czerwińska, red. Dawid Wildstein, red. Dorota Kania, szef klubu radnych PiS w Radzie m.st. Warszawy Maciej Wąsik, przewodniczący FM PiS w Warszawie Michał Prószyński, przewodniczący Ruchu Wolności Jerzy Wasiukiewicz i wielu innych.

Na zakończenie całą demonstrację podsumował prezes Młodych dla Polski Sebastian Kaleta, który podziękował wszystkim za obecność i wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do zmian w państwie przywracających szacunek do jego instytucji. Głos zabrali również m.in. rzecznik Stowarzyszenia KoLiber Karol Handzel oraz Piotr Paczkowski (Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej). W trakcie wiecu piosenki ze swojej najnowszej płyty „Śpiewnik Oszołoma” wykonywał Paweł Piekarczyk.

Demonstracja:



IMG_1324m

IMG_1350m

IMG_1367m

IMG_1353m

IMG_1325m

IMG_1346m

IMG_1358m

Relacja: Margotte i Bernard

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157644935076358/




Opublikowano: Blogpress, czw., 26/06/2014 - 00:50