niedziela, 22 grudnia 2024
sobota, 21 grudnia 2024
Zbigniew Krysiak - Ruch oporu przeciwko superpaństwu w Europie pod przewodnictwem Roberta Schumana
11 grudnia 2024 roku w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego odbyło się spotkanie z ekonomistą prof. Zbigniewem Krysiakiem.
Zbigniew Krysiak – profesor finansów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, autor ponad 140 publikacji i ponad 100 recenzji naukowych. Jest profesorem wizytującym na uczelniach w USA i w Indiach. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie w praktyce życia gospodarczego pełniąc m.in. takie funkcje jak wiceprezes i p.o. prazesa zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, wiceprezes Inteligo Bank, doradca prezesa PKO BP, wiceprezes AIG Bank Polska. Był ekspertem ds. ekonomicznych w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Jest ekspertem w dziedzinie ekonomii dla Biura Analiz Sejmowych. Był członkiem grupy ekspertów Mortage Funding Expert Group przy Komisji Europejskiej. Jest członkiem kapituł przyznających nagrody za innowacyjne projekty w różnych branżach m.in. w bankowości, ubezpieczeniach i energetyce. Jest komentatorem życia gospodarczego i społecznego w niezależnych mediach.
Promuje i wdraża do życia społecznego idee Sługi Bożego Roberta Schumana. Instytut Myśli Schumana prowadzi takie dzieła jak: Powszechny Uniwersytet Nauczania Chrześcijańsko-Społecznego Jana Pawła II i Roberta Schumana, Wigilia bez Granic, Wspólnoty Serca, Europejski Festiwal Schumana,Modlitwa bez Granic i wiele innych.
czwartek, 19 grudnia 2024
Klub Dyplomaty - Polska wieś w 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa
Spotkanie Klubu Dyplomaty 20 listopada 2024 roku poświęcone było polskiej wsi i kulturze ludowej. O zwyczajach i tradycjach wiejskich opowiadały Magdalena Kowalak i Ewa Dagmara Rutkowska Wilbik z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wincentego Witosa przybliżył dr Mateusz Ratyński z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Zespół Kasztelanka zaprezentował niektóre mazowieckie tańce, a Koło Gospodyń Wiejskich Zagrody z Lubelszczyzny wystąpiło z muzyczną oprawą inspirowaną urokami natury. Uczestnicy wydarzenia mogli skosztować regionalnych potraw m.in. lubelskich bocianów.
Relacja: Margotte i Bernard
fotorelacja:
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72177720322673167
niedziela, 15 grudnia 2024
NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia Józefa Orła; Jacek Koronacki - Kondycja społeczeństwa (Klub Ronina)
Przegląd Tygodnia - Józef Orzeł (godz. 19:00)
Prof. Jacek Koronacki - po wyborach w USA (godz. 20:00)
Marcin Horała, Karol Nawrocki i Tomasz Sakiewicz laureatami Nagrody Towarzystwa Patriotycznego "Żeby Polska była Polską" 2024
24 listopada 2024 roku po raz dwunasty zostały wręczone Nagrody Towarzystwa Patriotycznego "Żeby Polska była Polską". W sali Widowiskowej Społecznego Domu Kultury WSM Żoliborz zgromadzili się zaproszeni goście, warszawiacy oraz patrioci z całej Polski, żeby być świadkiem tego wydarzenia. Widzów powitali gospodarze - Zarząd Fundacji Towarzystwo Patriotyczne: Jan Pietrzak, Katarzyna Pietrzak i Rafał Ziemkiewicz, który prowadził galę.
Prowadzący przypomnieli nazwiska dotychczasowych laureatów tej nagrody, wśród nich znaleźli się politycy: Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Mateusz Morawiecki, Kornel Morawiecki, Arkadiusz Mularczyk, Przemysław Czarnek, Jerzy Kropiwnicki; historycy: prof. Andrzej Nowak i prof. Wojciech Roszkowski; pisarze/artyści: Antoni Krauze i Marek Nowakowski, Bronisław Wildstein, Ewa Dałkowska, Jerzy Zelnik, Wojciech Korkuć, Janusz Szewczak, reżyser Arkadiusz Gołębiewski; bardzi: Jan Krzysztof Kelus, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk; ludzie Solidarności: Andrzej Gwiazda, Andrzej Rozpłochowski, Andrzej Kołodziej, Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Gelberg, Barbara Fedyszak-Radziejowska; ludzie mediów: Michał Rachoń i portal Blogpress.pl.
"Przez 12 lat działalności Towarzystwa Patriotyczne nie tylko zajmowało się organizacją tego jednego dorocznego koncertu - to jest takie nasze święto doroczne - ale były spektakularne polonezy co roku, były i matury z Białym Orłem, były dziesiątki rozmaitych koncertów, imprez patriotycznych w całym kraju". - podkreślił wiceprezes Rafał Ziemkiewicz.
Gala rozpoczęła się występem legendarnego satyryka i pieśniarza Jana Pietrzaka, który zaśpiewał utwory: "Co zrobimy z naszą wolnością?", "Bądź wierny.." oraz "Nielegalne kwiaty"
Laudację na temat pierwszego tegorocznego laureata wygłosił senator Piotr Łukasz Andrzejewski. Podkreślił, że laureat Marcin Horała nawiązuje do największych inicjatyw gospodarczych, przywracających rangę II Rzeczypospolitej". Mowa oczywiście o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, gdyż Horała w latach 2019-2023 był pełnomocnikiem rządu ds. CPK.
Nagroda Żeby Polska była Polską została przyznana Marcinowi Horale "za pasję, wiedzę, realizację projektu komunikacyjnego CPK, niezbędnego Polsce, zwalczanego przez naszych wrogów, a także za wiarę Pana w sukces".
Jak zaznaczył laureat, odbierając nagrodę Towarzystwa Patriotycznego: "nagroda jest dla pomysłu, dla idei, dla tego wielkiego marzenia o wielkiej Polsce. (..) Obóz patriotyczny ma Polsce do zaoferowania skok w nowoczesność, przyszłość".
Marcin Horała powiedział, że jest możliwość porozumienia pod podziałami. Chodzi o pomysł społeczny: Tak dla rozwoju. "Z panią poseł Pauliną Matysiak nie zgadzam się w przytłaczającej większości spraw, ale możemy się dogadać, żeby kilka wspólnych, ważnych spraw dla kraju: CPK, energia atomowa, rozbudowa portów, żeby to razem załatwić".
Jak zauważył Rafał Ziemkiewicz, laureat zwrócił uwagę "na bardzo ważną różnicę między umownie mówiąc nami a tą formacją, która nie życzy Polsce tak dobrze, żeby była wielką Polską, tylko żeby była posłusznym regionem w ramach Zjednoczonej Europy. Otóż często z tamtej strony obserwujemy takie żądanie, że nas ma nie być. Po prostu ma nas nie być, ale jeżeli już jesteśmy, to mamy siedzieć cicho, nie odzywać się z tą Polską, zmienić się, nie wyznawać swoich idei. I my tego nie żądamy od nikogo innego. I tak jak pan Marcin Horała powiedział, taki ruch społeczny dla CPK powinien być tworzony także przez ludzi, którzy mają tak odległe poglądy w wielu sprawach od nas, jak pani posłanka Matysiak, i zupełnie sobie inaczej tę Polskę wyobrażają. Aby tylko wiedzieli, że zgadzali się z nami co do jednego, że Polska ma być. I że Polska ma być krajem niepodległym, suwerennym, w którym liczyć się będzie przede wszystkim dobro Polaków".
W części artystycznej wystąpili Bożena i Lech Makowieccy. Zaśpiewali pieśni: "Hymn o domu", "Ostatni zayazd" i "Rok 966"
Drugi laureat Nagrody "Żeby Polska była Polską" nie był obecny na gali z ważnych powodów,
Jak zauważył prowadzący:"nie zdradzając zbyt wiele z wewnątrz patriotycznej kuchni Towarzystwa, to nie jest tak, że wymyślamy tych laureatów na początku. To jest dłuższy proces, więc już jakiś czas temu wiedzieliśmy, że on będzie naszym laureatem i to się gdzieś rozniosło. I to się rozniosło i aż powstał społeczny komitet, żeby wybrać go prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, a największa partia opozycyjna poparła ten komitet i tego kandydata. W związku z czym nie mamy go dzisiaj na sali".
Laureatem został bowiem prezes IPN Karol Nawrocki. W czasie, gdy odbywała się gala TP w Warszawie, w sali Sokoła w Krakowie trwała konwencja Prawa i Sprawiedliwości, na której ogłoszono kandydata na prezydenta, którym został właśnie laureat nagrody.
Sylwetkę Karola Nawrockiego przedstawił prof. Jan Żaryn.
" Z jednej strony jest to człowiek, który będzie zapewne występował pod takim hasłem: silny, twardy, prawda, tutaj rękawice bokserskie i będzie oczywiście pokazywany w ten sposób, bo on będzie silny i on będzie twardy. On będzie musiał pokazać twardą skórę, bo przeciwnik jest bezwzględny i on tę skórę ma. To człowiek, który paradoksalnie może obok tej twardości i siły ma pewną delikatność wynikającą z takiej naturalnej pokory, ponieważ on wie, że jest człowiekiem, który w jakiejś mierze pochodzi z nas wszystkich. (..) Z jednej strony jest kandydatem obywatelskim, to Prawo i Sprawiedliwość dziś podkreśla, ale on sam w tym dzisiejszym przemówieniu podkreślał przede wszystkim, że on jest z tego polskiego ludu, z polskiego ludu. To znaczy on jest człowiekiem, który w jakiejś mierze uosabia te właśnie cechy i wrażliwości człowieka wiary, człowieka w jakiejś mierze prostego, ale niezwykle utalentowanego.(...) I Polacy będą potrafili bardzo szybko się z nim utożsamić. A jednocześnie jest to człowiek, który już dzisiaj pokazał, że wyzwania niełatwe bierze ewidentnie na siebie."
Historyk wymienił dwa z tych dotychczasowych wyzwań laureata: Muzeum II Wojny Światowej i Instytut Pamięci Narodowej. I dodał: "To jest człowiek, który (..) zrozumiał, że jeżeli Instytut Pamięci Narodowej ma sens przetrwania tylko wtedy, jeżeli będzie łącznikiem międzypokoleniowym. I te nowe technologie, to wszystko, co dzisiaj jest w IPN-ie bardzo ważnym kodem założycielskim, to jest kod założycielski IPN-u pod wodzą Karola Nawrockiego. Dla przyszłych pokoleń patriotów polskich, dla młodzieży".
Jak powiedziała Katarzyna Pietrzak: Nagroda Towarzystwa Patriotycznego dla przyszłego prezydenta Polski. Prezes Karol Nawrocki - za kierowanie Instytutem Pamięci Narodowej w trudnym czasie pogardy dla polskości i niszczenia prawdziwej historii". Statuetkę w imieniu laureata odebrał prof. Jan Żaryn.
W części artystycznej z krótkim recitalem wystąpili: Aleksander Czajkowski-Ładysz oraz Natalia Kowalenko, przy akompaniamencie Jarosława Domagały.
Laudację trzeciego laureata Nagrody towarzystwa Patriotycznego wygłosiła redaktor Katarzyna Gójska - członek Rady Fundacji Niezależne Media.
Podkreśliła: "Kapituła przyznając tegoroczne nagrody miała dar proroctwa. Bo tak się składa, że Laureat wymieniony dziś jako drugi będzie miał szansę w ogóle dotrzeć do szerokiej grupy obywateli (..) w dużej mierze dzięki pracy laureata trzeciego". Laureatem nagrody został bowiem Tomasz Sakiewicz - twórca Strefy Wolnego Słowa.
Katarzyna Gójska powiedziała: "Od ponad 26 lat pracujemy razem. I mogę powiedzieć, że Tomek ma wielką jedną misję. Tą misją jest poszerzanie strefy wolności słowa w Polsce. Rugowanie wszelkich postkomunistycznych spętań, które cały czas w naszej przestrzeni publicznej tkwią. (...) To jest rzeczywiście człowiek wolności. Bo postkomunizm to nie jest tylko sieć układów. To jest myślenie niewolnicze, a Tomasz jest człowiekiem wolności. Jest też wizjonerem. (...) Nawet wtedy, kiedy wszyscy mu mówili, albo prawie wszyscy, że to się nie uda, Tomek zawsze wierzy, że to się uda. (..) Jest takim nieformalnym liderem ruchu klubów Gazety Polskiej. (..) Tomek też jest człowiekiem naprawdę wielkiej odwagi. I takiej rozumianej zupełnie wprost. Bo wielokrotnie też razem byliśmy w sytuacjach, w których potrzebna była odwaga, żeby nadal utrzymać strefę wolnego słowa. Ale ma też w sobie coś znacznie ważniejszego. Odwagę do podejmowania śmiałych decyzji.
Redaktor Tomasz Sakiewicz otrzymał Nagrodę Główną Towarzystwa Patriotycznego "za niestrudzoną wieloletnią działalność publicystyczną na łamach Gazety Polskiej i Telewizji Republika. Za stworzenie strefy wolnego słowa służącej niepodległości Polski i wolności Polaków".
Jak podkreślił laureat: "Dzisiaj Republika jest największą telewizją w Polsce. Gdyby uczciwie policzyć oglądalność, to bez wątpienia jest największą informacyjną telewizją w Polsce. I to nie o to chodzi, że państwo wszyscy oglądają Republikę, chodzi o to, że to jest problem też dla naszych wrogów. To jest problem dla tych, którzy też nas nie lubią za granicą, bo się o nas mówi. I rzeczywiście jest tak, że jeśli ta Polska się zmieni, to ona się nie zmieni bez wolnych mediów".
Na zakończenie prezes Towarzystwa Patriotycznego Jan Pietrzak zaśpiewał pieśń "Jest takie miejsce" oraz - wraz ze wszystkimi wykonawcami i zgromadzonymi uczestnikami gali - pieśń "Żeby Polska była Polską".
Partnerem uroczystości była Fundacja Niezależne Media, a patronatem medialnym objęli wydarzenie: Gazeta Polska, wSieci, wPolsce24, Tysol.pl oraz Blogpress.pl
Relacja filmowa:
Relacja: Margotte i Bernard (Blogpress.pl)
Relacja fotograficzna: Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72177720322576356/
Relacja fotograficzna: Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72177720322576356/
czwartek, 12 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia - Stanisław Janecki; Łukasz Korwin - projekt Pomnika Katyńskiego (Klub Ronina - godz. 19:00)
Przegląd Tygodnia Stanisława Janeckiego (godz. 19:00)
Łukasz Korwin - projekt Pomnika Katyńskiego (20:00)
piątek, 6 grudnia 2024
Mecenas Krzysztof Wąsowski - Uśmiechnięta praktyka praworządności (Instytut im. Lecha Kaczyńskiego)
28 listopada 2024 gościem Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego był mecenas Krzysztof Wąsowski obrońca księdza Michała Olszewskiego.
niedziela, 1 grudnia 2024
NA ŻYWO: Przegląd Tygodnia Jaśminy Nowak (Wnet) i Józefa Orła; Wieczór autorski Marcina Wolskiego (Klub Ronina) - godz. 19:00
Przegląd Tygodnia Jaśminy Nowak (Wnet) i Józefa Orła (godz. 19:00)
Wieczór autorski Marcina Wolskiego - Mucha w bursztynie (godz. 20:00)
NA ŻYWO: Konferencja prasowa Koalicji na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły (godzina 18:00)
Konferencja prasowa Koalicji na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły w związku z manifestacją, która odbyła się 1 grudnia na Placu Zamkowym w Warszawie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)