niedziela, 11 lutego 2018

"Jeśli chodzi o sprawę upamiętnienia, dochodzimy do końca drogi". 94 miesięcznica katastrofy smoleńskiej

"Dziś jest czas, w którym godności trzeba bronić. Ta godność była podważana przez tych, którzy opluwali poległych w katastrofie smoleńskiej, którzy opluwali prezydenta Rzeczypospolitej, generała Błasika, którzy opluwali tych, którzy walczyli o prawdę z Antonim Macierewiczem na czele, ale ta godność jest dzisiaj naruszana także w inny sposób i musimy być tu zdecydowani". - mówił prezes Prawa i sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim w czasie obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej.
IMG_4641m


10 lutego 2018 roku odbyły się uroczystości kolejnej, już 94. miesięcznicy smoleńskiej. W warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela Krakowskim Przedmieściem odprawiona została msza święta w intencji śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkie ofiary tragedii smoleńskiej. Homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Huk.

IMG_4616m

Po mszy świętej Krakowskim Przedmieściem przeszedł Marsz Pamięci. W trakcie marszu uczestnicy śpiewali pieśni religijne, odmawiali różaniec, zatrzymali się także na chwilę przy kościele św. Anny, aby pomodlić się w bliskości krzyża smoleńskiego, który w tej świątyni umieszczony jest w bocznej kaplicy.

IMG_4642m

IMG_4621m

Marsz Pamięci zatrzymał się, jak co miesiąc przed Pałacem Prezydenckim, obok krzyża ze zniczy.

IMG_4656m

"W kolejną miesięcznicę tragedii smoleńskiej gromadzimy się w tym miejscu, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości poświęcone 70. rocznicy zbrodni katyńskiej" - przypomniał prowadzący uroczystości przed Pałacem Prezydenckim Jan Józef Kasprzyk.

Odegrano hymn narodowy i głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

IMG_4695m

IMG_1298m

"Szanowni Państwo, Jesteśmy już naprawdę bardzo blisko. Niedaleko stąd rozpoczęto już budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczypospolitej będzie odsłonięty później, ale 10 kwietnia w miejsce, w którym stanie, postawione zostanie coś w rodzaju cokołu, postumentu, który będzie symbolizował to miejsce, symbolizował pomnik.

Można powiedzieć, że jeśli chodzi o sprawę upamiętnienia, dochodzimy do końca drogi. Jest już blisko, bardzo blisko. Możemy wszyscy powiedzieć sobie nawzajem, że zrobiliśmy coś, co jest bardzo ważne dla ojczyzny, dla Polski, dla naszej niepodległości, dla naszej godności.

A dziś jest właśnie czas, w którym tej godności trzeba bronić. I o tym też trzeba pamiętać. Ta godność była podważana przez tych, którzy opluwali poległych w katastrofie smoleńskiej, którzy opluwali prezydenta Rzeczypospolitej, generała Błasika, którzy opluwali tych, którzy walczyli o prawdę z Antonim Macierewiczem na czele, ale ta godność jest dzisiaj naruszana także w inny sposób i musimy być tu zdecydowani. Musimy być tutaj twardzi, musimy bronić prawdy o tym co działo się w Polsce, w czasie II wojny światowej. Ale ta obrona prawdy musi być prowadzona zawsze z pamięcią o tych wiecznych słowach świętego Jana Pawła II: „Zło dobrem zwyciężaj”. O słowach, które tak często cytował nasz błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko.

Mówię o tym dlatego, że dziś wrogowie Polski, można powiedzieć, że dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, Pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu. Tą chorobą jest antysemityzm. Musimy go odrzucać, zdecydowanie odrzucać.

Ale to nie oznacza, że mamy przyznawać rację tym, wszystko jedno czy to Żydzi czy Polacy. bo Polacy niestety też często dzisiaj obrażają swój własny kraj. Powtarzam, nikt nas z tej drogi nie sprowadzi, bo to jest ta sama droga, którą szliśmy tutaj, którą szliśmy w obronie godności polskiej godności, w obronie godności tych, którzy zginęli.

I można powiedzieć, że zwyciężyliśmy i dalej będziemy zwyciężać. Będziemy zwyciężać, bo Polska stanęła dziś na nogi. I każdy, kto dzisiaj obserwuje życie polityczne Europy, a nawet szerzej życie polityczne całego świata, to widzi, że ta droga jest jedyną i to ona prowadzi do sukcesu, naszego wspólnego.

A wy, Panie i Panowie, wy wszyscy, którzy uczestniczyliście i uczestniczycie w tych marszach, przyczyniliście się do tego szczególnie.
Dziękuję.



Poseł Anita Czerwińska odczytała apel Klubów „Gazety Polskiej”. Modlitwę w intencji poległych w katastrofie smoleńskiej oraz Ojczyzny odmówił o. Zdzisław Tokarczyk.
W uroczystościach uczestniczyły rodziny ofiar tragedii smoleńskiej, a także członkowie rządu oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

P1010009m

P1010012m

P1010053m

IMG_4704m

IMG_4681m

P1010060m

IMG_4842m

IMG_4846m

IMG_4847m

Relacja: Margotte i Bernard


Marsz i Apel Pamięci (całość):



Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157669446137599