"Ignacy Jan Paderewski jest jednym z czołowych budowniczych naszej Niepodległości".- mówił historyk - "Myślę, że nie wszyscy przedstawiciele naszych elit politycznych rozumieją wagę tej postaci".
W Domu Polonii w Warszawie odbył się wykład prof. Mariana Marka Drozdowskiego "Wkład Ignacego Jana Paderewskiego do polskiej kultury politycznej", zorganizowany przez Fundację Służba Niepodległej we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej.
Jak podkreślił prof. Marian M. Drozdowski, Paderewski cieszył się dużym autorytetem na Zachodzie, a w czasie I wojny światowej prowadził działalność dyplomatyczną na rzecz Polski, w tym w USA, kierował także Szwajcarskim Komitetem Generalnym Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Był przedstawicielem delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu.
Historyk przywołał opinię kompozytora, że Polacy gros swojej energii zużywają na walki wewnętrzne, a nie na budowanie polskiej państwowości. Dlatego Paderewski starał się łagodzić konflikty polityczne, podjął się roli mediatora między Józefem Piłsudskim a Romanem Dmowskim. W 1919 roku został premierem rządu Niepodległej Polski, a był to rząd ekspertów pozapartyjnych.
"Będąc zwolennikiem koncepcji federacyjnych, tj. budowy niepodległej Litwy, Estonii, Łotwy, w przyszłości także Białorusi i Ukrainy, jako państw buforowych, które nas dzielą od Rosji, zdawał sobie sprawę, że trzeba szanować podmiotowość tych społeczeństw". - mówił prof. Drozdowski.
Jak zaznaczył historyk - mimo że Paderewski krytycznie oceniał kampanię kijowską, przewrót majowy, aresztowanie przywódców opozycji w Brześciu, dekret prezydenta Mościckiego o tworzeniu obozu w Berezie Kartuskiej, potrafił oddać hołd zasługom Marszałka. Według profesora takiej klasy politycznej brakuje obecnie polskim politykom.
W czasie dyskusji po wykładzie poruszona została sprawa likwidacji w 2018 roku salonu pamiątek J.J. Paderewskiego w gmachu Podchorążówki w Łazienkach Królewskich w Warszawie (istniejącego od 1988 roku), w którym prezentowano zbiory z kolekcji tego kompozytora i pianisty, stanowiące depozyty Muzeum Narodowego.
"Jak wytłumaczyć likwidację jedynej sali pamiątek, dlaczego została zamknięta?" - pytała Xymena Pilch-Nowakowska ze Stowarzyszenia Ignacego Jana Paderewskiego. A stało się to przecież w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Postulowano powstanie muzeum Paderewskiego w warszawskiej willi Gabriela Narutowicza na ulicy Parkowej.
Projekt „Paderewski w Służbie Niepodległej” składa się z wystawy, cyklu seminariów oraz recitalu fortepianowego. Celem projektu jest budowanie świadomości historycznej poprzez przypomnienie osoby i działalności Ignacego Jana Paderewskiego. Jako postać, która bezpośrednio przyczyniła się do powrotu Polski na mapę świata i premiera rządu, wpisuje się on wyjątkowo w jubileuszowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
Projekt jest objęty patronatem medialnym portalu Blogpress.pl.
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157700533749754/with/43491280525/