wtorek, 5 października 2021
NA ŻYWO: Przed Orlenem był POLMIN. Powstanie i zagłada największej rafinerii II RP
KRESY ZAPOZNANE
Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych zaprasza na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie poświęconą Państwowej Fabryce Olejów Mineralnych w Drohobyczu – POLMIN.
Autor przypomni wysiłki zmierzające do odzyskania przez II RP kontroli nad strategicznym przemysłem naftowym i produkcją paliw, gospodarcze i społeczne dokonania „Polminu”, zbudowane specjalnie dla jego pracowników osiedle i działające przy „Polminie” organizacje i stowarzyszenia a także dramatyczne losy fabryki w latach II wojny światowej – niemieckie bombardowania z września 1939 roku oraz wielki nalot dokonany przez lotnictwo amerykańskie w 1944 roku. Opowieść o chlubie polskiego przemysłu naftowego lat 20. i 30. ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki.
W trakcie spotkania, które poprowadzi prof. Bartosz Korzeniewski będzie możliwość zadawania pytań poprzez czat. Zapraszamy do udziału i zachęcamy do upowszechnienia tej informacji!
Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Kresy zapoznane. Wielokulturowe dziedzictwo ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” realizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych w Poznaniu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z programu Edukacja Kulturalna.