niedziela, 15 maja 2022

Jubileuszowy koncert Jana Pietrzaka - „85 lat przeleciało przez ciało”

25 kwietnia w Sali Koncertowej Polskiego Radia odbył się koncert z udziałem jubilata - artysty estradowego i legendy polskiego kabaretu oraz zaproszonych przez niego artystów. W liście skierowanym do bohatera tego wieczoru Prezydent RP Andrzej Duda napisał: "Pisane i wykonywane przez Pana piosenki wywołujące żywą wesołość, zadumę lub łzy wzruszenia oraz Pańskie monologi satyryczne, odważne, inteligentne, trafiające w sedno sprawy, skrzące się od bon motów, które przechodziły potem do języka potocznego to dwa główne nurty twórczości, które uczyniły z Pana wyraziciela myśli i dążeń milionów Polaków". JP_18 Występy wokalne poprzedziła część oficjalna. Doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy Tadeusz Deszkiewicz przeczytał list od Prezydenta RP, który napisał: JP_13
"Proszę o przyjęcie najserdeczniejszych życzeń i gratulacji. Niech ten piękny jubileusz oraz nadchodzące lata przyniosą Panu jak najwięcej powodów do uśmiechu oraz same pogodne dni wśród bliskich, przyjaciół, współpracowników i miłośników Pańskiej twórczości. Życząc nie słabnących sił ducha i ciała, ufam, że również teraz, kiedy przed Rzeczpospolitą rysują się nowe, olbrzymie szanse i wyzwania, będą nam stale towarzyszyć Pana słowa, czasem refleksyjne, poetyckie, podniosłe, czasem zdradzające ogromny patriotyzm i temperament ich autora, czasem emanujące spokojem, pełne humoru, dystansu i przekory, a czasem układające się w bicz ciętej, lecz przecież jakże potrzebnej satyry".
Prezydent przypomniał, że Jan Pietrzak w czasie swojej kariery artystycznej, a zwłaszcza w Kabarecie pod Egidą zgromadził wokół siebie wielu wybitnych autorów i wykonawców.
"Pisane i wykonywane przez Pana piosenki wywołujące żywą wesołość, zadumę lub łzy wzruszenia oraz Pańskie monologi satyryczne, odważne, inteligentne, trafiające w sedno sprawy, skrzące się od bon motów, które przechodziły potem do języka potocznego to dwa główne nurty twórczości, które uczyniły z Pana wyraziciela myśli i dążeń milionów Polaków".
- stwierdził w liście Andrzej Duda. Przypomniał także, że Jan Pietrzak jest autorem pieśni "Żeby Polska była Polska" - nieformalnego hymnu Solidarności i opozycji demokratycznej. JP_14 Obecny na koncercie Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński powiedział:
"Jan Pietrzak jest elementem dziedzictwa polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. W Muzeum Polskiego Kabaretu byłby żywym eksponatem polskiego kabaretu, polskiego poczucia humoru".
"Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji 85. rocznicy urodzin a także wyrazy głębokiego uznania za wielowymiarową działalność artystyczną i społeczną na rzecz kultury polskiej".
- zaznaczył wicepremier Wyrazem uznania dla twórcy Jana Pietrzaka są otrzymane odznaczenia: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2021) oraz Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007). JP_17 W części artystycznej wystąpili przyjaciele Jana Pietrzaka: Ewa Dałkowska, Danuta Błażejczyk, Ryszard Makowski, Dominika Świątek, Paulina Grochowska, Paulina Szlachcic, Piotr Rafałko, Bartłomiej Kurowski oraz chórek damski „Caro”. Wokalistom towarzyszył zespół spod Egidy pod kierunkiem Mariusza Dubrawskiego. Cały koncert prowadził a także śpiewał swoje piosenki sam jubilat. JP_1 IMG_4405m JP_11 IMG_4412m JP_3 IMG_4425m JP_7 IMG_4428m JP_5 JP_10 JP_15 IMG_4437m Koncert został zorganizowany przy współpracy Towarzystwa Patriotycznego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji PZU oraz Programu 1 Polskiego Radia. Relacja Margotte i Bernard JP_16 IMG_4434m IMG_4440m Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72177720298949546