wtorek, 28 stycznia 2014

Powstanie Styczniowe było upominaniem się o najważniejszą dla narodu sprawę, o niepodległość

Msza święta sprawowana w intencji Powstańców Styczniowych, inscenizacja potyczki w lesie oraz Apel Pamięci na stokach Cytadeli pod Krzyżem Traugutta - tak Warszawiacy obchodzili 151 rocznicę wybuchu tego wielkiego zrywu narodowego.
IMG_0919m

22 stycznia 2014 roku minęła 151 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Uroczyste społeczne obchody w stolicy rozpoczęły się tego dnia od mszy św. w intencji powstańców styczniowych odprawionej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Liturgii przewodził proboszcz ks. płk Robert Mokrzycki. We mszy św. uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych.

IMG_0654m

IMG_0671m

IMG_0701m

IMG_0707m

IMG_0730m

W homilii ks. płk Mokrzycki opisując przebieg powstania styczniowego, przypomniał sylwetki jego uczestników, w tym kapłanów - św. brata Alberta Chmielowskiego, bł. ojca Rafała Kalinowskiego, kandydata na ołtarze Romualda Traugutta oraz niezłomną postawę św. abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Odniósł się także do dyskusji o sens zrywu 1863 roku:
"Żeby zrozumieć sens tego poświęcenia trzeba spojrzeć na nie oczami wiary w Boga i miłości do Ojczyzny, bowiem są dwie potęgi, którym trzeba oddać wszystko, a w zamian nie żądać nic - to jest Bóg i Ojczyzna. (..) Nie mogą dziś zostać zapomniane powstańcze mogiły, rozrzucone po całej ojczystej ziemi ani te na Syberii ani te na Kresach. Nie można pominąć tego wydarzenia, zwłaszcza teraz, gdy eliminuje się z naszego życia historię i znajomość przeszłości. Trzeba pamiętać, jak wiele kosztowała nas wolność, a rocznice powstania uczcić godnie każdego roku. (..) Pomimo przegranej i represji popowstaniowych Powstanie Styczniowe odegrało ogromną rolę, stając się duchowym dziedzictwem kolejnych pokoleń. (..) Było wołaniem i upominaniem się o najważniejszą dla narodu sprawę, o niepodległość".
- podkreślił kapłan.



Zakończył fragmentem pieśni Wincentego Pola „W krwawym polu”:

W krwawym polu srebrne ptaszę,
Poszli w boje chłopcy nasze.
Niechaj Polska zna,
Jakich synów ma.


Przytoczył także słowa Adama Mickiewicza: "Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie".


IMG_0715m

Leszek Żukowski - prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, podziękował kapłanom i zwrócił się do zebranych:
"Powstanie Styczniowe jest istotnym węzłem naszej świadomości. Bezpośrednimi jego dziedzicami byli legioniści Józefa Piłsudskiego i Pokolenie Odrodzonej Polski, z którego następnie wyrastali obrońcy Rzeczypospolitej w 1939 roku, a później pokolenie Szarych Szeregów i Armii Krajowej i wreszcie Żołnierzy Wyklętych i pokolenie Sierpnia 1980 r. Każde z nich przekazuje w sztafecie pokoleń wizje służby Polsce, na miarę historycznych wyzwań. Jan Paweł II apelował do Polaków, żeby pilnowali tego dziedzictwa i historycznego zakorzenienia. Sam kanonizował dwóch powstańców styczniowych – Rafała Kalinowskiego i Adama Chmielowskiego. W imieniu żołnierzy Polski Walczącej, pragnę podziękować Wam – pokoleniu Jana Pawła II za Waszą wartę przy kamieniach naszych dziejów narodowych. Dziękuję też za świadectwo przekazywania dorobku i etosu powstańczego".

IMG_0736m

Po zakończeniu mszy świętej zebrani poprzedzani przez członków grupy rekonstrukcyjnej przemaszerowali ulicami Długą i Freta pod Krzyż Traugutta.

IMG_0767m

Tam odbyła się druga część rocznicowych uroczystości, którą prowadził prezes Związku Piłsudczyków - Jan Józef Kasprzyk. Na stokach Cytadeli przy pomniku upamiętniającym egzekucję Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego wartę honorową zaciągnęli żołnierze Wojska Polskiego oraz rekonstruktorzy historyczni. Odśpiewano hymn narodowy.

IMG_0934m

IMG_0913m

Grupy rekonstrukcji historycznej w mundurach z tego okresu zainscenizowały tworzenie się oddziału partyzanckiego, przysięgę powstańców oraz potyczkę z Moskalami.

IMG_0783m

IMG_0838m

IMG_0778m

IMG_0874m

IMG_0916m

Wojciech Olszański recytował wiersz Zbigniewa Herberta "Przesłanie pana Cogito". Pod Krzyżem Traugutta zabrali głos: prof. Wiesław Wysocki, Andrzej Melak i gość z Wileńszczyzny.

"Chcemy pamiętać o naszym dziedzictwie, o naszej historii, o naszych doświadczeniach i przenosić to na kolejne pokolenia" - mówił do uczestników uroczystości prof. Wiesław J. Wysocki. Nawiązał także do aktualnych wydarzeń na Ukrainie, przypominając trójpolowy herb powstańczego Rządu Narodowego symbolizujący Rzeczpospolitą Trojga Narodów.

IMG_0926m

Andrzej Melak, prezes Kręgu Pamięci Narodowej i Komitetu Katyńskiego zaznaczył:
"Przed 151 laty, w takiej pogodzie, o tej porze roku, Polacy powiedzieli carowi: Dosyć. I wyszli w pole, by zrzucić niewolę i wrócić do rządów prawych i sprawiedliwych dla wszystkich, własnych.(...) Przodkowie nie ulękli się, stanęli do nierównej walki partyzanckiej i walczyli prawie dwa lata przeciwko 400-tysięcznej, dobrze uzbrojonej armii. (..) To nauka dla nas, że nie warto tracić ducha i nadziei.

P1490085m

Literat z Wileńszczyzny zacytował wiersz "Gloria victis", poświęcony ostatniemu dyktatorowi powstania.

P1490076m

Zgromadzeni na stokach Cytadeli Warszawskiej modlili się za poległych powstańców. Odczytany został Apel Pamięci. Rozległa się salwa armatnia. W asyście żołnierzy z Dowództwa Garnizonu Warszawa przedstawiciele Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kręgu Pamięci Narodowej, Cechu Krawców i Rzemiosł Włókienniczych, który sprawuje opiekę nad tym historycznym miejscem, Komitetu Pamięci ks. Józefa Popiełuszki, Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW, Muzeum Niepodległości oraz władz dzielnicy złożyli wieńce i kwiaty pod Krzyżem Traugutta. Zapalono znicze.

IMG_0981m

P1490081m

IMG_0961m

Przybyłych mimo 10-stopniowego mrozu uczestników tego wydarzenia poczęstowano na koniec żołnierską grochówką.



Organizatorami uroczystości byli: Komitet Katyński, Krąg Pamięci Narodowej i Społeczny Komitet Obchodów 150 Rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenie uświetniły grupy rekonstrukcji historycznej: 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, Grupa Kaskaderska Andrzeja Kostrzewy, 7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich, GH Zgrupowanie Radosław, Stowarzyszenie Reduta Ordona, GH Niepodległość.

Relacja: Margotte i Bernard

Więcej zdjęć:
http://www.flickr.com/photos/55306383@N03/sets/72157640083109083/

Opublikowano:
Blogpress, ndz., 26/01/2014 - 18:56