środa, 30 września 2015
O Prezydencie Andrzeju Dudzie w ONZ, ambasadorze Rosji, hejcie, emigrantach oraz Grossie w Przeglądzie Tygodnia w klubie Ronina
"Wraz z wejściem Andrzeja Dudy na wielką scenę polityczną czyli ONZ, powstała zupełnie nowa wartość. W wystąpieniu Obamy były retoryczne frazesy, tu mieliśmy powagę państwa polskiego".. Spotkanie w klubie Ronina prowadził Marcin Wolski, a towarzyszyli mu Maciej Świrski - prezes Reduty Dobrego Imienia Polski oraz Małgorzata Wypych (wdowa po tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej sekretarzu stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Pawle Wypychu) - kandydatka do sejmu z warszawskiej listy Prawa i Sprawiedliwości.
Główne tematy przeglądu tygodnia to wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy na posiedzeniu ONZ w Nowym Jorku, a także ostateczna kompromitacja propagandy Platformy Obywatelskiej (akcja Stop Hejtowi), teorie spiskowe związane z Janem Tomaszem Grossem oraz afera dotycząca ostatniej wypowiedzi ambasadora Rosji.
Marcin Wolski, odnosząc się do posiedzenia ONZ i wystąpień prezydenta USA i prezydenta Polski, stwierdził: "Najpierw wystąpił świetny pijarowiec, a potem mąż stanu. Tak to wyglądało i takie było wrażenie. Współczuję hejterom, tym, którzy jeszcze wczoraj powątpiewali po co Andrzej Duda pojechał do ONZ, co on może po miesiącu swojej prezydentury ciekawego powiedzieć. Powiedział bardzo dużo bardzo mądrych rzeczy, w bardzo dyplomatycznym języku, ale powiedział wszystko to, co powinno paść".
Małgorzata Wypych zaznaczyła, że Andrzej Duda jest odporny na hejt. "To co robi i to jak jest przyjmowany jest ważniejsze niż to co piszą propagandowe media".
"Z Andrzejem Dudą nie będzie łatwo. Nie da się sprowokować, nie da się przestraszyć, nie ułatwi, i potrafi być twardy" - dodał Wolski.
Maciej Świrski wymienił główne tezy wystąpienia Prezydenta Polski na forum ONZ. Andrzej Duda podkreślił, że stosunki międzynarodowe powinny opierać się na prawie, a nie kuluarowych dogadaniach czy podziale stref wypływów. Przywołał nazwisko Lemkina (polskiego Żyda), który jest autorem terminu "ludobójstwo". Zaznaczył, że jeśli stosunki międzynarodowe nie są oparte na prawie, kończy się to ludobójstwem. To odnosi się do historii Polski, ale także do tego, co dzieje się na Ukrainie. W przeciwieństwie do pijarowej przemowy Obamy, widać było powagę w wystąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy. "Wraz z wejściem Andrzeja Dudy na wielką scenę polityczną czyli ONZ, powstała zupełnie nowa wartość. W wystąpieniu Obamy były retoryczne frazesy, tu mieliśmy powagę państwa polskiego". Świrski zauważył, że na sali ONZ wybrzmiał także termin "niemieckie obozy koncentracyjne".
Jeśli chodzi o drugi temat przeglądu tygodnia, zdaniem Wolskiego słowa ambasadora Rosji to nie żaden wybryk czy niedouczenie, ale element strategii rosyjskiej. "To powtarzanie kłamstwa wielokrotnie skompromitowanego. (..) Tego typu "wybryki" ambasadorów mają dwa ostrza. Jedno to podrażnienie Polaków, by zobaczyć jak zareagują, a drugie drążenie pewnej narracji, która pewnego dnia może się przydać".
"Kłamstwo siedem razy powtórzone staje się prawdą. I to jest niebezpieczne. Brak jakiejkolwiek reakcji utwierdza tych, którzy głoszą tą nieprawdę." - dodała Małgorzata Wypych.
Inne poruszane tematy przez przeglądowiczów tematy oraz pytania z sali w pełnej relacji filmowej ze spotkania:
Relacja: Margotte i Bernard
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157658844658688