środa, 18 listopada 2015

"Rządowy" Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina - Wolski, Świrski, Orzeł, Trzmiel



„Ci których brakuje na sali poszli do rządu” - zażartował na początku spotkania Marcin Wolski. A w Przeglądzie uczestniczyli: Józef Orzeł, Antoni Trzmiel i wprost z przejmowania władzy w Ministerstwie Kultury "najlepszy aktor drugoplanowy" Maciej Świrski.


IMG_8124m

„Ci których brakuje na sali poszli do rządu” - zażartował na początku spotkania Marcin Wolski. A w Przeglądzie uczestniczyli: Józef Orzeł, Antoni Trzmiel i wprost z przejmowania władzy w Ministerstwie Kultury "najlepszy aktor drugoplanowy" Maciej Świrski.

W Przeglądzie zostały poruszone dwa najważniejsze tematy ostatniego tygodnia – tworzący się rząd Beaty Szydło i zamachy w Paryżu.

IMG_8091m

Józef Orzeł: „Jak dla mnie rząd jest dobry, to mi się zdarza pierwszy raz od urodzenia. Jarosław Kaczyński oddał najlepszych ludzi do rządu, partia została opustoszała. To z jednej strony nie najlepiej, ale z drugiej strony wielka okazja do awansu młodych ludzi.”

Maciej Świrski: „Przybiegłem wprost z Ministerstwa Kultury, gdzie prof. Piotr Gliński obejmował placówkę.” Świrski opowiedział o tym jak przebiegała „zmiana na stanowiskach”. „Wszystko w Ministerstwie Kultury odbyło się z pełną kulturą. Pani minister Omilanowicz przekazała sprawy."

IMG_8134m

Maciej Świrski będzie zajmował się polityką historyczną, a jednym z najważniejszych wydarzeń będą Światowe Dni Młodzieży, w czasie których młodzi ludzie z całego świata powinni dowiedzieć się o prawdziwej historii Polski.

Antoni Trzmiel dodał nieco dziegciu do beczki miodu. „Żarty się skończyły, zaczęły się schody [...] Polacy czekają na zmiany w ich życiu, nie wystarczy dobrze administrować, rządzić, funkcjonować. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory dlatego, że było najbardziej wiarygodne w tym, że jest w stanie być alternatywą, która zbuduje nowy kształt ojczyzny.”

IMG_8136m

Trzmiel zwrócił uwagę na problemy z którymi zderzy się nowa władza, a na rozwiązanie których potrzeba czasu - jak chociażby służba zdrowia (kolejki i wciąż funkcjonujący NFZ), Nowa władza, choć na chwilę, będzie musiała wejść w buty poprzedników (i np. kontraktować usługi medyczne).

Zdaniem Antoniego Trzmiela w rządzie brakuje architekta i reżysera zmian - Jarosława Kaczyńskiego, co jego zdaniem może prowadzić do tarć w „triumwiracie” Duda, Szydło, Kaczyński.

W konkluzji dodał, że „trzeba bardzo się pospieszyć z wymyśleniem tego jak ma wyglądać „Polska 2.0” i zyskać temu poparcie społeczne, wytłumaczyć jak ma wyglądać służba zdrowia, jak ma wyglądać edukacja, podział administracyjny, jak ma wreszcie wyglądać władza. I tu jest problem, bo zwycięstwo było olbrzymie, ale zwycięstwo nie daje na razie dostatecznych możliwości do zmiany konstytucyjnej. Będzie potrzeba, żeby Polacy wychodzili na ulicę i wsparli rząd niczym Węgrzy Wiktora Orbana, to nie będzie takie proste.”

IMG_8100m

Józef Orzeł: „Temu rządowi potrzebne jest poparcie ruchów społecznych, czy społeczeństwa, które się rusza we własnym interesie, a nie w interesie tego rządu, czy tej polityki. [...] Słuszny rząd nie da sobie rady z niesłuszną strona, bo jest dużo silniejsza w Polsce i Unii Europejskiej. Jeśli ta władza nie wesprze ruchów społecznych, które chcą realizować swoje interesy ale tak, żeby wesprzeć tę władzę, i wiedząc o tym, że tych ich interesów, tych społecznych, nie da się zrealizować bez wsparcia władzy. Jeżeli nie dojdzie do takiego codziennie wykuwanego porozumienia, to wtedy według mnie, prędzej czy później, ta władza zostanie sama, nawet jak będzie bardzo słuszna. Więc ona powinna zabiegać o aktywne wsparcie społeczne w interesie społecznym, bo ta władza ma realizować interes społeczny, więc powinna iść razem z takimi ruchami.”

IMG_8094m

Marcin Wolski zwrócił uwagę na działania rządu które mogą przynieść najszybsze efekty: polityka zagraniczna, media, wymiar sprawiedliwości (resorty ideowe). Dużo trudniej będzie dokonać zmian w górnictwie czy służbie zdrowia, jak również edukacji.

IMG_8120m

Drugim tematem były zamachy w Paryżu, ich przyczyny i konsekwencje.

Marcin Wolski: „Na naszych oczach zderzają się dwie narracje, jedna oderwana od rzeczywistości - jacyś terroryści. [...] którzy nie mają kraju, nie mają narodowości a co najważniejsze nie mają religii zderza się z narracją zdroworozsądkową, którą na Zachodzie boją się ludzie artykułować, że jest to bardzo widoczne zderzenie cywilizacji.”

Józef Orzeł: „Jesteśmy świadkami upadku rozsądku cywilizacyjnego w Europie. To, że w sposób konsekwentny, wtedy kiedy giną ich ludzie, nie potrafią powiedzieć kto jest winien [...] bo będziemy mieli wojnę, tym razem domową. [...] a odpowiedź jest szalenie prosta. To chodzi o miliony tych muzułmanów, którzy mieszkają w państwach Unii Europejskiej i dają wsparcie tamtym.”

„Dlaczego tak się dzieje? Oni są tarczą przeciwko Kościołowi Katolickiemu, i ciągle ta szajba Europy Zachodniej przeciwko Kościołowi czyni sytuację, w której nie walczy się z tym przeciwnikiem i się nie nazywa go po imieniu. Ale dlaczego walczy się z Kościołem Katolickim? Nie dlatego, że to wszystko są bezbożni ateiści. Nie. Dlatego że Kościół jako jedyny i ostatni zapewnia jakiekolwiek więzy społeczne. Celem tej władzy jest rozbicie społeczeństwa.”

O trupach w szafie zostawionych dla nowego rządu, radości muzułmanów po zamachach, której nie pokazała żadna telewizja, Putinie, upadku Kopacz i Platformy w filmie poniżej:


Relacja: Bernard i Margotte





Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157661358097911