2 listopada - Dzień Zaduszny, często zwany Zaduszkami, w Kościele katolickim poświęcony jest wspomnieniu i modlitwie za wszystkich wierzących zmarłych. Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej remontem, wierni mogli pomodlić się przy grobach wielkich Polaków, którzy spoczywają w kryptach Archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
2 listopada - Dzień Zaduszny, często zwany Zaduszkami, w Kościele katolickim poświęcony jest wspomnieniu i modlitwie za wszystkich wierzących zmarłych. Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej remontem, wierni mogli pomodlić się przy grobach tych, którzy spoczywają w kryptach archikatedry św. Jana Chrzciciela.
O godzinie 18 w świątyni została odprawiona uroczysta msza św. pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, z udziałem księży, diakonów oraz uczniów seminarium duchownego.
Po Mszy św. wyruszyła procesja, która przeszła wzdłuż świątyni, zatrzymując się na trzech stacjach - przy kaplicach i nagrobkach, a potem zeszła do podziemi z modlitwą za zmarłych Prymasów, Arcybiskupów, Prezydentów, Książąt mazowieckich. Modlono się także za Prezydenta Polski śp. Lecha Kaczyńskiego i wszystkie ofiary tragedii smoleńskiej oraz za wszystkich, którzy polegli za Ojczyznę. Także za tych, których groby są nieznane.
W kryptach Archikatedry spoczywają arcybiskupi warszawscy m.in. Prymas Polski kardynał Józef Glemp, książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci II Rzeczpospolitej: Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, dyplomata i kompozytor Ignacy Jan Paderewski oraz pisarz Henryk Sienkiewicz.
W świątyni, w kaplicy Archikonfraterni Literackiej znajduje się obecnie sarkofag z relikwiami św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, w osobnej kaplicy spoczywa prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński.
Jak czytamy na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej, oficjalne otwarcie krypt zaplanowano na drugą połowę listopada.
Relacja: Margotte