sobota, 27 sierpnia 2016

Chrześcijaństwo a Islam. Obawy i zagrożenia

Ksiądz Jan Sikorski, prof. Wiesław Wysocki, red. Tomasz Terlikowski i nadkomisarz Dariusz Loranty debatowali o współczesnym konflikcie świata chrześcijańskiego i islamskiego. Debatę w warszawskim Bemowie zorganizowała Akcja Katolicka oraz Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza.
IMG_9369n



Spotkanie rozpoczęto krótką modlitwą. Ksiądz Jan Sikorski we wstępie przypomniał stosunek Kościoła Katolickiego do religii niechrześcijańskich.

Rok 1965, Sobór Watykański II – wielkie wydarzenie. Staje sprawa stosunku Kościoła, chrześcijan w wobec Żydów (...), ale nie tylko Żydzi są na świecie(...) są jeszcze buddyści, islamiści(...). Aby odpowiedzieć na pytanie, jak katolik i cały Kościół ma ustosunkować się do niechrześcijan? Była gotowa Deklaracja Soborowa, bardzo świeża..., że są inne kręgi wokół Jezusa Chrystusa, przedstawiciele religii monoteistycznych.

IMG_9339m

Jeszcze nie było multi-kulti, a już była migracja i przemieszczanie ludności – zaznaczył ks. Sikorski. Inna rzecz, według kapłana, to powszechne pragnienie miłości w religiach monoteistycznych. Kościół dość wyraźnie dostrzegł takie wspólne pragnienia. Ksiądz Sikorski zacytował jednak kilka niejednoznacznych wersów Koranu: „Zwalczajcie na drodze Boga tych, którzy was zwalczają, lecz nie bądźcie najeźdźcami. Zaprawdę Bóg nie miłuje najeźdźców i zabijajcie ich gdziekolwiek ich spotkacie, gdziekolwiek oni będą walczyć z wami – zabijajcie ich, taka jest odpłata niewiernym”.

Ksiądz Jan podkreślił, że w Koranie jest wiele fraz ze Starego Testamentu, a Chrystus jest uznawany za jednego z proroków Islamu, jednak „niewierni gorsi są od zwierząt, ci którzy utracili wiarę”.

IMG_9364m

Profesor Wiesław Wysocki zaznaczył:
Historię można przedstawiać na różne sposoby (...) Nie ma jednego oblicza Islamu.

Kościół Katolicki ma jeden ośrodek decyzyjny – w Rzymie. Muzułmanie zaś mają wiele.
Islam związany jest z postacią Mahometa, który jest głównym teologiem jak Abraham, Mojżesz czy Jezus. Chrześcijaństwo wśród ortodoksyjnych religii jest wyjątkowe, ponieważ monoteizm wyrażany jest przez Trójcę Świętą – przypomniał prof. Wysocki.

632 rok to czas narodzin Islamu, gdzie objawienia dla Mahometa przyszły za pośrednictwem Archanioł Gabriela. VII i VIII wiek to ekspansja Islamu w basenie Morza Śródziemnego, ale także na Wschodzie. Europa powstrzymała inwazję, ale były różne styczności z muzułmanami, nie tylko militarne. Pojawiły się kalifaty, czyli organizacje polityczne Islamu. Połączenie organizacji politycznych z radykalizmem religijnym jest dopiero mieszanką wybuchową... – co następnie przedstawił profesor historii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

IMG_9310m

Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki i redaktor naczelny Telewizji Republika, zaczął swoją wypowiedź od nawiązania do doktryny Islamu u przedmówców, przypomniał casus Tatarów, nie tylko z dawnej Rzplitej. Obecnie Arabia Saudyjska, zdaniem red. Terlikowskiego, finansuje radykalizm islamski, w tym wysyła misjonarzy do tatarskich czy polskich muzułmanów, finansuje pielgrzymki do Mekki. Redaktor Terlikowski zwrócił m.in. uwagę na kwestie teologiczne, np. na zbieżność niektórych tekstów Koranu z pismami asyryjskimi. Stwierdził, że wprawdzie nie jest historykiem, lecz przemoc jest wpisana w dzieje muzułmańskie i testament Mahometa.
Ci muzułmanie, którzy mówią, że wolno zabijać, niestety mają więcej argumentów na poparcie swojej tezy, niż ci drudzy. – twierdzi red. Terlikowski.

Dariusz Loranty, były oficer policji, publicysta i komentator spraw bezpieczeństwa, zaczął skromnie od uszanowania dyskutantów. Pan Loranty zwrócił uwagę na „zakodowanie” postaw społecznych w społeczeństwach, takich jak polskie.
Żyjemy w czasie silnej propagandy, propagandy terroryzmu. Terroryzm jest metodą lub sposobem walki – uważa Loranty.
Dariusz Loranty zadał pytanie, czym Dawid pokonał Goliata?

Odpowiedź w relacji filmowej.


Relacja:
Tekst Sławomir Szadkowski
Bernard i Margotte (wideo i foto)

IMG_9348m

IMG_9353m

IMG_9344m

IMG_9382m

IMG_9368m

Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/55306383@N03/albums/72157672862808805