4 marca w siedzibie Państwowego Instytutu Wydawniczego odbyło się z spotkanie z Wacławem Holewińskim, autorem opowieści o życiu hrabiego Ignacego Karola Korwin-Milewskiego. Rozmowę z pisarzem oraz z Renatą Higersberger - kustoszem w Zbiorach Sztuki Polskiej do 1914 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie prowadziła Małgorzata Szymkiewicz. Fragmenty książki czytał Mariusz Jakus.
Hrabia Ignacy Karol Korwin-Milewski (1846-1926) to ekscentryczny szlachcic polskiego pochodzenia, niespełniony malarz, prawnik, kolekcjoner obrazów, marszand, sybarycie, właściciel wyspy położonej na Adriatyku i postać niezwykle ważna dla polskiej kultury, a dziś prawie zapomniana.
W swojej powieści Holewiński zabiera czytelników w podróż po Litwie, Polsce, Niemczech, Włoszech; odmalowuje wieloetniczną i wielokulturową Europę przełomu XIX i XX wieku. Z uwagą przypatruje się swojemu bohaterowi, by w efekcie stworzyć portret człowieka, dzięki któremu możemy dziś oglądać dzieła tak wybitnych twórców, jak Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski czy Jan Matejko. Przytacza najważniejsze wydarzenia z życia Korwin-Milewskiego. Opowiada o jego konfliktach z żoną i z kochankami, o jego bliskich relacjach z najważniejszymi polskimi i europejskimi artystami, o jego dzieciństwie, dorastaniu, a także o niezwykłym zmyśle, który pozwolił mu zgromadzić jedną z największych i najcenniejszych kolekcji malarstwa na świecie.
Relacja: Michał KK
https://piw.pl/pl/oraz-wygnani-zostali