sobota, 13 listopada 2021
Paweł Lisicki laureatem Nagrody im. Józefa Mackiewicza za książkę "Dogmat i tiara"
10 listopada 2021 roku w Domu Dziennikarza na Foksal odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Nagroda ufundowana dla upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego, przyznawana jest od 2020 roku dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.
W edycji tegorocznej nominowano: Piotra Wierzbickiego - za "Powrót do Mickiewicza" (PIW); Piotra Lipińskiego - za "Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie" (Wydawnictwo Czarne); Paulinę Subocz-Białek i Ireneusza Staronia - za "Poza mapą. O +Nadberezyńcach+ Floriana Czernyszewicza" (Arcana); Wojciecha Kudybę, - za "I co dalej?" (Pewne Wydawnictwo) oraz Katarzynę Błażewską - "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenia wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza" (Instytut Pileckiego).
Kapituła przyznała wyróżnienie Katarzynie Błażewskiej za książkę “Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenia wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza” (Wydawnictwo Instytut Pileckiego)
Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za rok 2021 przyznano Pawłowi Lisickiemu za książkę “Dogmat i tiara. Esej o upadku rzymskiego katolicyzmu”.
W laudacji prof. Jacek Bartyzel podkreślił: "Kaliber dzieła dziś nagrodzonego bierze się z dogłębności wiwisekcji kryzysu tożsamości i kryzysu wiary, jaki dotyka dziś Sanctae Romanae Ecclesiae. Ból i trwoga, jakie odczuwać musi z tego powodu każdy wierzący i świadomy swojej wiaty katolik, potęguje świadomość, że kryzys ten nie jest zasadniczo skutkiem działań zewnętrznych, jakiegoś najazdu barbarzyńców czy prześladowców, lecz że dzieła samozniszczenia rzymskiego katolicyzmu dokonują ci, którzy winni być jego strażnikami. Spustoszenie winnicy Pańskiej dokonywane jest rękami pasterzy Kościoła i za ich przyzwoleniem".
"Lisicki jest analitykiem radykalnym, to znaczy takim, który sięga do korzenia problemu. Stawia pytanie, kiedy to wszystko się zaczęło i odkrywa, że wtedy, kiedy Kościół przestał potępiać herezję. Albowiem nie potępiać niczego oznacza aprobować wszystko. (...) Obecny kryzys stanowi przerzut raka soborowego i nie da się tej choroby przezwyciężyć bez rozpoznania i odrzucenia błędów tego zgromadzenia".
"Zasługą Lisickiego jest precyzyjne wskazanie dwóch filarów nośnych katolicyzmu rzymskiego, które zostały zaatakowane i zdruzgotane przez triumfujący na soborze i po nim progresistowski nowotwór: zasada dogmatyczna i zasada autorytetu, spersonifikowana w papieżu i usymbolizowana w tiarze". - mówił prof. Jacek Bartyzel.
Laureat Paweł Lisicki odbierając nagrodę zaznaczył, że przed Soborem Watykańskim II ogół biskupów domagał się potępienia komunizmu, ale ten postulat w dokumentach soborowych się nie znalazł. "Nowa koncepcja ekumenizmu sprawiła, że Watykan wolał wybrać porozumienie (nawet pozorne, sztuczne, czysto pijarowskie) z przedstawicielami patriarchatu moskiewskiego (choć byli to agenci albo oficerowi kadrowi KGB)".
"Co będzie dalej? To pytanie, które często pada podczas moich spotkań. Nikt z nas nie wie, pozostaje wiara w przezwyciężenie kryzysów, ale musimy widzieć też rzeczywistość. Staram się nazywać ją po imieniu i to nazwanie po imieniu i dotarcie do prawdy daje nam siłę".
Jednocześnie w czasie uroczystości wręczono wyróżnienia zeszłorocznym laureatom, gdyż w 2020 roku z powodów epidemicznych gala się nie odbyła, za książki: "Reemigrejtan. Kiedy Zygmunt Nowakowski wróci wreszcie do Krakowa" Pawła Chojnackiego (Wydawnictwo Libron), “Krukowate” (Wydawnictwo LTW) Janusza Węgiełka i “Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego” Justyny Błażejowskiej (Wydawnictwo Zysk i S-ka, IPN). Laureat Nagrody im. Józefa Mackiewicza za rok 2020 prof. Wojciech Roszkowski, autor książki "Roztrzaskane lustro" był nieobecny.
Relacja wideo:
Relacja: Margotte i Bernard
Justyna Błażejowska
Janusz Węgiełek
Więcej zdjęć:
https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/albums/72157720137394559
O książce:
https://multibook.pl/pl/p/Pawel-Lisicki-Dogmat-i-tiara/11336