wtorek, 16 grudnia 2014

Bez obudzenia społeczeństwa nie zmieciemy tej władzy - Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina (Terlikowski, Świrski, Kania)



Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina prowadził Tomasz Terlikowski, a towarzyszyli mu Maciej Świrski i Michał Kania. Głównymi tematami spotkania było wysłuchanie w Brukseli w Parlamencie  Europejskim dotyczące ostatnich wyborów w Polsce, w którym uczestniczyli Świrski i Kania, oraz marsz 13 grudnia oraz próba odpowiedzi na pytanie co robić dalej.

IMG_0576m

Przegląd Tygodnia w Klubie Ronina prowadził Tomasz Terlikowski, a towarzyszyli mu Maciej Świrski i Michał Kania. Głównymi tematami spotkania było wysłuchanie w Brukseli w Parlamencie  Europejskim dotyczące ostatnich wyborów w Polsce, w którym uczestniczyli Świrski i Kania, oraz marsz 13 grudnia oraz próba odpowiedzi na pytanie co robić dalej.

Maciej Świrski: „Wysłuchanie to jest pewnego rodzaju rytuał, który tam się odbywa i wszyscy temu rytuałowi się zgodnie poddają. Ale z drugiej strony ma to wpływ na sytuacje, która tu się dzieje.”

IMG_0553m

„Jest jasne, że te wybory w żaden sposób nie spełniały kryteriów przewidzianych przez OBWE i to jest nowość dla ludzi Zachodu. Pamiętajmy, ze oni odbierają Polskę poprzez te media, które informują o Polsce, a wcale nie informują prawdziwie, to jest przekaz Gazety Wyborczej i tego całego mainstreamowego establishmentu. I taka piguła prawdy, którą myśmy tam pokazali, niektórych obecnych na sali europarlamentarzystów uderzyła między oczy.”

Świrski zwrócił tez uwagę, ze to wysłuchanie zostało uważnie wysłuchane przez rządzących w Polsce.

Michał Kania wzorując się na zestawieniu, które prezentował w telewizji Paweł Kowal i opierając się na instrukcji dla obserwatorów OBWE nadzorujących wybory na całym świecie przygotował własne takie zestawienie.

IMG_0561m

„Jest tam zawartych szereg tabel, które zawierają wiele elementów, na które obserwator OBWE powinien zwrócić szczególną uwagę podczas kontroli wyborów."

Na 68 pozycji, w przypadku Polski obserwatorzy powinni zwrócić uwagę na 40 z nich (60%). „Nie dziwi dlaczego władze tak bardzo obawiają się takich porównań z kryteriami międzynarodowych organizacji, bo są dla nich miażdżące.” Nawet Ukraina, zdaniem Kani, w porównaniu z Polską wypada nieporównywalnie lepiej. Ze względu na przemilczanie tych niewygodnych faktów przez drugą stronę politycznego sporu należy robić wszystko by to nagłaśniać, oraz dążyć do weryfikacji wyborów na drodze prawnej.

Kania przypomniał też o kilkudziesięciu zaleceniach OBWE po wyborach w 2011, które zostały przemilczane, zlekceważone  i nie zostały wprowadzone w życie.

Tomasz Terlikowski: „Żeby zmienić prawo wyborcze, trzeba wygrać wybory, a żeby wygrać wybory, to trzeba zmienić prawo wyborcze... Błędne koło. Tak przygotował się PSL i Platforma, żeby raz zdobytej władzy nie oddać nigdy.”

Jak zauważył Terlikowski, że zarówno za liczenie głosów jak i za decyzje o ważności wyborów odpowiadają sędziowie, których łączy swoisty korporacjonizm.

IMG_0547m

Przechodząc do drugiego tematu przeglądu - marszu 13 grudnia Tomasz Terlikowski zacytował wypowiedź Filipa Memchesa: „Był to marsz uczciwych, prawych i bezsilnych Polaków".

Nie zgodził się z tym Maciej Świrski: „Atmosferę w czasie marszu nazwałbym spokojną determinacją. Obawialiśmy się prowokacji. Dokładnie przypomnimy sobie sierpień 80 roku, i to co się działo podczas tych  kilkunastu miesięcy. Mieliśmy pewną spokojną determinację zmiany i poradzenia sobie z komunizmem w sposób pokojowy. I tego rodzaju atmosferę tam dostrzegałem. Spokojnie sobie z nimi poradzimy, tylko musimy wykazać determinację i solidarność. To jest chyba początek takiego procesu.”

Świrski zwrócił tez uwagę na fakt, że PiS po raz pierwszy zdobył głosy młodzieży, czyli ludzi, których pamięć polityczna  nie sięga poza rządy Tuska.

IMG_0584m

Głos zabrał też Marcin Wolski: „Za wszelką cenę wystrzegajmy się przekraczających pewne granice walk wewnętrznych. Obecnie oni muszą przegrać, to kwestia czasu. w dłuższej perspektywie historycznej nie mają żadnych szans. Natomiast cała ich nadzieja, to jest to co było w pierwszej Solidarności - podzielić i skłócić. Jeżeli to im się uda, to wygrają następne 10 wyborów, czego im nie życzę.”


O aksjologii, papieżu, Sierpniu ‘80, biskupach, Ruchu Kontroli Wyborów, watykańskiej dyplomacji, a nawet o abp Wielgusie w filmie poniżej


Relacja: Margotte

IMG_0571m

IMG_0530m

IMG_0568m

Więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157649372075867/