W debacie „Polska pomiędzy Niemcami i Rosją”, która odbyła się w klubie Ronina uczestniczyli: prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i europoseł, prof. Waldemar Paruch, politolog oraz red. Krzysztof Rak - publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
W debacie „Polska pomiędzy Niemcami i Rosją”, która odbyła się w klubie Ronina uczestniczyli: prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog i europoseł, prof. Waldemar Paruch, politolog oraz red. Krzysztof Rak - publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych.
Według prof. Krasnodębskiego, "Rosja jest dlatego tak silna, że Europa jest coraz bardziej słaba. (...) Europa dziś trzeszczy w szwach. (..) Od północy do południa jest kryzys, jest walka interesów. coraz więcej jest wątpliwości co do polityki gospodarczej, przywództwa. (..) Formuje się nowy podział sił politycznych w Europie. To podział między tymi, którzy są "in", establishmentem, który chce, żeby wszystko trwało tak, jak do tej pory, i tymi, którzy są "out", którzy ten system europejski chcą zmienić. My, jako eurorealiści jesteśmy pośrodku." - dodał europoseł. Przypomniał także, że rosną rozbieżności między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, w kwestii tego m.in., jak zachować się wobec Ukrainy.
Nadal jest podtrzymywana doktryna oparta na tym, że konflikt na Ukrainie można rozwiązać jedynie z Rosją, poprzez negocjacje.
"Brak jedności służy Putinowi". - mówił prof. Krasnodębski. - "Okazało się, że projekt europejski zawodzi - to co nazywano "european dream". Żyjemy w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej. Skutkiem będzie to, że albo niemieckie przywództwo zostanie ograniczone, albo polityka niemiecka trochę się przeorientuje, Niemcy przestaną być krajem, który stawia tylko na negocjacje, lecz zaczną się zbroić, oczywiście w ramach europejskich".
Europoseł powiedział, że armia fińska wynosi 200 tys. ludzi przy 4,5 mln ludności. Finlandia prowadzi pobór do wojska. Przy naszym położeniu geopolitycznym powinniśmy brać przykład z Finów - podkreślił prof. Krasnodębski. - W dzisiejszym świecie zagrożenia są łatwo rozpoznawalne, np. zagrożenie militarne ze wschodu. Ale są też zagrożenia o wiele bardziej skomplikowane, płynące z tendencji centralizacyjnych UE, z uzależnienia gospodarczego, prawnego.
"Jesteśmy w kleszczach. Z jednej strony jest twarda siła, w której rozpoznajemy dawny despotyzm rosyjski, a z drugiej - nie twardy bismarckowski, lecz łagodny nacisk".- powiedział socjolog.
Prof. Waldemar Paruch, odnosząc się do słów poprzednika, stwierdził, że całą polską armię można umieścić na stadionie w Hiszpanii "i trochę jeszcze wolnego miejsca by zostało".
"Nie dość, że Rosja jest dość silna, to na dodatek wróciła do swojego starego kodu kulturowo-cywilizacyjnego. Nie ma Rosji demokratycznej, ona sprowadza się do jednostek, małych środowisk intelektualnych. Poszukiwanie tam demokratycznego partnera kończy się fiaskiem. Rosja zawsze będzie miała oblicze autorytarne. (..) Rosja od początku XVIII wieku pisze w Europie zachodniej opowieść o Europie Środkowej i Wschodniej. Europa tę część kontynentu postrzega przez pryzmat rosyjskiej narracji". To też - według niego - wina dyplomacji polskiej, która przez wieki nie była polska, lecz rosyjska czy pruska.
Politolog mówił także o innych czynnikach, czyli tzw. koncercie mocarstw, do którego pretendują Rosja i Niemcy oraz o imperatywie czasu. "Nie jest prawdą, że nie jest możliwy konflikt militarny we współczesnym świecie. Jest możliwy, on wcale nie musi być od razu atomowy. Można detonować konflikt konwencjonalny".
Przechodząc do czynników, na które możemy mieć jakiś wpływ, stwierdził: "Albo będziemy ziemiami peryferyjnymi cywilizacji euroatlantyckiej albo euroazjatyckiej. Terytorium, na którym znajduje się Polska, od Finlandii do Grecji, jest na tyle ludne i duże i z dużym potencjałem gospodarczym, że jest w stanie przesądzić o tym, który z kręgów cywilizacyjnych będzie dominował na półkuli północnej".
Politolog mówił także o upadku dyplomacji polskiej, "w polskiej polityce zagranicznej nie ma świadomości polskiej racji stanu" - zaznaczył, istnieje także problem kondycji służby zagranicznej. Jak podkreślił prof. Paruch, Rosja wcale nie chce normalizacji stosunków z Polską.
Red. Krzysztof Rak także skupił uwagę na tzw. koncercie mocarstw. "Siła Niemiec bierze się ze słabości partnerów europejskich, głównie Francji, która nie jest w stanie ich zrównoważyć. Niemcy wykorzystują stosunki z Rosją do lewarowania swej pozycji w stosunkach transatlantyckich. Jeśli Angeli Merkel uda się wymusić na prezydencie Poroszence zgodę na rosyjskie propozycje, to ta pozycja Niemiec jeszcze wzrośnie, bo Niemcy będą głównym architektem porządku w całej północnej Eurazji. (..) W koncercie mocarstw liczy się siła. Problemem jest to, że my ustami wybranych przez siebie w wyborach przedstawicieli mówimy, że my polityką nie jesteśmy zainteresowani. Te ostatnie osiem lat to rozłożenie dyplomacji na łopatki". - mówił publicysta.
Polemizując z niektórymi wypowiedziami współdyskutantów, prof. Zdzisław Krasnodębski stwierdził, że mimo wszystko sytuacja jest obecnie nieco lepsza, gdyż Stany Zjednoczone są znowu obecne w Europie. Ludzie na Majdanie sprawili, że ten region znowu wzbudza zainteresowanie na świecie. Sojusz rosyjsko-niemiecki uległ pewnemu zachwianiu, gdyż Niemcy także musieli wprowadzić sankcje wobec Rosji. "To też się zmieniło, że część Europy mówi o Rosji tak, jak my ją widzimy, tak jak my mówiliśmy, gdy Platforma Obywatelska dokonywała resetu". zaznaczył europoseł. - "To czego się najbardziej boję, to polskiej bezczynności. Zostaliśmy wypchnięci z negocjacji dotyczących Ukrainy, jesteśmy wypychani z dyskusji o Europie. (..) Musimy się przygotować na sytuację, że UE się rozpadnie. Unia monetarna chwieje się. (..) Być może ten rozpad czy zmiana UE doprowadzi do sytuacji, gdy będą powstawały mniejsze unie. (..) Moim zdaniem ta sytuacja stwarza dla takiego kraju, jak Polska ogromne szanse. To co mamy powinniśmy wykorzystać jako potencjał, żeby rozepchnąć się w Europie, która chwieje się w posadach. Możemy rozciągnąć nasze wpływy kulturowe, od Renu po Donieck".
To zaledwie streszczenie pierwszej tury debaty.
Więcej na filmie:
Relacja: Margotte (tekst), Włodek Sobczyk i Emaus (wideo), Bernard (montaż wideo)