niedziela, 22 lutego 2015
Jarosław Marek Rymkiewicz: Wolność zdobywa się siłą, a inaczej zdobyć jej nie można (Człowiek Wolności 2014)
11 lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody i wyróżnień tygodnika „WSieci” – „Człowiek wolności”. Wyróżnieni zostali Arkadiusz Gołębiewski i Dariusz Malejonek. Główną nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz. Po części oficjalnej odbył się koncert Dariusza Malejonka wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers i Pannami Wyklętymi. Galę prowadził Jan Pospieszalski.
11 lutego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody i wyróżnień tygodnika „WSieci” – „Człowiek wolności”. Wyróżnieni zostali Arkadiusz Gołębiewski i Dariusz Malejonek. Główną nagrodę otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz. Po części oficjalnej odbył się koncert Dariusza Malejonka wraz z zespołem Maleo Reggae Rockers i Pannami Wyklętymi. Galę prowadził Jan Pospieszalski.
„Polska to tradycja wolności. Wolność leży w naturze Polaków" rozpoczął Jacek Karnowski cytując wypowiedź śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2010 roku i odnosząc się w ten sposób do nazwy nagrody – „Człowiek Wolności”. Nawiązał też do miesięcznicy tragedii smoleńskiej, której obchody odbyły się poprzedniego dnia na Krakowskim Przedmieściu.
Członkami kapituły która przyznała doroczną nagrodę są: Marzena Nykiel, Dorota Łosiewicz, Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Tomasz Przybek, Maciej Wośko, Jan Żaryn, Wojciech Surmacz, Łukasz Adamski i Piotr Zaremba. Partnerem nagrody była Fundacji Niepodległości.
Kapituła nagrody oprócz nagrody głównej przyznała również dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał Arkadiusz Gołębiewski - reżyser, działacz społeczny, dziennikarz, organizator festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, autor takich filmów jak "Kwatera "Ł"", czy "Dzieci kwatery "Ł""". Laudację na cześć laureata wygłosił Michał Karnowski.
Arkadiusz Gołębiewski: „Zawsze miałem ambicję, żeby być niezależny zawodowo i artystycznie i myślę, że to się udało. Myślę, że każdy z nas nosi w sobie gen wolności, który chcemy rozwijać, ale nie zawsze są ku temu warunki. Miałem to szczęście, że trafiałem i trafiam na ludzi, którzy ten gen wolności w sobie mają rozbudzony i potrafią się nim dzielić.” Gołębiewski przygotowuje obecnie dwa filmy - o Ince i o dniach żałoby po tragedii 10 kwietnia.
Kolejne wyróżnienie otrzymał Dariusz Malejonek, autor projektu Panny Wyklęte, laudację wygłosił Grzegorz Górny, naczelny miesięcznika Fronda, który przedstawił biografię muzyczną i duchową laureata, a szczególnie jego projekty o wyraźnym charakterze patriotycznym: Panny Morowe, Panny Wyklęte, Panny Wygnane.
Dariusz Malejonek: „To co robię nie byłoby możliwe bez wsparcia z góry, ale też dzięki ludziom, dzięki którym możemy tworzyć, wydawać płyty, spełniać te wszystkie wizje, które mamy. [...] Dlaczego wśród nas jest tylu ludzi, którzy są zalęknieni, zgorzkniali, zrezygnowani? Właśnie po to my to robimy, żeby tych ludzi obudzić, żeby przestali się bać, przestali się lękać." Malejonek podziękował też towarzyszącemu mu zespołowi Maleo Reggea Rockers i wokalistkom, które same napisały teksty piosenek.
Główną nagrodę - „Człowiek Wolności” 2014 - otrzymał Jarosław Marek Rymkiewicz. Laudacje wygłosił prof. Jan Żaryn, wspominając też o inwigilacji poety przez SB. Poeta nie mógł być obecny ze względu na chorobę, jednak skierował do obecnych list, nawiązujący do wydarzeń Nocy Listopadowej i postaci Rajnolda Suchodolskiego, autora pieśni "Dalej bracia do bułata".
Dalej bracia do bułata,
Wszak nam dzisiaj tylko żyć!
Pokażemy, że Sarmata
Jeszcze umie wolnym być.
„Proszenie o wolność nie prowadzi do wolności, i dopominanie się o wolność nie prowadzi do wolności, i czekanie na wolność nie prowadzi do wolności. Wolność zdobywa się siłą, a inaczej zdobyć jej nie można. Z tego zaś wynika, że wolność nie jest dla słabych i nie należy się słabym. Wolnym może być tylko ten, kto jest silny, ten kto jest silniejszy." – m.in. te słowa Jarosław Marek Rymkiewicz skierował w swoim liście do uczestników gali.
Relacja Bernard
Więcej zdjeć: https://www.flickr.com/photos/113180435@N07/sets/72157650540694288/